Cansu Aydın, Roma Hukuku Güncelliği'yi inceledi.
18 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

hukuk fakültesi ne demektir ne demek değildir roma hukuku başlığı altında açıklamak gereksizdir lakin, hukuk fakültelerinin müfredatından bu dersin kaldırılması arkasındaki amaç türk hukuk fakültelerinin birer meslek yüksek okuluna dönüştürülmesi çabası olarak görülmektedir. (en azından benim odanın camından öyle) roma hukuku bugünkü modern hukuk sistemlerinin çıkışıdır. bunu anlamadan, içine girdiği şeyin tarihsel köklerini bilmeden nasıl hukukçu olunur. hukukçu olmak ile sadece avukat veya yargıç olmak aynı şey midir? bir ara hukuk sosyolojisi bilim anabilim dalına takmışdı birileri.. bununla birleştirilirse amaç anlaşılır, bir hukuk fakültesi bunları öğretmeden nasıl kendisini devam ettirecek bilim adamlarını yetiştirir. veya bilim adamı yetiştirmek gibi bir amacımız var mı? hak hukuk gukuk

Jîr, bir alıntı ekledi.
44 dk. · Kitabı okuyor

Burjuvazi, bugüne kadar el üstünde tutulan ve önlerinde yerlere kadar eğilinen mesleklerin tüm saygınlığını çekip almış; hekimi de, avukatı da, rahibi de, şairi de, bilim adamını da kendi ücretli emekçisi yapıp çıkmıştır.

Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 52 - Can)Komünist Manifesto, Karl Marx (Sayfa 52 - Can)
Emrah KUTLUK, Zacharius Usta'yı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 5/10 puan

Jules Verne adı geçince beklentim çok yükselmişti. Okuyunca beklentimi karşılamadı ama bir öğle arasında kahve yudumlarken boş zaman değerlendirmek için fena sayılmaz. Zacharius ustanın hizmetçisinin adının skolastik olması, kitap boyunca bu imgelemle skolastik düşünceyle bilim ve sanatı karşı karşıya getirip canlı karakterlermişçesine tartıştırması hoşuma gitti.

Cem Eren, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu

Bir kısımları diyor ki, bu toplum toptan bozuk. Bu,
gemisini kurtaran kaptandır düzeni, bu altta kalanın canı çıksın düzeni, bu temeli sömürme olan düzen... Bütün kötülüklerin temeli bu düzendir, diyorlar. Suçu tüm düzene yüklüyorlar.

Bana da öyle geliyor ki, öfkeyi bıraksak da, düşünüp taşınsak da, gerçekten kötü olan bu düzenden yakayı kurtarsak... Ne dersiniz, geç kalmadan bu işe hemen başlasak mı?

Ucuz öfkelerden, ucuz yüklenmelerden, gününü gün
etme yoksulluğundan, ucuz ünlerden vazgeçsek de..
Bence vakit kalmadı... Hiç mi hiç kalmadı. Yirminci yüzyıla gülünç olmayalım.Ucuz kazanç, ucuz bilim, ucuz sanat, ucuz ün... Herşey ucuza...

Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne, Yaşar Kemal (Sayfa 57)Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne, Yaşar Kemal (Sayfa 57)
Bünyamin Müftüoğlu, Uluğ Bey'i inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Uluğ Bey, Timur İmparatorluğu'nun kurucusu meşhur Topal Timur'un torunudur. 1394'te İran Sultaniye'de doğmuştur. Dedesi Timur ve babası Şahruh'un ardından hükümdarlık yapmıştır. Hükümdarlığının yanı sıra 15. Yüzyılın en önemli bilim adamlarından birisidir. Bilime büyük önem vermiş, kurduğu Semerkand Rasathanesi'nde, Ali Kuşçu gibi onlarca bilim adamını toplamış; astronomi, matematik, geometri alanlarında kıymetli çalışmalar, önemli buluşlar yapmıştır. Semerkand Rasathanesi'nin Ayasofya büyüklüğünde bir yapı olduğu söylenir. Yazdığı eserlerin birçok dilde çevirisi yapılmış, bu eserler Avrupa'da 'Denizcilik' ve 'Astronomi' alanlarında önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep olmuştur.

Uluğ Bey, bir yılın uzunluğunu 365 gün 6 saat 10 dakika 8 saniye olarak hesaplamıştır. Günümüzdeki  ölçümlere göre aradaki fark 58 saniye!

Uluğ Bey, bilimsel alandaki çalışmalarına karşılık, harp ve siyaset konularında oldukça başarısız bir hükümdar olmuştur. Bu başarısızlığı taht vârislerini harekete geçirmiş, yaşanan taht kavgaları sonucu 1449 yılında oğlu Abdüllatif tarafından öldürülmüştür.

Yüzlerce yıl evvel yaşamış Uluğ Bey, Ali Kuşcu, İbn-i Sina gibi onlarcasını sayabileceğimiz müslüman bilim adamlarının derdi neydi ki bu kadar çalışıp, çabalamışlar. Günümüzde yetişen neslin derdi ne ki bu insanları tanıyıp kıymet vermemekte, onların gösterdiği yolda ilerlememekte ve neden beklemekteler.

Uluğ Bey'i biraz anlatmaya çalıştım. Merak edenler ve daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler kitabı okuyabilirler. Kitapta özellikle Uluğ Bey'in bilim adamlığı yönüyle ilgili ayrıntılı bilgiler var. İyi okumalar.

Adamın biri diyor ki;
Pek çok alanda bilim dili ingilizce.
Eğer siz bir makale yazarken yeterince yabancı kaynak kullanmadıysanız yaptığınız çalışmanın niteliği ve doyuruculuğu hakkında soru işaretleri uyandırırsınız.

CEM AKDAG, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Deneyi yanlış çıkan fizikçinin deneyini düzeltmemesine hoş görü gösterilmez.

Bilim insanları hoş görüye değil özgürlüğe ihtiyaç duyar.

Büyük Erdemler Risalesi, Andre Comte-SponvilleBüyük Erdemler Risalesi, Andre Comte-Sponville

En iyisi yalnız olmak ,kimseyle yakın arkadaşlık kurmamak yada ne bilim arada mesafelerin olması yoksa hüsran ...

Muhibb-i Kitap, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor

Gördüğünüz üzere bu zindandan (4. Zindan - Kendi Belirleyiciliği ) kurtuluş artık bilim yolu ile mümkün değildir. Şu halde bu zindandan ne ile kurtulmalı? Aşk ile. İrfani, suffice, arifçe ve benzeri bir aşktan bahsetmiyorum; bunlar da başka zindanlardır. Şu anlamda aşk: Muktedir bir güç, hesapçı ve oportünist akıldan daha üstün bir güç olmalı ki benim özümde , insan beninin özünde, fıtratımın derinliklerinde beni fışkırtsın, harekete geçirsin, içten kendime karşı bir devrim koparsın; yoksa bu iş doğal yasalarla olmaz, içten bana, bene karşı bir başkaldırı kopmalı. Çünkü dördüncü zindan benim içimin bir parçasıdır. İçten patlamalı, fışkırmalı, tutuşmalıyım.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 56)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 56)