Mürebbiye Alıntılar
Eğer ağlamakla ahlak düzeltmek mümkün olaydı dünyada çocuklardan uslu akıllı kimse bulunmazdı... Sy.9 Bir konuyla fazla uğraşmak, insanın o şeyle fazla içli dışlı olmasına yol açacağından, tehlikeli bir bilimsel deney yapanların bazen deney sırasında bilim yoluna kurban gitmeleri gibi, aleme ahlak dersi vereyim derken ahlaksızlık bataklığına düşüp de ta dibini boylayanlar da görülmemiş değildir. Sy.15 Her akıl sahibinin düşünüşü, anlayışı tek tip olsaydı, dünyada hemen her bilim ve fende ve her konuda düşünürlerin yolu bir olurdu. Her şeyde bu kadar anlaşmazlık ve görüş farklılığı görülmezdi. Sy.31 Başkalarının hareketlerinde gördüğümüz, kendi fikir ve görüşümüze uymayan her şeye gülmemiz, şaşmamız lazım gelse, ömrümüzün büyük kısmını gülmek ve şaşmak ile geçirmek gerekir. Herkes nasıl hareket edeceğini kendi aklıyla belirler. "Aklı pazara çıkarmışlar da herkes yine kendi aklını beğenip almış." Sy.31 Benim artık ihtiyarlık yakama çöktü. Evvelki gibi çalışamıyorum...Sen gençsin, çalış, durma çalış da bari ismin böyle bir şeye verilsin. Sy.37 Gönül aşk sarayını yıkılmış görmektense bazı hakikatleri çiğnemekten çekinmez. Sy.108
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı KlasikleriKitabı okudu
Mutluluğun iyileştirilmesi fikri, özgün insan mutluluğunun tamamen ortadan kaldırıldığı Huxley'nin Cesur Yeni Dünya'sına benzetilerek eleştirilmiştir. Ahlaki iyileşme, otonomi ve özgür iradenin kaybedileceği fikri temelinde eleştirilmiştir. Zekânın radikal iyileştirmesi ise “şeytani dâhiler"ile sonuçlanacağı kaygılarıyla eleştirilmiştir. Transhümanistler tüm bu taarruzlara karşı güçlü savunmalar geliştirmişlerdir. Bu savunma hatlarından birisi "masumiyet yoldaşlığı"dır. Şu an hiç değiştirilmemiş olsa da genetik piyango sayesinde doğası gereği daha mutlu, daha ahlaklı ve ortalamadan daha zeki insanlar zaten vardır. Transhümanistler, kimse bu insanların doğal mutluluktan yoksun, özgür iradesi kaybolmuş ya da her an şeytani bir dâhiye dönüşme potansiyeli olduğunu düşünmediğine göre, genetik iyileştirmenin bu nahoş sonuçlara yol açacağını varsaymak da hatalıdır, derler. Mesela gelecekte genleri sayesinde çoğu insandan daha mutlu olan iki kişinin karşılaştığını düşünün. Birinin genomu genetik mühendislik ürünüyken diğeri bu özelliğini atalarına borçlu olsun. Transhümanistler doğal ya da yapay arasında önemli bir fark olduğu iddiasını reddettiklerinden, söylenmediği sürece hangisinin kim olduğunu kestiremiyorsanız bunlardan birini "orijinal mutluluktan yoksun" ilan etmek (transhümanistlere göre) tamamen keyfi bir ahlaki değerlendirmedir.
Reklam
Agar’ın savı şöyle: Coco adlı bir köpeğim olduğunu ve gelişmiş teknolojiler sayesinde Coco'nun bilişsel kapasitesinin artırıldığını varsayalım. Coco'nun beyni insan beyniyle aynı boyuta getiriliyor ve dil becerilerini sağlayacak sinir mimarisi veriliyor. Ağzı, dili ve gırtlağı dil üretecek şekilde değiştiriliyor. Hassas motor kontrolü
424 syf.
·
Puan vermedi
·
6 saatte okudu
Düşmanım ile Aşkın Bilimsel Rekabeti ~ Claire Kingsley . Adından da anlaşılacağı üzere düşmandan aşka temalı kitapları severleri hızla buraya alalım Yazarın önceki kitabında Dirty Martini Koşu Kulübü kızlarıyla tanışmıştık. Şimdi Hazel’ın zamanı Corban Nash yani Hazel’ın büyük düşmanı. Etkileyici ve herkesin bayıldığı, konu veriler olunca
Düşmanım ile Aşkın Bilimsel Rekabeti
Düşmanım ile Aşkın Bilimsel RekabetiClaire Kingsley · Pukka Yayınları · 086 okunma
"Her ne ise galiba bütün dünya da bilim için önemli bir şey yapan tek aptal insan benim. Ben bir şey yaptım ama ne yaptım hatırlamıyorum." "Algernonon arka bahçedeki mezarına bir kaç çiçek koyun olur mu? "
Sayfa 325 - Kolidor yayınlarıKitabı okudu
“Şu iki milleti aynı bayrak altında toplayabilseydik, belki biz de bilim savaşında bazı toprakları ele geçirebilirdik.”
Reklam
"Ayrıca paraya değer vermiyorsak, bizim için önemli olan maneviyatsa,işimizi iyi yapmaktan başka kaygımız olmamalı bence. Ne dersin?" "Sermaya sizden, dedi genç adam, ben emeğimle katılıyorum."
“Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan kolaylıkla şikâyet eder; fakat asla zekâsından yakınmaz. Bilmez ki hafıza, zekânın bir unsurudur.”
“Meselelere yukardan bakmayı bildikten sonra dünya gibi gezegenler insana çok küçük görünür.”
Sevmek,Sevinmek,İyi Şeyler Üstüne
Örgütlenme politika dışı bir hareketti.Sanatçılar,dünyamızın hayrına olacak böyle bir işe girişmişler,ilk bağımsız adımı atmışlardı. Bundan sonra sıra işçilerde,işçi liderliğinde,üniversitelerde,üniversite öğrencilerde,profesörler bilim adamlarıdır. Dünyamızı kurtaracak bu bağımsı güçlerin örgütlerinde,başarısındaydı.
Sayfa 83 - ykyKitabı okuyor
Reklam
Yaşamda radikal uzatma fikrini ilerletmeyi amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen SENS Vakfı yaşlanma konusunda 7 sebep saptamıştır: hücresel atrofi, kanserli hücreler, mitokondriyal mutasyonlar, ölüme dirençli hücreler, hücre dışı matris sertleşmesi, hücre dışı topaklanmalar ve hücre içi topaklanmalar. Her sebep kendine has biyomedikal veya mühendislik çözümü gerektirecek. Yine de bazı olağanüstü teknikler kullanarak hayvanların ömürlerini uzatmayı başardık ve bu ilerlemelere bakılırsa bilim ve teknoloji bizim de ömürlerimizi radikal şekilde uzatmayı başarabilecek. Nitekim bilim insanları yakın geçmişte farelerde belli başlı yaşlı hücreleri ortadan kaldıran bir “hücresel ölüm anahtarı” geliştirerek farelerin ömründe %25'lik bir uzama sağlayabildiler. Bu özellikli fareler uzun yaşamanın yanı sıra, yaşa bağlı hastalıklara daha az ihtimalle yakalandıkları için aynı zamanda daha sağlıklılar.
“Kur’ân’ın günümüzde yakın zamanda kurulmuş gerçekleri öngördüğüne inanılan birçok işaretinin tanımları tutarlı ve kasıtlı olarak belirsiz görünmekte ve herhangi bir çağın herhangi bir okurun bilgi seviyesiyle çelişecek bir açıklık derecesinden kaçınılmaktadır. Eğer Kur’ân, bu fenomenlerin (büyük patlama teorisi, atomun bölünmesi, evrenin genişlemesi vb.) kesin bir şekilde ele alsaydı, bunlar eski Müslüman bilim adamları tarafından bilinirdi. Kur’ân’ın gerçekten harika bir özelliği, bu işaretlerin bir nesilden diğerine güç, güzellik ve gizemlerinden hiçbir şey kaybetmemesidir; her nesil onları mevcut bilgi durumuyla uyumlu bulmuştur.” Prof. Dr. Jeffrey Lang
272 syf.
10/10 puan verdi
Etkileyici
Hocamın laf arasında yaptığı öneri üzerine okudum. John Gribbin, Cemal Yıldırım, Susan Wise Bauer gibi çeşitli popüler bilim kitaplarını okumuştum fakat bu kitaptaki felsefi temeli hiçbirinde bulamadım. Rovelli yaptığı fiziği, yalnızca kuru bir neden sonuç ilişkisi veya tarihsel anektotlar şeklinde değil, metafizik bir temellendirme ile okuyucuya sunuyor. Okurken Platon, Demokritos ve Aristoteles referansları görmek beni şaşırtmadı fakat verdiği Kant referansına şaşırdım. Bir fizikçi olarak felsefe tarihine hakim olduğu verdiği referanslardan anlaşılıyor. Sadece Felsefe tarihi kitaplarını değil, asıl eserleri de okuduğunu sonlara doğru verdiği Phaidon referansından net bir şekilde anlayabilirsiniz.
Gerçeklik Göründüğü Gibi Değildir
Gerçeklik Göründüğü Gibi DeğildirCarlo Rovelli · Can Yayınları · 201883 okunma
Teoride, belki ileri kök hücre teknolojisi kullanmak suretiyle tamir edip hücre ve organlarını yenilediğimiz sürece insan vücudunu sonsuza dek yaşatmak mümkün olacak. Bilim insanları, bir hastanın kendi kök hücrelerini kullanarak mesane gibi yeni organları laboratuvarda yetiştirmenin mümkün olduğunu çoktan gösterdiler. Buradaki fikir, mesela eski bir mesaneyi çıkarıp yerine laboratuvarda yetiştirilmiş organı koymadaki gibi, "kes ve yapıştır” fikridir. Bunu yapmaya gerek de kalmayabilir: Klinik çalışmalarda, kalp krizi sırasında kalp kaslarının gördüğü hasarın tamirinde kök hücreler kullanılmıştır.
270 syf.
8/10 puan verdi
hayat problem çözmektir/ Karl raimund popper Bilim adamı ve filozof olan popper’ın bilim üzerinde etkisinin çok büyük olduğu bilinmektedir. Bu eser bilim, tarih, politika üzerine düşüncelerini ve söyleşilerine yansıtmaktadır. Popper aprioi ve posteriori Üzerine açıklamalar yapmış ve düşüncelerini belirtmiştir. Aprioi yani önceden bilinen ilk
Hayat Problem Çözmektir
Hayat Problem ÇözmektirKarl R. Popper · Yapı Kredi Yayınları · 2022296 okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.