1000Kitap Logosu
bilgi ağacı denen öldürücü, yok edici ağaç da var orada, onun meyvesini yemeleri yasak. ilim, irfan mı yasak? yoksa cinsel ilişki mi? kuşkulu, mantıksız bu. tanrı onlardan neden kıskansın bunu? bunu bilmek günah olabilir mi? ölüm olabilir mi? onlar cahil mi kalacaklar yani? onların mutluluğu bu mu olacak? itaat etmeleri ve imanlarını kanıtlamaları mı sadece? ''bu kadar ben merkezci bir yaratıcıyı sevmek değil midir asıl günah, değil midir asıl cehennem kendini itaatden ibaret sanmak?''
Asıl hayatın sakladığın “SEN”de, sahip çıkmadığın “GÖLGE”nde. Robert A. Johnson Gölgene Sahip Çık
Sual: Tablacı hükmünde olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba asıl mal sâhibi olan Allah, ne fiyat istiyor? Elcevab: Evet, o Mün'im-i Hakiki, bizden o kıymetdar ni'metlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir. Başta "Bismillâh" zikirdir. Âhirde “Elhamdülillâh” şükürdür. Ortada bu kıymetdar hârika-i san'at olan ni'metler, Ehad-i Samed'in mu'cize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek fikirdir. Bir padişahın kıymetdar bir hediyesini sana getiren bir miskin adamın ayağını öpüp, hediye sâhibini tanımamak ne derece belâhet ise, öyle de; zâhirî mün'imleri medih ve onlara muhabbet edip Mün'im-i Hakiki'yi unutmak, ondan bin derece daha belâhettir. Ey nefis! Böyle ebleh olmamak istersen, Allah nâmına Aver, Allah nâmına al. Allah nâmına başla, Allah nâmına işle. Vesselâm.
440 syf.
·
8/10 puan
Caraval uzun zamandır ertelediğim bir seri çünkü hakkıyla okunması gerektiğini düşünüyorum. İşlenilen dünya o kadar zenginki öylesine okunup geçilecek gibi değildi. Bu yüzden kafam rahatken okumaktan çok memnunum. Konusu mükemmeldi bu yüzden karakterler hakkında biraz konuşmak istiyorum. Scarlett bana bir abla oluşun ne demek olduğunu en doğru şekilde yansıtan karakter oldu. Kendimde bir abla olduğum için onu çok iyi anladım. Bazen kardeşinin yaptıklarına bu kadar yüzeysel tepkiler vermesin kızsın istedim ama sonra kendi kardeşime kızamadığım geldi aklıma. Ayrıca çok güçlü bir inanışı, zihni ve iradesi vardı. Aşktan yana uzun süre yalpalaması sinir bozucuydu sadece. At gözlüğü takmış gibi ilerliyordu. Julian benim tam olarak sevdiğim erkek karakterlerden sayılmaz. Ön planda olan biri olmaması başlıca neden çünkü çok pasifti. Hani nesini sevelim biz bu karakterin diye düşündüm. Bazı yaptığı ince düşünceler vardı ama yoğun yansıtılmaması beni üzdü. Ve asıl saydırmak istediğim karakter Tella. Şımartılmış kardeş rolünü o kadar iyi taşıyor ki deli etti beni. O kadar fevri ve düşüncesizdi ki yok artık dedim. Güya kurtulmaları için bir yol buluyor ama bütün stresi ablası çekiyor gibi bir şey. Bu durum hiç hoşuma gitmedi. İkinci kitabı hemen okuyup neden böyle yaptığını anlamam lazım... Kitabı tavsiye ediyorum.
Caraval
8.3/10 · 423 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.