Hatemi Asam der ki: Arzu üç çeşittir yeme, konuşma bakma, yeme halini Allaha tevekkülle, dilini doğru sözle gözünü ibadetli bakışla muhafaza et.

Mavi Cadde, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor · İnceledi

“Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.”

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark MansonUstalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
A. Levent IŞIK, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yalnızlık asla sizi de kapsamaz; sizi daima dışarıda bırakır ve sadece çevrenizde yabancı birinin var olmasıyla múmkündür. Nerede ve kiminle olursanız olun, tamamıyla yok sayılmalı ve siz de etrafınızdakileri tamamıyla yok saymalısınız ki arzu ve duygularınız kaygı verici bir belirsizlik içinde yitik, havada öylece asılı kalabilsin ve kendinizi kanıtlama arzunuz tamamen ortadan kalkarken, bilincinizin içtenliği de yok olsun...

Biri, Hiçbiri, Binlercesi, Luigi PirandelloBiri, Hiçbiri, Binlercesi, Luigi Pirandello
sleepsleeslesls, bir alıntı ekledi.
8 saat önce

ihtirasın yakıcı gücünü hafife alma doktor.sahip olma arzusu,sahip olunmak istenen şeyin ya da kişinin gerçek değeriyle kıyaslanamayacak kadar büyüktür. işin en ilginç yanı da şu ; önündeki engel ne kadar zorlu ve aşılmazsa, ona duyduğun arzu da o kadar kışkırtıcı ve baştan çıkarıcı olacaktır.

Kesişme, Nejla Şen (Sayfa 135 - favori yayınları)Kesişme, Nejla Şen (Sayfa 135 - favori yayınları)
Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Çünkü insanın zaten kendine ait olan bir şeyi arzu etmesinden kimseye zarar gelmez.

Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 24 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Ölümlü Nesneler, José Saramago (Sayfa 24 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Harun Güden, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Farkı yoktur ayıdan zerre kadar
Sayd için kendini dağda yoranın.
Böyle arzu eder insâniyyet:
Kuş kadar ömrü ola kuş vuranın!

Hicviyeler, Şair EşrefHicviyeler, Şair Eşref
bir "insan", bir alıntı ekledi.
10 saat önce · İnceledi

Savaştan yenilerek çıkmış olan Güneyli eyaletler üzerinde hegemonya kurmak isteyen ve güçlerini bulunan alan Kuzeyli politikacılar kuzeyle güneyin yaklaşmasını, kardeşçe yaşamasını hiç arzu etmiyorlardı.

Cesaret ve Fazilet Mücadelesi, John F. Kennedy (Sayfa 114)Cesaret ve Fazilet Mücadelesi, John F. Kennedy (Sayfa 114)
Sidar, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak para pardigması öyle demiyor! Bu anlayışla ekonomi, "arzu ve istekler" temelinde oturtulduğu anda bizim algılarımızda değişmeye başlıyor. Bütün amacımız daha çok para kazanmak oluyor. Bu algı ile karımızı arttırmanın ya da maliyetimizi azaltmanın peşinde koşturup duruyoruz.
Doğal olarak ekonomik faaliyetlerden biri debi "arzu ve isteklerin" kamçılanması olacaktır. İşte günümüz pazarlama ve reklamcılığının temel mantığındaki bu şekilde ortaya çıkıyor. Elinde iki kalemlik ihtiyaç listesi ile büyük marketlere giren bizler genelde 7-8 kalemlik mal ile çıkmıyor muyuz? Çünkü orada arzu ve isteklerimiz kamçılanıyor. Sadece orada da değil hemen hemen her yerde.
Bu çerçevede "kazanç" ihtiyaçların giderilmesi olmaktan farklı bir hale dönüşüyor. Çok para kazanmak, daha çok para kazanmak, daha çok para kazanmak gibi sonu gelmez bir döngü içerisine giriyoruz. Paradan para kazanmayı doğal bir ekonomik faaliyet olarak algılamaya başlıyoruz. Temel kabullerimizden dolayı temel sorgulamaları yapamıyoruz. Çünkü bu kabullere adeta iman ediyoruz.
....
Paranın bizzat kendisini sorgulamak ise hiç aklımıza gelmiyor.
NARKOZLANIYORUZ!

Narkoz, Mete Gündoğan (Sayfa 82 - Destek Yayınları)Narkoz, Mete Gündoğan (Sayfa 82 - Destek Yayınları)

"Değişim hepimizin arzu ettiği, aynı oranda da korktuğu, ne yaparsa yapsın karşı koyamadığı ama tanımlayamadığı ve anlamlandıramadığı için kendine bile soramadığı bir denklemdir."