İlayda Altınışık

İlayda Altınışık
@apocalipte
doktor
İstanbul
20 okur puanı
10 Haz 2013 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
61 syf.
·
Puan vermedi
Palto
PaltoNikolay Gogol
8.5/10 · 34,6bin okunma
380 syf.
·
Puan vermedi
Arsen Lüpen - Herlock Sholmes'e Karşı
Arsen Lüpen - Herlock Sholmes'e KarşıMaurice Leblanc
7.9/10 · 2.210 okunma

Okur takip önerileri

Tümünü gör
122 syf.
·
Puan vermedi
İnceleme
Uzak bir kültür/inanışı ayaklarımıza kadar getiren yazar Toltek bilgeliğini bizimle paylaşıyor. Kitabı önyargısız okursanız söylenilenler ve telkinler kesinlikle doğru. Din dışı bir yaklaşımla yaşadığımız zamanı en verimli ve en mutlu şekilde geçirmemizi öneriyor. Bu için 4 tane kural koyuyor. Ben karamsar ve yapısında mutsuzluk olan bir insan olarak, bu 4 kuralda da çuvalladığımı öğrendim. Herşeyi kendimizle ilgili sanmamız, yapamadıklarımız için kendimizi suçlamamız ve ağzımızdan en kötüsünü düşürmemiz. Kurallar şöyle : 1 Söz büyüdür. Ağzımızdan çıkanlara dikkat etmeliyiz. 2 Hiç birşeyi kişisel algılama 3 Varsayımda bulunma 4 Her zaman yapabileceğinin en iyisini yap. Hayatta başkalarının sözleriyle ya da kendi iç sesimiz yüzünden bazı anlaşmalar yaparız. Kendimizi çirkin, kötü, aptal vs olduğumuza inandırırız. Aslında bu sözün büyüsüdür. Büyüden kurtulmak için kendimizi sevmeli ve kabul etmeliyiz. Yukarıdaki 4 kuralın uygulayabilenler için çok işe yarayacağını düşünüyorum.
Dört Anlaşma
Dört AnlaşmaDon Miguel Ruiz · Ötesi Yayıncılık · 20239,8bin okunma
192 syf.
·
Puan vermedi
Spoilerlı
Netflixte gelecekler kısmında gördüm ve okumaya karar verdim. Kitabın başlarında dünyanın içine girebildim ve sevdim. Türk yazarlarımızdan bu tip distopik kurguları okumamıştım daha önce. Bazı insanlar abuklamak kelimesine takılmış ama ben hiç yadırgamadım. Spoiler Benim için hüsran sonunda oldu. Umut kıvılcımıyla sona geldik ve boomm patladık. Romantik bulunabilirim ama mutlu ya da tedavili bir son ya da belki muallak bir son isterdim. Hastalandı ama aslında dışardakilerin ona baktıkları gibi birşey değilmiş ömür kısalıyor ama mutluluk artıyomuş gibi gibi. Olmadı.
Sıcak Kafa
Sıcak KafaAfşin Kum · April Yayıncılık · 20161.164 okunma
592 syf.
8/10 puan verdi
Not Alın
Yazar felsefe tarihinin kısa bir özetini başka bir kurgunun içinde bize sunuyor. Özet bilgilerde olsa üat üste verilen bir sürü bilgiden canımız sıkılmasın diye minik oyunlar yapıyor. Kitabın sonuna doğru ben kurgudan sıyrıldım ve sıkıldım. İlk baştaki dinamizmi bulamadım. Ara vererek okuduğum için olabilir. Not almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sonra belki o kağıtlar yırtılıp atılacak ya da bir iki sefer okunup sonra kitabın arasına konulsa miss
Sofie'nin Dünyası
Sofie'nin DünyasıJostein Gaarder · Pan Yayıncılık · 202034,6bin okunma
2023 OKUMA HEDEFİ
25/100 kitap - %25 tamamlandı
25 kitap okudu
100 kitap
6,7bin sayfa
6 inceleme
0 alıntı
Her gün 2 kitap okumalı.
384 syf.
8/10 puan verdi
İç sıkışması
Bir kadın olarak okumak ekstra zordu. İçim sıkıştı. Dünya tarihinde hep geride, arkada kalan biz kadınlar tekrar ilkel çağlara dönüyor ve köle yerine konuyoruz. Çıkan ikinci kitabı daha okumadım ama dizisini izledim. Ruh sıkışması yaşadık. Neden kendimize bunu yaptık diye düşündüm. Hassas ruhu olanlar okumasın.
Damızlık Kızın Öyküsü
Damızlık Kızın ÖyküsüMargaret Atwood · Doğan Kitap · 201910,2bin okunma
56 syf.
8/10 puan verdi
Bir Sızı
Dini motiflerle yüklü bir hikaye beklememiştim. Daha çok dram dram kokan bir soğuk rus edebiyatı sanıyordum ama nihayetinde ağladığım yerleri oldu. Herkese aynı şekilde dokunur mu bilmiyorum ama ben etkilendim
İnsan Neyle Yaşar?
İnsan Neyle Yaşar?Lev Tolstoy · Karbon Kitaplar · 2019178,3bin okunma
224 syf.
6/10 puan verdi
Beğenemedim
Yazarın okuduğum ilk kitabı oldu. Polisiye türünü severim ama bana çok yalın geldi. Bu ifademle çelişkili bir şekilde çok fazla ayrıntı vardı. Bu yazarın baş kahramanına yaptırdığı takıntılı hareketler miydi ? Yoksa yazarın anlatış tarzımıydı bilemedim. Kitapta özel dedektifimiz tutulduğu zaman ne kadar ayrıntılı bir rapor istendiğini sormuştu müşterisine. Sanki yazar bizim adımıza en ayrıntılısını seçmiş ve kaldırım taşına kadar anlatmış. Bu kelime bolluğunu keşke hikayenin özünde yakalayabilseymiş. Kelime cambazlıkları da bu tarz kitaplarda rastlamadığım bir şeydi. Bu türe uygun bulmadım. Ben çok sevemedim.
Bin Lotluk Ceset
Bin Lotluk CesetCelil Oker · Doğan Kitap · 2015275 okunma
261 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.