İklim, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

“Dörtnala koşan atlar değil , rediflermiş aslında. İnsan sadece baktığı boşluklarda asılı kalırmış.”

Öykülem Dergisi Sayı, Kolektif (Sayfa 23)Öykülem Dergisi Sayı, Kolektif (Sayfa 23)
Ceren Eren, bir alıntı ekledi.
19 saat önce

Örneğin insanların çoğu arabaları için deli oluyorlar.
Arabaları hafifçe bile çizilse üzülüyorlar,durmadan mil başına ne yaktıklarını konuşuyorlar.
Arabalarını aldıkları gün, başlıyorlar daha yeni bir arabayla nasıl değiştiririz diye düşünmeye. Ben eski arabaları bile sevmiyorum.
Beni hiç ilgilendirmiyor arabalar.
Lanet bir atım olsa, daha iyi.
Atlar en azından insana yakın.

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 125 - YKY)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 125 - YKY)
inci, bir alıntı ekledi.
Dün 00:26

.....Soylu atlar insan gibidir. Bir konuşmaları eksik. Ağlarlar gülerler, düşünürler. En iyi dostlar atlardır. Bir yiğit, bir erkek yok mu? Aaaah yaşlılık, kapıyı açamam ki, açamam ki...

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - Yky)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - Yky)

Bereket Denizi serüvenim sonunda bitti. Bir sıralama yapayım önce:
Kaçak Atlar mükemmeldi serinin en iyi kitabı.
Bahar Karları ikinci güzel kitaptı.
Meleğin Çürüyüşü üçüncü.
En son Şafak Tapınağı'ydı çünkü bitirene kadar canımdan bezmiştim! Meleğin Çürüyüşü final kitabı olması dolasıyla hüzünlü bir hava verdi bana. Sonunda beklediğim gibi ne evet ne hayır dercesine kafa karıştırdı, öyle de bitirdi. Mişima'nın hayatını da aynı bu kitap serisinde olduğu gibi yaşadığına yürekten inanıyorum. Finalden sonra bir ''intihar ekibi'' düzenlemesi de bunun en net kanıtıydı. Çok sevdiğim bir seriydi, bitirmek garip hissettirdi çünkü Japonya'nın uzun süreli siyasi hayatını, inançların insan üzerindeki etkisini, kültür kaybını vs... birçok şeyi verebiliyordu. Farklı bir dünyaya girmiştik. Honda'yı en baştan beri sevemedim, soğuk nevale geldi bana hep ama sonunda sempatimi kazandı. ^^

Kurbağayı, pamuklara da sarsan o yine çamura atlar.
Masal yalan, prens yok.
Artık çirkin adam öpme...!

Ezel Roz MANAZ

Ağlanmayan dərd də var...
Ağlanmayan dərd də var.
Göz yaşından yuxarı
Nə bir kərə ah çəkir
Nə səsini çıxarır

Bir küncündə ürəyin
Kirimişcə uyuyur
Tüstlənir eləcə
Nə sönür, nə soyuyur

Yanından başılovlu
Çaparaq dərdlər keçir
Dərd deme, atam oğlu,
elə bil atlar keçir.

Çat-çat olub yarılır
Neçə yerdən ürəkdə
Qanlı ləpirlər qalır
O dərdlərdən ürəkdə

... Ağlanmayan dərd də var
Bir damla yaşa həsrət
Quru -quru
Adamın axrına çıxan dərd

Sezgi, bir alıntı ekledi.
21 Mar 14:43 · İnceledi

: “Demek zaman insan yüreğinde garip olduğu kadar ciddi olan göstermelik oyunları yeniden oynuyor. Geçmiş bütün o karışık düşleri ve özlemleriyle yeniden boy gösterir; gümüş yüzeyindeki o incecik yalan cilası hiç dokunulmadan öylece kalır. Böylece insan kendini çok daha derinden anlamaya başlar, oysa gençliğinde bu kavrayıştan yoksundur. Kişi doğduğu köye uzaklardaki bir dağ geçidinden, o döneme ilişkin bütün ayrıntılar belleğinden silinmiş bir halde bakarken, orada yaşamış olmanın önemi apaçık ortaya çıkar. Köy meydanına döşenmiş olan taşlardaki yağmur suyuyla dolmuş deliğin, bir zamanlar öylesine rahatsız edici olan, şimdiyse güneş ışınlarıyla parlayan o çukurun yalnızca yalın, apaçık bir güzelliği vardır o kadar.”

Kaçak Atlar, Yukio MişimaKaçak Atlar, Yukio Mişima
Sezgi, bir alıntı ekledi.
21 Mar 14:43 · İnceledi

“General Kito’da, ömrünü asker olarak geçirmiş birinin kibarlığı vardı, kesinlikle kibirli bir insan değildi. İnsana genç ölme şansını bol bol tanıyan bir meslekte sağ kalmayı başaran biri olarak dayanıklılık, direnç gibi nitelikler kazanmıştı. Yaşlılığında neşeli bir yansızlığın ışığı parlıyordu; tıpkı iyi cins yıllanmış tahtadan yapılmış, hiçbir eğriliği olmayan kafes örgüye gerilmiş ve gerisinde yama yama kar lekelerinin bulunduğu beyaz kağıdı geçerek ışıyan kış güneşi gibi.”

Kaçak Atlar, Yukio MişimaKaçak Atlar, Yukio Mişima
Sezgi, bir alıntı ekledi.
21 Mar 14:43 · İnceledi

“Tanrı kaynaktır. Görünen dünya bu kaynağın ürünüdür. Olayları yönlendiren, insanları yöneten Tanrı asıl kaynak, dünyaysa onun yarattığı bir şey olarak görülmelidir. Kaynakla, o kaynağın ürününü doğru biçimde bütünleştiren kişiyi, bütün dünyayı yönetmek fazla ilgilendirmez.”

Kaçak Atlar, Yukio MişimaKaçak Atlar, Yukio Mişima
Sezgi, bir alıntı ekledi.
21 Mar 14:43 · İnceledi

“Öndere ihanet edilmişti. İnsanlar arınmaktan değil, kirlenmekten hoşlanıyorlardı. Rezilce hırslar, yüce ülküleri yenmişti.”

Kaçak Atlar, Yukio MişimaKaçak Atlar, Yukio Mişima