Yağmur, Arayış'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Spoi içerebilir.Yazarla sohbet ediyoruz,sanki.En azindan ben öyle hissettim.Hayata bir kere geldiğimizi,bu hayati bir kere yaşayacağımızı;üzüntüyü,kederi,hüzünü,sevinci,mutluluğun hayatin bir parçası olduğunu,hayatımız boyunca iysiyle kötüsüyle sınavlardan geçdceğimizi,kimin dost kimin düşman olduğunu zamanla ve yaşadıklarımızla öğreneceğimizi anlatıyor.Yazar kendi çocukluğunua inerek başlıyor,kitaba ve ailesinden kendisinden kesitler de veriyor.Keyifli okumalar.

Yağmur, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yaşadığı sorunlar bitmek bilmiyordu,kimin biterdi ki?Bir acıyı kovarken,bir başka acıyla tanıştırırsınız hayat insanı.

Arayış, Arda Erel (Sayfa 11)Arayış, Arda Erel (Sayfa 11)
Mehmet Furkan Kocaaslan, Çador'u inceledi.
Dün 03:00 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

"Aradıkların ya ölmüştür , ya kaybolmuş... Bulsan bile, onların senin bıraktığın insanlar olmadığını göreceksin. En kötü yabancı çeşidi, bir zamanlar tanıdıklarının arasından çıkar."

"Geçmişe ilişkin hatırladıkları kötü şeyler değildi ama, nedense geçmiş içini acıtıyordu. Hatıraların insanın içini acıttığı yaşlara gelmiş olmalıydı: Bir yaştan sonra hatıralar, iyi ya da kötü olmalarından bağımsız olarak, sahiplerine acı veriyorlardı.
Sahi, o yaşlara bu kadar erken gelmiş olabilir miydi?"

"Baba ile oğul birlikte gülmeye başladılar. Kelimelere dökemese de kalbinin bir yerinde biliyordu: Dünyada çok az şey, birlikte aynı şeye gülen baba ile oğulun kahkahalarının aydınlığındaki mutluluğun yerini tutar."

"Bazı insanların hayatında bazı ölümler geri dönülmez değişikliklere yol açar; bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı değişikliklere... Herkesin hayatında da böyle olduğu sanılır. Hayır, herkesin hayatında böyle olmaz. Bazıları hayatlarından eksilenlerin yasını tuttuktan sonra, geriye dönüp kaldıkları yerden aynen sürdürürler hayatlarını. Daha kalpsiz olduklarından değil , yalnızca böyle olduklarındandır bu. Kimileriyse yas tutmayı bilmez. Ya hiç yas tutmazlar, ya da bütün ömürlerini tuttuklarını yasa çevirirler; bu sefer de geriye hayat kalmaz."

"Çünkü insanın kelimelerini emanet edebileceği bir yüzün var senin," dedi. Kendi uğultusunda kör olmamış bakışların , hala taze bakıyor dünyaya, içinin çıplağını yankılarken bakışları kör olmuş yüzlerce insan var sokaklarda hayaletler gibi dolaşan. Birbirlerinin yüzlerinde kaybolmuşlar. Birinin yüzünden diğerinin yalnızlığına geçiliyor. Bazı insanlar bir kelime darbesiyle ölürler. Şimdilerde ise değil ölmek, kimseye tek bir mana bile söylemiyor kelimeler"

Bu satırların yer aldığı bir kitabın zaten kötü olması mümkün mü? Yine satırlara sinen bir Murathan Mungan bilgeliği. Muhteşem bir novella, bir çöl sarısında geçen arayış öyküsü.

Her bir detayıyla yüreğimi donattı. Kalemine sağlık Murathan Mungan.


Onu okuyor olmak büyük şans.

Mavi Kelebek ~ Zemheri
Zemheri ayı geçmek bilmedi
Soğuk, çok soğuk...
Oluk oluk yalnızlık akıyor penceremden
Açmam penceremi
İçeri giremez yalnızlık
Kuşandım sevgimi
Kuşandım baharımı
Korkutamaz beni bu soğuk
Zihnim, yorgun bir savaşçı
Yorgun olan sesiyle seslenip
Pencereyi sonuna kadar açmalısın diyor
Kaybeden yalnızca soğuk olur diyede ekliyor.
Kalbim ise uçan bir kuş..
Cıvıl cıvıl ötüşleri ile seslenip
Sıkı sıkıya kapat diyor pencereyi
Bu kadar üşüdüğün yetmez mi diyede ekliyor.
Bu kısır döngü içimde çağlayan bir ırmak
Bir kaçış..
Bir arayış..
Bir varış..https://youtu.be/sK5GpidQMAk

Feyza Sönmezocak, Aynadaki Yalan'ı inceledi.
16 Mar 00:36 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 9/10 puan

Necip Fazıl'ın roman kalıpları içerisinde yazdığı ilk ve tek eseri: Aynadaki Yalan.Her ne kadar roman tekniğine uymasa da içeriği fikir açısından oldukça zengin olan bu eser, üstâdın kendi hayatından izler de taşımaktadır. Romanın içeriğinde, ana karakter olan felsefe asistanı Naci'nin bohem hayatı vardır.Bu hayat Naci'nin ruhunda derin yaralar açar ve onu kafa çilesi çekecek kadar ıstıraba sürükler. Bu ıstırap ise onu bir şeyleri aramaya sevk eder.Tabi roman olur da aşk olmaz mı? Arayış fani aşktan başlar ve bâki olanda nihayete erer. Leyla'yı ararken Mevla'ya ulaşan Naci, tıpkı Necip Fazıl gibi bu visale 'tasavvuf' vasıtasıyle ermiş olur.
.
.
Belki çok daha fazla şey yazılabilir.Ama burası sanırım yeterli gelmez.Oldukça farklı konularda fikir dersleri vermiş üstâd, özellikle kadın konusundaki bahislerde ben heyebeme alacağım şeyleri aldım :) Sizin de bir çok konu da nasiplenmeniz için mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
.
"Bir eksikliğin daha büyük eksiği de aynada tecelli ediyor.Aynada yahut bütün mücellâ satıhlarda..." s.(95)
.
.

Okurbiri, bir alıntı ekledi.
15 Mar 23:24 · Kitabı okudu

Her insan ancak bilmediği şeyden korkar. Korkusunu yenmek için bilmek ister. Fakat bilmesi için araması gerekir. İşte, din de bu arayış değil midir? Bununla birlikte, eğer insan bir şeyi arıyorsa, onu bulmuş ve ona kavuşmuş da değildir. Kavuşamadığı şeye erişmek için can atar. Eh bu da aşktır işte !

Efrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay AnarEfrasiyab'ın Hikayeleri, İhsan Oktay Anar
%99 pokerface, bir alıntı ekledi.
15 Mar 16:59

Arayış
İki insanı birbirine çeken uyarıcıların, belirtilerin ve bilgilerin büyük bir kısmı beynin bilinçli kısmından geçmez; hiçbir şey aramadığımızı sanırız ama gerçekte başkalarına devamlı sinyaller gönderip almaktayız.

Neden Aşık Oluyoruz?, Lucy VincentNeden Aşık Oluyoruz?, Lucy Vincent