Giriş Yap
Benan Çetin
@benancetin
Kitapları severim.
Yazılım Uzmanı
Yüksek Lisans
İstanbul
5 okur puanı
22 Ara 2021 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
168 syf.
·
6/10 puan
Bazı yerleri ciddiye almamak gerek
Goethe'nin arkadaşı ressam Werther, evlenmek üzere olan bir kadınla tanışır. Kadın güzel bir evlilik yapar ve Werther ile arasına sınır koyarak arkadaşlığını sürdürür. Bu süreçte Werther tarafında bazı şeyler umduğu gibi gitmez kadını takıntı haline getirir ve olaylar gelişir. Werther bu süreçte yazdığı mektuplarda başta hayat, insanlar, aşk üzerine tespitlerde bulunur ve bu edebi metinler ortaya çıkar. Kitapta altı çizilecek güzel tespitler yer alsa da bütün olarak baktığımızda evli bir kadının yalnız bir erkek üzerinden duygularını tatmin etmesini okuyoruz. Kitabı bütün olarak ele aldığımızda ahlaki normları gözeterek baktığımızda ise üzücü bir tablo çıkıyor. Kitapta depresif bir hava olması, bazı görüşlerin yanlış olması ve insanları yanlış yönlendirme potansiyeli olması da puan kırdığım noktalardan. Zira insanın kendine zarar vermesini savunmanın bence sağlıklı hiç bir açıklaması yok. O yüzden bazı tespitler için okunabilir, çok da ciddiye alınmaması gereken bir kitap.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
104 syf.
·
5/10 puan
Kitap güzel ama..
Okuduğum en garip "giriş" kısmı olan kitaplardan. Kitap 100 sayfa kadar garip bir şekilde 50 sayfası çevirmenin yazdığı "giriş" kısmından oluşuyor. Çevirmen hayatı boyunca bu giriş kısmını beklemiş. İbn Rüşd aracılığı ile tüm dini ve siyasi düşüncelerini dökmüş. İlk 50 sayfanın özeti şu şekilde "İbn Rüşd o zaman için şunları yapamadı, şimdi olsa yine yapamazdı". Bir cümle yeterliyken 50 sayfa boyunca bu cümlenin değişik versiyonlarını okuyorsunuz. Aslında kitabı satarlarken 2 kitap bir arada şeklinde satmaları daha doğru olurmuş. İbn Rüşd'ün kitabına diyecek bir sözüm yok, güzel, tavsiye edilir. Kitabı 3 farklı şekilde 10 üzerinden puanlamam gerekirse; - Çevirmenin yazdığı 1. kısım: 2/10 - İbn Rüşd - 8/10 - Dolayısı ile tüm kitap : 5/10
272 syf.
·
1/10 puan
Zorlama bir kitap
Kitap Einstein hakkında bilinmeyen 101 gerçeği anlattığını iddia ediyor. İçindeki bilgiler özetle bir kaç sayfa iken kitap uzasın diye bilgiler uzatılmış. Bu bilgilerden bazıları şu şekilde; Dikkat: Kitaptan alıntı (spoiler) içerir. - Einstein ve Wright kardeşler maddesi : Sanıyorsunuz ki ortak bir iş yapmışlar, Hayır, ikisi de hayallarenin peşinden gitmiş. Madde bu şekilde. - Einstein ve Popüler Kültür: Einstein tişörtlere resmedilmiş. Einstein'i ortalama bir genel kültürle tanıyor olsanız bile kitap çok fazla bir şey katmıyor. Ve kitap aşırı derecede taraflı yazılmış. Tavsiye etmiyorum.
590 syf.
·
1/10 puan
Taraflı yazılmış bir kitap
Bu inceleme spoiler (yanlış ve olumsuz alıntılar) içerir. Kitaptan bazı alıntılar : " Türkler batıya ilerlemede başarılı oldularsa, ingilizler kendilerini durdurmayı bildi" , " Doğunun başarısızlığın sebebi, batının gücü idi", " Türkleri ruslar ve rumlar durdurmasa avrupa geri kalırdı", " Türkler sebepsiz yere saldıran bir milletti " " Batı bazı yerleri sömürdü, bu sayede o yerler medeniyet yüzü gördü" " İngilizler ne kadar adil, her yönden gelişmiş baskınsa, çinliler de geri kalmış, kötü yönetilmişti (sf122)", " Sömürgelere karşı çıkanlar aslında batıya karşı çıkanlardı", "Ingiltere yasadışı ticaret yaptıysa (uyuşturucu afyon aldı-sattıysa) bu tamamen çin yüzünden idi, (Yoksa Britanya yasadışı bişey yapmaz) ". Özetle İngiliz uyruklu bir Amerikan yazar tarafından taraflı yazılmış eksik ve yanlış bilgilerin bulunduğu, İngilizler ve müttefikleri dışında herkes kötü diyen bir kitap.
1 yorumun tümünü gör
2
4
34 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14