Burak BAĞRIAÇIK, bir alıntı ekledi.
12 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

' keşke bazılarında olabilse '
Boş boş baktığımı görünce, "Aptallar üzerine düşünüyorum," dedi ciddiyetle. "Niye o kadar aptallar?" Sonra, benim cevabımı biliyormuş gibi ekledi. "Peki, aptal değiller, ama kafalarında bir şey eksik.""Onların," kim olduğunu sormadım. "O bilgiyi kafalarının içinde tutabilecekleri bir yer yok mu?" dedi, sanki bir kelime arıyordu, çevresine bakındı. "Kafalarının içinde bir kutu, kutular, şu dolabın gözleri gibi, karışık şeyleri içine yerleştirebilecekleri bir köşe olması gerekir, ama sanki yok öyle bir şey. Anlıyor musun?" Bir şeyler anladığıma kendimi inandırmak istiyordum, ama pek başaramıyordum bunu. Uzun bir süre karşılıklı sustuk. "İnsanın niye öyle, ya da böyle olduğunu kim bilebilir ki zaten?" dedi sonunda.

Beyaz Kale, Orhan Pamuk (Sayfa 40)Beyaz Kale, Orhan Pamuk (Sayfa 40)
frkneren, bir alıntı ekledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu

Onlara otuz yıl felsefe ve insanlık tarihi öğretmeliyim ki değerini anlayabilsinler. Ne güzel olur ama! Karşında bir ürkek, bir saygılı, bir aptal dururlar. Biz de basarız kahkahayı. Ben kendi hesabıma aptalların şahıyım ya, o da başka bahis.

Leylim Leylim, Ahmed Arif (Kitapta en tuhaf hissettiğim satırlar bu satırlardı. Hem gülünç, hem üzücü, hem kabullenmiş ve dik durmuş. Velhasıl kelâm dürüst adammış Ahmet Arif..)Leylim Leylim, Ahmed Arif (Kitapta en tuhaf hissettiğim satırlar bu satırlardı. Hem gülünç, hem üzücü, hem kabullenmiş ve dik durmuş. Velhasıl kelâm dürüst adammış Ahmet Arif..)
Ilayda |민윤기, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

"Düşündüğümden rahatsız ediciymiş."

Eun Sang kafasını çekmeye niyetlenince Tan hemen kolunu uzatarak Eun Sang'ın yüzünü tutup tekrar omzuna yasladı.

"Sadece kafanı yaslandığın için öyle aptal. Kalbini yaslamalısın."

Mirasçılar - 2, Kim Eun-Sook (Sayfa 86)Mirasçılar - 2, Kim Eun-Sook (Sayfa 86)
crzcarz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

Eskiler, aptal biri için, onun kalbi yoktur, derlerdi. Aklın ve zekânın bulunduğu yer diye kalbi göstermişlerdi.

Malina, Ingeborg Bachmann (Sayfa 222 - YKY)Malina, Ingeborg Bachmann (Sayfa 222 - YKY)

Neden yazdım bilmiyorum. Öyle içimden geldi.
Genel olarak çok konuşkanım. Herkes boş konuştuğumu söyler. Yani halk arasında geveze denen türünden. Bazı konularda susarım. Ki bu konular genellikle insanlar için çok önemli olan konular. Yani insanlar için çok önemli olan konularda konuşmayı sevmem. Çünkü düşüncelerime hiçbir zaman saygı duyulmayacak. Ama susuyorum diye benim düşüncelerim yok sayılmasın. Benim de fikirlerim var. Aptal değilim. Sadece boş insanların karşısında kendimi yormak istemiyorum. Çünkü onlar kendi savundukları düşünceden başka bir şeyi kulakları duymaz. Karşısındaki insanı olduğu gibi kabul etmeyi bilmezler. İşte ben bu yüzden susuyorum. Konuşunca değerli olmayacağım. Kendi kendime değer veriyorum ve saygı duyuyorum. Bu da bana yetiyo.
Değer verin. Saygı duyun. Herkesi olduğu gibi kabul edin. Bunu başarabilirsiniz bence. Bunu başarınca çok daha güzel olacak bu dünya!

Evet, seni seviyorum aptal; bir deniz, dibindeki bir çakıl taşını nasıl severse, benim aşkım da seni öyle kaplıyor ve Tanrı izin verirse, seninle birlikte tekrar çakıl taşı oluyorum.

Gökhan Kaygısız, bir alıntı ekledi.
16 saat önce

Ruhumda ne çok şey var, ne içsel güçler
ve ne öfke ve aşk okyanusları, bu kadar zayıf, bu kadar aptal, bu kadar bıkkın, bu kadar bitkin şu kalpte birbirine çarpıp, paramparça oluyor!

Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 19 - Sel yayıncılık)Bir Delinin Anıları, Gustave Flaubert (Sayfa 19 - Sel yayıncılık)
Elif, bir alıntı ekledi.
17 saat önce

İşte bu dünya, arabadaki sırtı pek karnı tok kadının aptal işçi yığını diye nitelediği kalabalığa öylesine alayla bakmayı kendine hak sayabildiği kadar yalan ve ihanetle dolu bir yerdi.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 44)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 44)
Tolga E, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ruhsal durumumu kendime şöyle izah ediyordum. Hayatım birinin bana yaptığı aptal ve kötü bir şaka olmalı.

İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 29)İtiraflarım, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 29)