Giriş Yap
80 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Umutsuzlar Parkı
Merhabalar, bugün bir rivayete göre "fazla şiirden ölen" (bkz. Cemal Süreya) karanfil kokulu şairimiz Edip Cansever'in "Umutsuzlar Parkı" adlı eseriyle geldim. Geçtiğimiz aylarda şairimize ait iki yeni şiir bulundu. Cansever'in oğlu Ömer Cansever, bir süre önce şairimizin kütüphanesinin bir kısmını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesindeki Akademi Kütüphanesi'ne bağışlamış. El yazmalarının arasından Edip Cansever'e ait iki şiir bulunmuş. Bu şiirler hem bugüne kadar hiçbir yerde yayımlanmamış, hem de şairimiz şiirlerin altına kendi imzasını atmış. Ne heyecan verici değil mi? kitap-lık dergisi Mayıs - Haziran sayısında bu şiirleri orijinal görüntüleriyle birlikte yayımlamış. Bu şiirler şöyle : "Güllerden güllere yuvarlanarak Nedir bu akşamüstü trenleri" ************************** "Duydun mu gözlerimin sesidir bu Uyurken uyurken uçuşup duran Ateş böceklerinin uykusu Gözlerimin sesidir bu Açık denizlerde kendi kendine Haykıran bir denizcinin Tanrıyı uyandırma korkusu Sesidir gözlerimin bu Doğayı kımıldatmadan" ************************** Gelelim kitabımıza :) Umutsuzlar Parkı, Edip Cansever'in 1958'de yayımlanan şiir kitabıdır. Dört bölümden oluşan eser, dramatik şiirin örneklerinden biri. Zaten şairimizin üslubunu az çok biliyorsanız çok yabancılık çekmeyeceğinizi söylemek isterim. Bireyin yalnızlığı ve yabancılığı ön planda tutulmuş bu şiirlerde. Ve tabi bunların güdülediği ebedi arayış söz konusu. Ama ben, "Ben Ruhi Bey Nasılım" ve "Yerçekimli Karanfil" kitaplarını daha çok sevmiştim. Benim gibi şairin külliyatını okumak isteyenler tabii ki okumalılar diye düşünüyorum. Şimdilik bu kadar. Şiirle ve sevgiyle kalın dostlar.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Yorgunluktan istirahati arzulayan nefsimi, ruhum vazifeye çağırıyor...
Sevgili üstadım, mektubunuzda yorgunluğumdan bahis buyuruyorsunuz. Evet bazen yoruluyorum fakat yorgunluktan istirahati arzu eden nefsimi, ruhum vazifeye davet ediyor ve belki bugünkü sayem(gayretim) keffaratü zünûb(günahların affına vesile)olur çünkü Cenab-ı Hakk'ın rahmeti vasii'dir diyorum. İşte bu düşünce ile şevk ve sevince doğru ilerlerken, yazılarımın kıymetdar üstadımı memnun etmesi, bu halimi kat kat tezyid ediyor. "Elhamdülillahi heze min fedli Rabbi" * Hüsrev
Sayfa 238 - Hayrat Neşriyat
İnsanoğlunun faziletlerinin altında bencillik olduğuna inanıyorum ve bunun artması oranında bencillikte artar. Kendi kendini sevmek kuralına inanırım ben. Hayat ticari bir anlaşmadır. Paranızı havaya savurmamak koşuluyla keyfiniz için arzu ettiğiniz kadar harcayabilirsiniz. Böylelikle başkalarına karşı vazifenizi de yerine getirmiş olursunuz.
Aşkın, umudun, dingin şöhretin Aldatısı uzun sürmedi, Dağıldı şölenleri gençliğin, Uyku gibi, sabah dumanı gibi; Fakat o arzu hâlâ dipdiri, Uğursuz iktidarın zulmü altında İçimiz içimize sığmayarak Kulak veriyoruz yurdun çağrısına. Umudun azabıyla beklemekteyiz Kutsal özgürlük dakikalarını, Nasıl beklerse genç aşık Şaşmaz buluşma anlarını. Yürekler canlıyken onur için Özgürlükle tutuştuğumuz sürece, Dostum, en yüce coşkularımızı Vatana adayacağız elbette! Arkadaş, inan: er-geç doğacak Büyüleyen mutluluğun yıldızı
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Aşırı ilgi duymadığımız kişileri baştan çıkarırken daha çok özgüven duymamız ve daha kolay başarmamız aşkın ironilerinden biridir; arzu yoğunlaştıkça kayıtsız görünmek gibi oyunları oynayamaz oluruz, ne kadar çok ilgi duyuyorsak, karşımızdaki kişide bulduğumuz mükemmelliyet o denli bir aşağılık duygusuna neden olur.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14