Okur
Özgürlük Kurdu
Vişnenin Cinsiyeti'yi inceledi.
176 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Herkese merhaba! Winterson'dan okuduğum ikinci kitap Vişnenin Cinsiyeti oldu İlk okuduğum kitap #gündüzdüşleri okuma grubumuzla geçtiğimiz ay okuduğumuz Atlas'ın Yükü'ydü. Bu kitabı da o kitap kadar sevdim. Konu itibariyle daha farklı olmasına rağmen gerçeküstü öğeler ile çok rahat oynayan bir yazar ile karşı karşıyayız. Bu yorumda bir miktar SPOILER olabilir; çünkü bu kitabı anlatmak için biraz derine inmek gerekecek. O nedenle dostlarım: SPOILER ALERT!!!! Zaman denilen mefhumu sorgusunun odağına alan Winterson, "dün-bugün-yarın"ın aslında tek bir anda gerçekleştiği üzerinden bir roman kurguluyor. Aynı karakterlerin dün, bugün (?, yani sonuçta anlatıcının olduğu bugüne dair de bir git gel olduğuna göre bu bir bugün olsa gerek) ve yarın başına gelenler, birbiriyle olan ilişkileri, değişen toplum yapısı, siyasal düzen, çevre, politikalar ve daha nicesi. Peki ya, bunlar dün-bugün-yarın değil de paralel evrenlerde tam da bu anda gerçekleşen olaylar ise? Eh, hepimizin kafasını kurcalayan zaman kuramı da tam da burada devreye giriyor. Kuantum fiziği, solucan deliği, genişleyen evren? Yok canım, bu sadece bir roman! Winterson'ın kurgusunda yaşanan ileri-geri gitme ve gelmeler ile farkı dönemlere tutulan kısa kısa anlatılar. Mı? Eh, sorgulamak da pek tabii biz okura düşüyor. Winterson çok iyi bir anlatıcı. Konu veya olay ne olursa olsun edebi gücü/ anlatım gücü ve yeteneği ortada. Hani meşhur bir söz vardır: Yemek tarifi yazsa okurum. Valla Winterson eminim o yemek tarifini de keyifle okunur bir yapıya kolaylıkla büründürebilir. Sunduğu edebi katkı için okunabilecek bir kitap olarak listenize ekleyebilirsiniz. Ne oldu ne oluyor derken bir de bakmışsınız kitap bitmiş. Okurken akıcı bir girdabın içinde bulacaksınız kendinizi. Yüzeysel olarak okunabilecek bir kitap değil. O nedenle, biraz üstünde düşünmek, ufak nüansları da bu bağlamda yakalamak lazım. Biraz zihin jimnastiğinden kimseye zarar gelmez sanıyorum ki Bu arada çeviri Pınar Kür'e ait ve dupduru su gibi. Kitaplarla kalın!
Vişnenin Cinsiyeti
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
İbrahim Purtaş
Av Mevsimi'yi inceledi.
446 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Chigaco Keskin Nişancısı olarak ünlenen Wardell infazına iki hafta kala firar eder. FBI yetkilileri ise yakalanması zor olan kişilerin psikolojileri konusunda uzmanlaşmış Carter Blake’ten yardım alır. Blake, Wardell’ı çok eskiden tanımaktadır. Zaman hızla geçmekte Wardell’ın dışarda olduğu her dakika suçlu-masum, dost-düşman herkesin hayatı İçin tehdit olurşturmaktadır. Ve ilk kurban bir kurye olmuştur. Firarın ilk gününde bir kuryeyi 2 atışla öldürmüştür. Bu Wandell için tam bir hayal kırıklığıdır. Zira ülkenin en başarılı keskin nişancısı 2 atışta öldürmüştür. Herkese meydan okuması ve hala eski günlerinde olduğunu ispatlamak zorundadır. İkinci kurban ise bir rahiptir. Bu defa cadde ortasında tek atış. İkinci firar gününde ikinci kurban. Blake ve ajan Banner yine önleyememiştir. Firarın üçüncü günü ise daha can alıcı bir hedef vardır. Wandell’ın babası Blake bunu tahmin etmiş ancak bırak engel olmayı kendi canını zor kurtarmıştır. Wandell şovuna devam etmekte her yeni gün hedef büyütmektedir. Peki dördüncü ve daha sonrası hedefler kimdir Neden bu kişileri öldürmektedir ve Wandell yakalanabilecek midir bu kısımları kitabı okuyarak öğrenebiliriz ️ Anlatımı son derede güzel dili sade bir kitaptı. İlk sayfalarda biraz havada kalkış gibi görünse de kitabın kalanı oldukça başarılıydı. Özellikle final kısmındaki kavga sahnesi uzun zamandır okumadığım kadar başarılı bir şekilde aktarılmıştı. Polisiye aksiyon sevenler rahatlıkla okuyabilir
Av Mevsimi
7.3/10
· 437 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Ömer S.
Adı: Aylin'i inceledi.
398 syf.
·
36 günde
·
6/10 puan
Ayşe Kulin’den okuduğum beşinci, adıma imzalı tek kitabı. Bu da okuduğum diğer dört kitap (Veda, Umut, Hayat, Hüzün) gibi biyografi türünde ve Ayşe Kulin’e ününü getiren kitap. Adı Aylin 1997 yılında yayınlanmış bu yüzden yazarın ilk dönem kitaplarından biri. İlk kitaplarından biri olmasından ötürü müdür bilmem ama bu kitaptaki biyografi akışı ve olayları sunuş şekli yukarıda saydığım diğer kitaplarına nazaran daha basit kalmış. Gerçek bir kişilik olan Aylin’den bahsetmeden önce uzunca bir soy geçmişi detayı verince kitabın başıyla geri kalan kısımda sanki farklı hikâyeler okuyor gibi hissettim genel çerçeveden bakınca. Hatta en başta anlattığı kişilerden ötürü soy ağacı çizdim kim kimdi diye :) Aylin’in hayatına değen insanların da hayatları hakkında ani bilgiler vermesi bütünlüğü biraz etkilemiş gibi. Ama Ayşe Kulin okumak her zaman keyifli gelmiştir bana. Evet çok edebi bir dili yok fakat ister yoğun kitaplardan sonra ister benzeri kitaplardan sonra olsun Ayşe Kulin’in anlatacağı hikayeleri merakla okumuşumdur. Sizi yormadan, ilginç hayatları sade anlatımıyla bir sohbet havasında size verir tıpkı bu romanda olduğu gibi.
Adı: Aylin
8.1/10
· 13,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Beray Hergeç
Hekate'nin Kızları'ı inceledi.
512 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İlk okuduğumda pek sarmamış ve yarım bırakmıştım. Tekrardan okudum ve genel olarak beğendim. Başlarda biraz sıkılsam da son 150 sayfada yarattığı evrene girmeye başladı. Kitabın kapak tasarımı, içindeki çizimler yazara ait ve çok hoş. Emeği için tebrik ederim. Kendisinin de söylediği gibi başlarda mektup gelmesi, cadılık malzemeleri, dükkanlar Harry Potter’dan alınsa da sonra olaylar daha çok mitoloji, tanrılar üzerine devam ediyor. (Ejder kalbi vs bana Winx’i anımsattı ;) . İyi bir araştırma yapıldığı da belli oluyor. Bu açıdan sevdim. Bilmesem çeviri romanı okuduğumu söyleyebilirdim. Yine de bir Türk yazarın kaleminden ve bazı yerler fazla Amerikanvari geldi. Bunu sevemedim.Çoğu dipnot sırıtmış ve gereksizdi. Editörün de hatası olabilir. Lokman hekim kısmı bağlantılı gelmedi. Karakterleri beğendim. Özellikle Erin’in gücünü kabullenmesi, mantıklı davranması, hayır ben yapamam gibi boş tepkilere girmemesi + puandı. İan (erkek karakterimiz) dozundaydı. Aşk kitabın tamamını etkilemiyor. Tam benlikti ( sonradan Constantine öne çıkabilir gibi geliyor.) Seri 4 kitaptan oluşacakmış. Yazar kalemini geliştirmeye devam eder ve gereksiz şekilde uzatmazsa devamında daha başarılı olabilir. Yakında 2. çıkıyormuş. Merakla bekliyorum.
Hekate'nin Kızları
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Esma Kocaağa Ay
İki Ateş Arasında'yı inceledi.
480 syf.
·
7/10 puan
Serinin ilk kitabı olması nedeniyle savaşçılara ayrılan kısım beni biraz sıktı. Thor ve tina yi daha çok okumak isterdim. Umarım serinin diğer kitapları daha çok atışmalı ve espirili olur.
İki Ateş Arasında
8.1/10
· 197 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2