can esen, bir alıntı ekledi.
51 dk.

Çoğu zaman mesele Tanrı’nın ne olduğu değil bizim onda ne gördüğümüzdür.Sevgi dolu olanlar merhameti görür, zalim olanlar şiddeti.Zeki olanlar aklı görür, aptal olanlar kör inancı;alimler bilim görür, cahiller mucizeyi.

Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 33 - Dogan)Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit (Sayfa 33 - Dogan)

2. Ankara Buluşması
Selam olsun kitap dostlarına ^_^

Bugün ikincisini gerçekleştirmiş olduğumuz buluşmamız bol tebessümlerle, kitap vesilesiyle kurulan dostluklarla, içtenliklerle son buldu. Kitabı bitirenler, yarım bırakanlar ve okumayanlar olarak renkli dünyalara muhabbetle yoğurarak yelkenler açtık.

Toplantımızın ilk yarısında kıymetli moderatörümüz Zafer K. eşliğinde yazar hakkında temelimizi atıp kitabın anlaşılabilmezliğini tartıştık :P çıkardığımız sonuç herkese hitap etmeyen, yazarın güç gösterisinde bulunup üst seviyede okumalar yapanlara hitap edecek, ikinci tekil şahıs dilinin kullanımıyla anlamın daha da zorlaştığına vurgu yaparak ortak bir yorumda bulunduk. ^_^

Murat Sezgin arkadaşımızın esere dair hakkını vererek bilgilendirmesi linç girişimini engelledi :D :P gerçekten çok emek harcayıp bilgiler sundu bize, taşlar yerine oturdu. ^_^ Kübra A. arkadaşımızın bakış açısıyla böyle okumalar yapmaz isek bir daha nasıl bu güzel ortamı yakalayıp konuşabilirdik demesi ile nokta atışımız gerçekleşti. ^_^

Birbirimizi yargılamadan, rahatlıkla keyifle kendimizi ifade edebilmemiz bu zamanı gerçekten kıymetli kıldı, her yaştan katılımla toplantı daha da zenginleşiyor 2. buluşmada daha net olarak kavradık.

3.buluşma için kitap önerilerimiz:
Bir Bilim Adamının Romanı
Konteyner Zaafı
Yanardağın Altında
Utanç
Zeno'nun Bilinci
Zorba
Karanlığın Yüreği
Bu Ülke
Köle
şeklinde idi ve oy birliği ile
Bir Bilim Adamının Romanı'na karar kıldık.

Toplantıya katılan arkadaşlarımız:
Zafer K.
Kübra A.
Murat Sezgin
kirmizicekic
Tuco Herrera
ibiaryu
Fatih Karakaya
Hatice
Beyza
Halil ÜÇAĞAÇ
A.rahim Kara
ceren
AsiRuh
Konya'dan gelen Ömer Gezen
Ay Hatun
Haydar Zaitsev

Gelemeyen güzel insanların yokluğunu hissederekten bir sonraki buluşma için gelmelerini temenni ediyoruz. Kalben bizimleydiler. ^_^

Bir sonraki buluşma tarihi : 29.04.2018
Saat:15.00
Okunacak Kitap :Bir Bilim Adamının Romanı
Mekan:Çukurambar http://www.limankitap.com kitap kafede olacak.


Not: Farkımız tarzımız olsun dedik fotoğraf çekinmedik :P Latife idi sadece unutuverdik efendim ^_^
Sağlıcakla, huzurla ve kitaplarla kalın. Görüşmek dileğiyle.

•Buket, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

"İnsanlar nasıl var oldu?" sorusuna yanıt(!)
Tümüyle "tin", tümüyle yüce rahip, tümüyle yetkin olan yaşlı tanrı, bahçesinde gezinmektedir: sıkkındır ve zaman öldürmeye çalışmaktadır. Can sıkıntısına karşı tanrılar bile boşuna mücadele eder. Ne yapsın? İnsanı yarattı- insan eğlencelidir... Ama sonra fark eder ki insanın da canı sıkılıyor. Tanrının acıması cennet gibi bütün yerleri kaplayan yalın acı için sınır tanımaz: bu yüzden hemen diğer hayvanları yaratır. Tanrının ilk hatası: insan için bu diğer hayvanlar eğlenceli değildi- o, onlar üzerinde egemenlik kurmaya çalıştı; kendisi bir "hayvan" olmak istemedi. Bu yüzden tanrı kadını yarattı. Bu gerçekten de can sıkıntısına bir son verdi- ama başka bir şey daha! Kadın, tanrının ikinci hatasıydı. -" Kadın temelde, bir yılandır, Havva" - bunu her rahip bilir; "dünyadaki her kötülük kadından gelir"- bunu da bilir her rahip. Öyleyse o, bilimin de sorumlusudur. İnsan, bilgi ağacını tatmayı kadından öğrendi. Ne oldu? Yaşlı Tanrı ölümcül bir korkuya kapılıverdi. İnsanın kendisi, onun en büyük hatasıydı; kendisine bir rakip yaratmıştı; bilim, insanı tanrısallaştırır- insan bilimselleşince rahiplerin ve tanrıların işi biter!

Deccal - Hıristiyan Karşıtı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 126)Deccal - Hıristiyan Karşıtı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 126)

1000Kitap Bursa 11.Buluşması Gerçekleşti
Bahar gelirken 1000Kitap buluşmaları tüm heyecanıyla devam ediyor.

Bursa 1000Kitap olarak 11.Buluşmamızı gerçekleştirdik.

Aldığım duyumlara göre 1000Kitap'ın popstarı Anıl ve NigRa // Andronikos paralelleşip cumartesiden daha buluşarak Bursa'yı boydan boya yürümüşler, buralarda dönen videolu iletilerden anladığım kadarıyla da epey de eğlenilmiş. Hatta sonrasında bu ikiliye sevgili öğretmenimiz Yadigar Soydan da katılmış. Tabi beni çağıran yok, ben kimimki zaten... Neyse alınmadım zaten devam ediyorum.

Pazar günü biraz da erken buluşarak sohbet etme fırsatı yakaladık, herkes toplanınca kitap değerlendirmesine başladık. Volkan çok güzel bir özet geçti kitabın konusu ile ilgili. (Volkan 1000k dışından). Herkes kitaba bayılmış, NigRa // Andronikos başta pek sevmediğini söyledi ama hep birlikte değerlendirme sonrasında daha çok beğendi kitabı. Ölü evrim konusu herkesin bayıldığı kısım olmuş, bunun üzerine uzun uzun değerlendirme yaptık, hatta bir ara kitap olduğunu unutulup film devam etse gibi tabirler kullanılmaya başlandı. Kitabın ucu açık biten sonuna devam senaryoları yazdık, bilim ve etik konusunda biraz lafladık. Grupta 3 tıpçı, 1 veteriner, 1 de yarım biyolog olunca evrim konusu açıldığında kapanamıyor. :) Kitabı en çok sevenin Furkan olduğunu düşünüyorum, bıraksak daha saatlerce konuşacaktı. :)

Bundan sonrası rutin fotoğraf çekinme, kitap ve tarih belirleme şeklinde. Bu arada fotoğrafı da bana çektirdiler, çıkmayayım diye. :// Bu ay bebeğimiz gelemediği için kurayı yeni katılan arkadaşımız Burcu Erol çekti.

Etkinlik sonrası katılmak isteyenlerle after party yaptık. Önce yemek yedik, sonra bir şeyler içmeye gittik. Muhabbet, sohbet, gırgır şamata dolu bir gün oldu. Ortam o kadar keyifliydi ki normalde 20:00'de gidecek olan Anıl bizden ayrılmayı hiç istemediğini söyleyerek gidişini 21:30'a erteledi. (: Daha da erteleyecekti fakat grup daha fazla trollenmeyi kaldıramayacağı için gitti.

Anıl gidince arkasından derin bir ohh, şükür çekip 30-40 dakika sonrasında dağıldık. Böylece güzel bir buluşma gününün daha sonuna gelmiş olduk. Katılan herkese teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunarak bu iletiyi sonlandırıyorum.

Bir sonraki buluşma 13.04.2018
Saat: 18:30
Okunacak Kitap : Yedikuleli Mansur

Katılımcı Listesi :

NigRa // Andronikos
Ahmed Yasir Orman
Fatih Yıldırım
Samet Ö.
Oğuz Beyiniz / Auri
Furkan
Yadigar Soydan
Anıl
Burcu Erol
yasemin öztürk
Volkan

https://i.hizliresim.com/6J1N0k.jpg
https://i.hizliresim.com/W7PDdE.jpg
https://i.hizliresim.com/3EVzdj.jpg

Beyza Nur Turna, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor

Ama satranca oyun demekle, haksız bir kısıtlama yapmış olmuyor mu insan? Satranç aynı zamanda bir bilim, bir sanat değil mi, yerle gök arasında süzülen Muhammed'in tabutu gibi bu iki kategori arasında gidip gelmiyor mu, bütün karşıt çiftlerin bir kerelik bileşimi değil mi?

Satranç, Stefan ZweigSatranç, Stefan Zweig
İlhan Engin, İdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen)'i inceledi.
 12 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · 3/10 puan

" Beyaz Zambaklar Ülkesinde"den sonra tam bir hayal kırıklığı. Ilk Gençlik Yayınlarından okuduğum ilk kitap. Dilimize çeviren belli değil. Yayına hazırlayan Selim Gündüzalp. O kadar çocuksu bir anlatımı var ki ben bile yazabilirdim böyle bir kitabı.
Neyse yine de Matematik Prof Racinski'nin kariyerini bir kenara bırakarak doğduğu köydeki aydınlanma savaşı, idealizmin tanımı bir yerde. Bütün bilim dünyasını karşısına alarak küçük bir köyde yeni değerler ortaya çıkarması, bir öğretmenin ne kadar donanımlı olması gerektiğini ortaya koyuyor.
O dönem Rus halkının yaşamını oldukça abartılı ortaya koysa da okuyucuya fikir veriyor.
Başka bir yayınevinden de okumak isterim doğrusu. Ancak o zaman daha kapsamlı bir inceleme yapabilirim.

Gulsum, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

Bilim ve teknigin bütün problemlerimizi cozebileceklerine bizleri inandırmaya denediler. Bilim ve tekniğin alanına girmeyen aşk, güzellik,', hayatın anlamı gibi problemlerin mevcut olmadığına inanmamizi istediler

İslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudyİslam ve İnsanlığın Geleceği, Roger Garaudy
Sema Öztürk, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

Kendini yıpratmanın ne anlamı var birader? Peki insan nasıl yıpratmaz kendini?

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 91)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 91)