her şeyi anlamak zorunda değilsin, bazen kendini zorlaman yanlış anlamlar çıkarmana ve onlara inanmana sebep olur ve bu yanlış anlamlardan sıyrılman gerektiğinde, inanmış olduğundan onlardan kurtulman kolay olmayacaktır. asıl anlatılmak isteneni anlaman için kendine zaman ver belki de belli bir süreçten birtakım olaylardan geçmen gereklidir.
Asıl acı, kalbi baştan aşağı sancılara boğan, insana sırrını kimselere anlatmadan ölmeyi aruzlatan bir şeydi.
Sayfa 169 - ZezeKitabı okudu
Reklam
Çünkü Basthi, öteki şeflerin tersine, büyücüleri demir bir elle yönetirdi. Genelde, şefler, papazları tarafından yönetilirdi. Somo halkı, Basthi’nin de böyle olduğunu sanırdı. Aslında işin içyüzünü bilmezlerdi. Büyücülerle birlikteyken, Basthi, oyunlarını iyi bildiğini, halkı etkileri altına almak için yaptıkları sahte büyülerini iyi bildiğini gösterirdi onlara. Halka hükmetmek için birlikte çalışmaları gerektiğini söylerdi. Halkın, tanrılar ve büyücülerin söz sahibi olduklarını bilmesi iyiydi, ama asıl üstünlüğün kendisinde olduğunu da bilmeliydi bu büyücüler.
"Vücutlarımız birbirimize en kolay vereceğimiz şeydir;asıl mesele hayatımızı verebilmektir.Baştan aşağı bir aşkın olabilmek,bir aynanın içine iki kişi girip oradan tek bir ruh olarak çıkmaktır."
Dini Siyasete Alet Etmek Nasıl Olur
... Dini siyasete alet etmek, şöyle olur olsa olsa: Bir insan müslüman olduğunu ileri sürmekle birlikte müslümanlığının gereklerini yerine getirmiyorsa, meselâ adam ömründe namaz nedir bilmemişse ve daha önceden alnı hiçbir zaman secdeye gelmemişse, fakat "siyasete atılarak" halk huzuruna çıktığı andan itibaren gerektikçe (evet, sadece siyasetinin gerektirdiği kadar) namaz kılmaya başlamışsa, veya adamın din hiç umurunda olmadığı halde, dindar halkın dinî duygularını istismar ederek onlardan yararlanma yoluna gidiyorsa, işte asıl bu adamdır dini siyasete alet eden. Böyle birisinin yaptığına "dini siyasete alet etmek"ten başka bir ad konulamaz. Bilinmelidir ki, bu tiplerin yakasına herkesten önce İslâm yapışacaktır.
Sayfa 74 - Timaş Yayınları, 42. Baskı, İstanbul 1993Kitabı okuyor
Mesut Olmak
Mamafih belki mesut olmak için de asıl çare budur: Sevdayı dudaklardan öteye bırakmamak, zehir gibi kalbe inmesine meydan vermemek.
Reklam
Rodriguez’in oradaki görevi Chenin hayatta kalmasını sağlamaktı, çünkü CIA’in asıl amacı Fidel ve Che arasındaki görüş ayrılıklarından yararlanmaktı. Ama operasyonun komutası Barrientos taydı ve o infazı emrediyordu.
390 syf.
·
Puan vermedi
Juliette bölümü çok sıkıntılı. Hatalı alımlamalar ve çarpıtmalarla dolu. Spinoza alımlamaları büyük ölçüde yanlış veya çarpıtılmış. Zaten Adorno da fikrini zamanla değiştirmiş. Kitapta karamsarlık havası hakim onun dışında güzel şeyler de var tabi ki. Kültür endüstrisi bölümünde hoş şeyler var ama bu kitabı iyi bir felsefe tarihi bilgisine sahip olmadan ve asıl eserleri okumuş olmadan okumaya girişirseniz bazı şeyleri çok yanlış anlayabilirsiniz. Adorno diye kutsallaştırmayınız zaten kendisi de gelecekte fikrini değiştirmiştir.
Aydınlanmanın Diyalektiği
Aydınlanmanın DiyalektiğiTheodor W. Adorno · Kabalcı Yayınevi · 2010363 okunma
İki gözümün asil çiçeği
open.spotify.com/track/4l2TWOiy4... Yüce dağlar aştım, soğuklarda kavruldum -Çöllerde yoruldum, rüzgarla savruldum -Kaç kere gelecekken yolumdan çevrildim -Dönen mevsimlerin çarkında bahardın, yar Uçuşur kalemim ateşler içinde Ne Yeter seni yazmaya, Denizler, mürekkep Nede yeter seni anlatmaya Zaman da birleşe ömürler
... "Önce kendimi aşmam gerekiyordu. Asıl savaşın şimdi başladığını biliyordum." ...
Reklam
494 syf.
10/10 puan verdi
Gelmiş geçmiş en iyi günlerdi, Gelmiş geçmiş en kötü günlerdi, Sadece En ile anlatılan bu zamana, tarihin enlerine girecek bir devrim gerekliydi. Kulağımıza gelen ayak sesleri çok da uzak değildi. Umutsuzluğun kışını, umudun baharına dönüştürmek en çok bu şehre yakışacaktı. Daha erken ya da daha hızlı gerçekleşemez miydi bu devrim dersek eğer
İki Şehrin Hikâyesi
İki Şehrin HikâyesiCharles Dickens · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202257,1bin okunma
Olayların bütününe dair belli belirsiz bir fikri olsa da onu asıl hayrete düşüren şey detaylardı. İnsanlar gerçekten böyle miydi?
Kol bacak sağlamlığı yiğitliğin değil hamallığın şanındandır; gürbüzlük cansız, bedensel bir değerdir; düşmanımızı şaşırtmak, güneşin ışığıyla gözlerini kamaştırmak bir talih işidir; eskrimde üstünlük korkak ve değersiz bir adamın da elde edebileceği bir ustalık, bir bilgidir. Her insanın ölçüsü, değeri yüreğinde, istemindedir asıl. Yiğitlik, kolun bacağın değil, yüreğin, ruhun sağlamlığındadır; atımızın, silahlarımızın değerinde değil, kendi değerimizdedir.
Sayfa 149 - İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okuyor
"Kendinde aradıklarını başkasında bulanlar, aşkı bulduklarını sanırlar. Bu yüzden aşk sanmaktır. Kalıcı bir şey değildir aşk. Aşkın sadece gitmesi vardır. Ama giderken yerine çok daha büyük bir şey bırakır. Sevgi... aşkta kafamızı karıştıran asıl şey neden aşık olamadığımız değil, neye aşık olmak istediğimizdir."
Bence en büyük kötülüklerimiz, küçük yaşımızda belirmeye başlar ve asıl eğitimimiz bizi emzirip büyütenlerin elindedir.
Sayfa 143 - İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okuyor
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.