Müzeyyen Öztürk

Müzeyyen Öztürk
@antikorokur
Hiçbir gemi, bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez. Kitap paylaşımı dışında lütfen iletişime geçmeyiniz.
Sabitlenmiş gönderi
Unutkanlık bir özgürlük biçimidir.
Reklam
Müzeyyen Öztürk
Bir kitabı okumaya başladı
Kurtlarla Koşan Kadınlar
Kurtlarla Koşan KadınlarClarissa P. Estes
8.8/10 · 7,7bin okunma
Aptallık da en az zekâ kadar gerekliydi ve ulaşılması bir o kadar zordu.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Bir daha asla sırada insanların duygularına sahip olamayacaksın. İçindeki her şey ölü olacak. Bir daha asla sevemeyecek, dostluk kuramayacak, hayattan zevk alamayacak, kahkaha atamayacak, merak edemeyecek, cesaret gösteremeyecek, dürüst olamayacaksın.
Geçmişi kontrol eden geleceği kontrol eder, şimdiyi kontrol eden geçmişi kontrol eder.
Reklam
Azınlık olmak, hatta tek kişilik bir azınlık olmak sizi deli yapmıyordu. Bir yanda doğru vardı, diğer yanda doğru olmayan vardı ve tüm dünyaya karşı gelip doğruya inancını yitirmiyorsan deli değildin.
Barış Bakanlığı savaşla uğraşır, Doğruluk Bakanı'nın işi yalanlardır Sevgi Bakanlığı işkence yapar ve Bolluk Bakanlığı da açlığın sürmesini sağlar.
Kendi başlarına bırakıldıklarında nesilden nesle ve asırdan asra çalışmaya, doğurmaya ve ölmeye devam edecek, hiçbir İsyan dürtüsü hissetmeyecekleri gibi dünyanın başka türlü olabileceğini kavrama gücünden de yoksun kalacaklardır.
Günümüzde fiziken isyan etmek ya da isyana doğru gidecek bir ön hamle yapmak imkânsızdır.
352 syf.
·
Puan vermedi
·
54 günde okudu
Mutlaka okumanız gereken kitaplar listesinde adını duyup distopyadan boğulmaktan korkmadığım zaman okumayı tercih ettim. Bir dünya var ve savaş halinde olan devletler. Bireyselleşmenin, düşünmenin reddedildiği, düşünmenin bir suç sayıldığı, karşı bir düşünceye bürünen insanların önce düşüncelerinin yanlış olduğuna ikna edilip, hatırladığı eski hayatlarının bir daha hatırlamamak üzere silinip, Itat ederek buharlaştirildigi bir dünya. Neden öylece yok etmiyorlar? düşünceyi söyleyerek ölümleri kahramanca olmaması için. Bir otorite figürü var ve o sevilmek zorunda, sevilmeli. Nefret düşüncesi zihinlerinden silinip gitmeli. Aklından en ufak tarih bilgisini doğru hatırlayan olmadı. Böyle bir Dünyayı okumaya hazırsanız buyurun. Distopyalarin artık yaşandığı yıllarda olduğumuz için kimsenin zorluk çekeceğini hissetmiyorum. Umarım distoplayalar kadar ütopyalara da hak vereceğimiz bir Dünya görebiliriz. Satrançta her zaman beyaz taşlar siyah taşlara mat olmamalı. Son ütopik bir düşünce ile noktalıyorum. Okur kalın.
1984
1984George Orwell · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021165,2bin okunma
Reklam
352 syf.
·
Puan vermedi
·
54 günde okudu
1984
1984George Orwell
8.6/10 · 165,2bin okunma
Hiç bir sonuç yaratmayacak olduğunda bile insan kalmanın kıymetini hissedebiliryorsan, onları yenmişsin demektir.
Tek yapacakları şey bu. Bize bir şeyi her şeyi, her şeyi söyleyetebilirler, ama söylediğimiz şeye inandıramazlar. Kafamızın içine giremezler.
Duyguları kendisinindi ve dışarıdan değiştirilemezdi. Beyhude bir eylemin anlamsızlaşacağını aklına bile getirmiyordu. Birini seviyorsan seviyorsundur, ona verecek hiçbir şeyin yoksa bile sevgi verirsin.
Sayfa 174Kitabı okudu
"Hiç karanlığın olmadığı yerde buluşacağız," demişti O'Brien. Bunun ne anlama geldiğini biliyor ya da bildiğini düşünüyordu. Karanlığın olmadığı yer hayal edilen gelecekti insanın hiç görmediği ama öngörü yoluyla mistik bir şekilde payını aldığı bir gelecek.
Sayfa 108Kitabı okudu
104 syf.
8/10 puan verdi
·
17 günde okudu
Alışkanlıkların Tutsaklığı
Alışkanlıkların TutsaklığıFriedrich Nietzsche
7.4/10 · 320 okunma
Resim