Ömer Faruk Koç, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

Biz, bu ülkenin okuryazarları, boşluğa düşen bir trapezci gibiydik. Doğu askısını bırakmış, Batı askısını da yakalayamadan aşağı düşmüştük.

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 65)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 65)
DESTİNA ÖYKÜ, Kudüs'ü inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gonçalo M. TAVARES – Kudüs

Nereden başlamalı yorumlamaya bilmiyorum. Aslında doğrusu şu ki, hangi doğru cümleleri kurmalı, bıçak sırtı. Toplumsal delilik ve bireysel delilik arası ince bir çizgi. Birbirinden farklı olan karakterler ve bir şekilde bu karakterlerin birbirleri ile olan bağlantıları. Harika bir kitap okudum ve etkisi çok derin oldu.

Esere gelecek olursak; ‘’Sen kimsin?’’ sorusuna yanıt arayan bir doktor ve ‘’Sen Kimsin’’ sorusuna yanıt verecek olan bir kadın… Dingin bir zekâ örneği bu eser. Ve biraz da melankolik ve de her şeye hazırlıklı…

Gonçalo kesinlikle ona verilen unvanı yaşatıyor; ‘’Portekizli Kafka’’ …

Eser 32 ana bölümden oluşan ve her bölümün de farklı bölümlere ayrıldığı, farklı karakterlerin hikayelerin anlatılması şeklinde düzenlenmiştir. Eser de aynı cümlelerin farklı sayfalarda tekrarı da okuyucuya bilinçaltı bir durum oluşturuyor.

Eğer psikolojiniz sağlam değilse ya da sert bir esere hazır değilseniz bu eserden uzak durun. Fakat şunu da hatırlatmak isterim ki eserin baskısı yok, bulduğunuz yerde alın çünkü bir gün mutlaka okumak için elinize alacaksınız ve kendinizi Gonçalo’ya teslim edeceksiniz. Kitabı okurken çoğu yerde durup düşündüğüm, derin derin nefes aldığım çok oldu. Nefesinizi kesen nefes veren bir eser.

Savaş ve vahşet var eserin merkezinde. Savaş sonrası psikolojisi var. Savaşın insanları nasıl etkilediği ve ruhlarına nasıl dokunduğu yer almaktadır.
Bu eseri okumanızı çok isterim çünkü insanlığa birçok hissiyat kazandıracağını hissediyorum. Ayrıca ‘’Kudüs’’ eseri ‘’Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap’’ listesinde de yer almaktadır.

Tek sıkıntı şu ki kitabın adı neden ‘’Kudüs’’? Bu soruya yanıt alamadım, sadece kitapta şu cümlede geçiyor Kudüs sözü; ‘’Seni unutursam, Kudüs, sağ elim kurusun.’’ Merak ettiğim bir durum bu. Gerçi 149.sayfada bir ipucu var fakat yine de bende tam netleşmedi eserin adı.

Ve kitapta en sevdiğim cümle şu oldu; ‘’Kötü günlerimi telafi etmek dünyanın görevidir.’’

Jose SARAMAGO’nun dediğine sonuna kadar katılıyorum; "Kudüs, Batı edebiyatının büyük eserleri arasında yer almayı hak eden önemli bir kitap... Gonçalo M. Tavares'in henüz 35 yaşında bu kadar iyi yazmaya hakkı yok: İnsanın onu dövesi geliyor."

Herkese keyifli okumalar dilerim edebiyat sever güzel insanlar.

Farklı Bir Şey Olsun :)
Şöyle bir şey yapalım: Bugüne kadar okuduğumuz kitaplar arasında bizi en çok etkileyen 5 kitap adı yazalım. Belki bu sayede yeni kitaplarla tanışmış oluruz, ne derseniz? Ben 5 tane yazıyorum. :)
1) Suç ve Ceza
2) Denemeler (Montaigne)
3) Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
4) İnce Memed
5) Kör Baykuş

Ayşegül, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Fatih'in Yadigarı Hisarların Üstüne Amerikan Koleji
Hamlin'in Robert kolejinin inşasında ilk düşünülenlerin kütüphane ve laboratuvar olması son derece ilginçtir. Mantar biter gibi her ile bir üniversite açtığımız Şu günlerde Acaba bir kere olsun önceliğin nereye verilmesi gerektiğini düşünen olmuş mudur? Batı'yı ve batılıları bari doğru taklit edebilseydik.

Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 130)Payitaht İstanbul, Ahmet Apaydın (Sayfa 130)
Sezen B., bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan pek çok ölü gördükten sonra tek ölü için bu derece dövünmenin manasını artık kavrayamaz oluyor.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria RemarqueBatı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque
Sadrettin A, Atlantis'i inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ile romanı olması hasebiyle ne ile karşılaşabileceğimi bilmiyordum. Ama çoğu insan gibi benim de merak ettiğim "Atlantis" hakkında bilgi edilebileceğimi umarak romanı elime aldım. Yazarın kitabın önsözünde belirttiği gibi, romanın konusu, kişileri ve mekanlar kurgu. Fakat romanın içeriğinde arkeolojik bilgi, teknik ve teoriler gerçek. Yazarın kendisi de bir su altı arkeoloğu olduğu için, bu tarz bilgi ve malzeme kullanması doğal olarak görülebilir. Aynı zamanda fazla da konuya gerçeklik hissi katıyor bu bilgiler.

Son yıllarda Atlantis ve Nuh Tufanı ile ilgili yapılan araştırma ve elde edilen bulgulardan yola çıkarak, Karadeniz ve Akdeniz bölgeleri üzerinde bir denklem kurulan roman kurgusu, bildiğimiz coğrafya da geçtiği için, okurken romana daha iyi konsantre olmayı sağlıyor.

Arkeolojik kazı ve verilerin bolca kullanıldığı, Holywod aksiyon filmi senaryosu mantığı ile biraz fazlaca batı ve ABD teknoloji üstünlüğüne atıf yapılan (kısa da olsa Türk bilim insanları ve askeri gücüne atıf yapılıyor), çoğu yerde yapma yahu! O kadar da değil diyebileceğiniz bir kurgu roman.

Bilim kurgu tarzı sevenler için biraz da arkeolojik bilgi edinmek isteyenlere tavsiye edilir. Sıkılmadan okuyabileceğiniz bir kitap.

Sezen B., bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Titreyen, hıçkıran bu kadın; beni tartaklayan, bana bağıran: “0 öldü de sen neden yaşıyorsun?”, beni gözyaşlarıyla ıslatan, haykıran: “Siz çocuklar, neden dünyaya geldiniz, ölmek için mi. .. “, bir iskemleye yığılıp kalan, ağlayan bu kadın: “Sen onu gördün mü? Ölürken gördün mü? Nasıl öldü?”

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria RemarqueBatı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque
Sezen B., bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Kitaplardan birini alıyorum, okumak için karıştırıyorum. Onu bırakıp bir başkasını alıyorum. Altları çizili yerler var kitaplarda. Arıyor, karıştırıyor, başka kitaplara bakıyorum. Yanımda bir yığın kitap birikiyor. Bu kümeye yenileri katılıyor, daha çabuk... Kağıtlar, defterler, mektuplar. Dilsiz, duruyorum önlerinde. Bir mahkemede gibi. Cesaretsiz. Kelimeler, kelimeler, kelimeler.. erişemiyorlar bana.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria RemarqueBatı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque
brnkmlk, İslami Yeniden Doğuşun Sorunları'ı inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aliya'nın farklı farklı konularda gördüğü yanlışları, sıkıntıları parça parça ele aldığı bir kitap olmuş. Kitap yıllar önce yazılmış olsa da değinilen yerler hala eksik, bu yüzden acı. Her bir yazısı ayrı ayrı güzeldi ama ben özellikle kadınlarla ilgili yazdığı bölümü, Kuran ile ilgili yazdığı bölümü birde nasıl çocuk yetiştirilmeli ile ilgili kısımları bir ayrı sevdim. Elbet katılmadığım bir kaç nokta olsa da Aliya'nın net ve evrensel bakış açısını sevdiğimi bu kitapla bir kere daha anladım. Kitabın dili Doğu Batı Arası İslam ile karşılaştırıldığında oldukça sade kalıyor. Bu sayede kitap daha kolay okunuyor.