Çocukluk
Eskiden sokak aralarında oyunlar oynardık. Bu oyunlardan bizi yani erkekleri (burada herhangi bir şoven anlam yok!) en çok cezbeden şey şüphesiz ki futboldu. Bulduğumuz ya da sokakta topladığımız her nesneden kaleler yapardık. Taş olsun, üstümüzden çıkardığımız kapşonumuz olsun. Koyardık yerlere ve oluştururduk karşılıklı kalelerimizi. Üstümüz başımız kirlenirdi tabi kii. Ee kirlenmek o zaman da güzeldi! Kaleler hazır olduktan sonra takımları oluştururduk. 'Aldım verdim' diye bir alışılmış gelenekle yapardık bu alış-verişi. Uzun harflerden oluşan takım adlarıyla yapardık bu aldım verdimleri. Sonra da iş topu bulmaya gelirdi. Oyunda her zaman topu olan çocuklar bir numaralı kişi olurdu. Topu varsa oynardı sebepsiz.Çünkü herkes top alamazdı o zamanlar. Hava kararmaya yakın da pencereden çıkan bir kafa seslenirdi sokağa. 'Ahmeeeeeetttttt! Eve gel hadi. Akşam ezanı okununca sokakta kalınmaz' derdi o ses. Top sahibiyle birlikte giderdi öylece. Oyun da biterdi tabi. Ya da şöyle bir ihtimal vardı. Oyunun en heyecanlı anlarında pencerenin birinden bir ses gelirdi. 'Amma gürültü yaptınız, gelirsem oraya keserim topunuzu' diyen bir adam. Onca tehditlere rağmen oyununu oynayan çocuklar... Şimdilerde sokaklarda ne taştan, kapşondan kale yapan çocuklar var ne de keserim topunuzu diyen amcalar...

ALİCANPAŞA, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

"Bir kapının anahtarı, duvardaki bir çivi, bir kedinin bıyıkları gibi gülünç şeylerde benim için son derece zengin bir anlam vardır.”

Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor, Fernando Pessoa (Sayfa 16 - Çeviri: Işık Ergüden, Kırmızı Kedi Yayınları)Pessoa Pessoa'yı Anlatıyor, Fernando Pessoa (Sayfa 16 - Çeviri: Işık Ergüden, Kırmızı Kedi Yayınları)
Deniz Baran, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

"Siz insanlar bir şey hakkında fikir beyan etmiş olmak için hemen uluorta:" Şu deliliktir, bu akıllılıktır, öteki iyidir, beriki ise kötüdür." deme gereğini duyuyorsunuz! Bütün bunlar ne anlam ifade eder? Böyle söyleyebilmek için, ilk önce herhangi bir hareketin gizli sebeplerini araştırıyor musunuz, ya da neden yapıldığını, niçin yapılması gerektiğini biliyor musunuz, sebeplerini tahlil ediyor musunuz? Eğer bunu yapmış olsaydınız, bu kadar ecele hükümler vermezdiniz."

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 59)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 59)

Ressam René Magritte
"Simgesel anlam arayanlar, imgenin kendindeki şiiri ve gizemi gözden kaçırıyorlar. Bir gizem sezebildiklerine şüphe yok ama, bir an önce kurtulmak istiyorlar o sezgiden. Korkuyorlar 'Bu ne anlama geliyor?' diye sorarken, gerçekte her şeyin anlaşılır hale gelmesini diliyorlar. Oysa o gizemi sezenler ve ondan kaçmayanlar, bambaşka bir tepki veriyorlar resme."

Dilemma, bir alıntı ekledi.
5 saat önce

Sen bir aylak, bir uyurgezersin, bir istiridyesin. Tanımlar saarlere, günlere göre değişiyor ama taşıdıkları anlam az çok belli: Yaşamanın, hatekete geçmenin, bir şey yapmanın pek sana göre olmadığını hissediyorsun; sadece sürüp gitmek istiyorsun, sadece bekleyişi ve unutuşu istiyorsun.

Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 20)Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 20)

Yüz yıllardır kadınlar hakkında bir çok şey düşünüp durur erkekler. ''Kadınlar nelerden hoşlanır? Onları etkilemenin yolları nelerdir?'' diye merak eder bir çoğu. Aslında ciddi anlam da çok basit. Kadınları kendinize çekmek istiyorsanız, kendinizi kadınlardan çekmelisiniz. Ama fazla uzağa değil. Ulaşılmaz bir erkek olmayın hiç bir zaman. Çünkü kadınlar kovalamak için değil, kaçmak için yaratılmıştır. Bu nesilden nesile hep böyle devam edecektir. Hayat, Tarkan'ın ''yakalarsam ıhh ıhh'' şarkısının klibine benzemez

Burcu Demirci, Gece Nöbeti'yi inceledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın yarısına geldiğimde olaylar biraz daha ayrıntılı olmaya başladı ama hala bir anlam veremiyordum. Son sayfalara doğru o kadar güzel bağlamışlar o kadar güzel planlanmış bir roman olmuski inanamadım. Yine mükemmel... Tess Gerritsen dan beklendiği gibi...

Mevsımsel bızım durumumuz
Her mevsımde yaşamak aşkı.. Farklı coğrafyalarda farklı kalplerı bulmak aynı duygularda.. Aksamı akdenızın sıcak nemli havası.. sabahı ankaranın buz kesen ayazı.. Dedım ya mevsimsel bizim durumumuz .. Belki ozman daha da anlam dolu olur ozlemek.. Bir tenı bır nefesi bir kokuyu..

Zeynep Arici, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Puan vermedi

Anlam “ ın sureklı arayışı bilincin toplumdan ve diş dünyAdan kopusunu topluma yabancı duran kahraman annesının ölümüne bile tepkisiz kalması herseye nesnel yaklaşması sonucu ölüm’ e neden oldu .

Yabancı, Albert CamusYabancı, Albert Camus
fulden ufacık, Kuş Uçar Kanat Ağlar'ı inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Şimdilik edebiyat kitaplarımızda böyle bir tür yok ama ilerde şiir-hikâye diye, şiirle hikâye arasında ortak bir türe de yer verileceğini umuyorum.” Behçet Necatigil

Şiir kitabı bu söz ile başlıyor. Şiir ile Hikayenin birleşmesi ile oluşmuş bu kitabındaki eserler. Okurken hikaye gibi yazılmış şiirler. Anlam yükü fazla olan okuduğunuzda hikaye okuduğunuzu düşünüyorsunuz ama hikayelerdeki imgeler ile şiir okuduğunuzu da hissediyorsunuz. Bu yüzden şiir ve hikayenin harmanlanması ile oluşmuş bir türde yazılmış eserler.

Bu eserlerde dikkatimi çeken betimlemelere duygu yüklenerek anlatılmıştır Betimlemelerde benzetme sanatı kullanarak anlatmış. Ayrıca abartma sanatını kullanarak anlatmak istediği duyguyu okuyucuya aktarmak istemiştir. (Hikaye ve şiirin bir araya gelerek harmanlanmasını sağlayan unsurlardan biri bana göre benzetme sanatını kullanmasıdır. Bir diğeri ise kişileştirme sanatını kullanmasıdır.)

"Işıklar, ışıklar, ışıklar... her biri bir ayrılık düğünü."

Olaylar hikaye anlatılır gibi yazılmış ama aralara şiirler serpilmiş.

"Parmakları bileklerinden uzanıyordu da omuzlarından dökülüyordu."

Bildiğimiz ama göremediğimiz varlıklara görülebilirlik özelliği vererek zihnimizde canlanmasını sağlamış.

"Sessizlik usulca kirpikleniyordu."

Masa Dergisi'nde yazdığı bir yazıda neden şiir yazdığından bahseder.

"İnsan ruhunun en kapalı, en karanlık yerlerine uzanmaya çalışıyorum. Olağan görünen hiçbir şeyin, söz konusu insansa hiç de olağan olmadığını düşünüyorum. O diplere yüzeylerden sızanları, diplerde neye dönüştüğünü, bizi sessizce çekip çevirenlerin neler olduğunu bilmek istiyorum. Hiçbir insan davranışının, duygusunun, arzusunun, öfkesinin, korkusunun görünenden oluşmadığını en azından kendimden biliyorum. Bunu dilin bütün olanaklarını kullanarak görünür kılmaya çalışıyorum. Yoksa ben de dahil herkes çok yoksul yaşayacak. Çok yanlış büyüyecek. Kötülük ve kabalık olağanlaşacak. Sevgisizlik, hayatı çöle çevirecek. Oysa yaşamak bir mucizedir. Oysa doğada kötülük yoktur. ve insan yalınkat bir varlık değildir. "

"Benim sesim insana dokunmazsa çıkamaz. Dokunduğu insanın yarasını harf harf iyileştirmezse, güzelleştirmezse çıkamaz. İnsanı aşkla ve özgürlük duygusuyla kucaklamazsa çıkamaz. Bütün bir doğayı insanın varoluşuna sığdırmazsa çıkamaz. temel var oluş hakları nedeniyle acı çeken bir insan varsa, sesim onun acısını taşımazsa çıkamaz."

İnsan sevgisini (bu kitabında ağırlıklı olarak işlediği çocuklukta edinilen sevgiden) şiirlerinin tohumunu oluşturuyor. Kalemi ile o tohumu yeşillendiriyor Şükrü Erbaş. Yeşillendirirken suluyor şiirlerini ve besliyor o güzel sesiyle okurken. Sonra gür dallarıyla yemyeşil ağaç oluyor şiirler. Her biri ayrı güzellikte her biri ayrı duygular hissettiriyor okurlarda. O duygularla daha da büyüyor ağaçlar. Şiirin gücüyle.

Çocuklara sevgi aşılamalıyız. Onlara merhameti öğretmeliyiz. Onlar mutlu olursa dünya mutlu olur. Çocuklar için önemli olan bir diğer unsur ise aile. Sevgiyi gösteren anne ve baba ile büyümek çocuklar için umut ışığı olur. Umudun ışığı olur çocuklar. Bu yüzden çoculukluk önemlidir insanlar için. Çocuklara iyi bakalım.

Şükrü Erbaş'ın kalemi ile tanışmadıysanız mutlaka okumanız gereken bir şair. Şiirlerinin yüreğinizi ekileyeceğinize eminim.