"Çiçekleri sevdiğini söyleyen birinin, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek sevgisine inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz 'etken ilgi'dir."
kamera
Erich Fromm
Uzaktan baktım kendime kimse fark etmedi Uykularımdan geçen atlıların rüzgârına bir ömrü saklamak Üzgünlüğüm sesine dokunsun diye göğsüne çiçek olmak Çiçek, solmuş ve narin, daha yangın olsun diye, menekşe hatta, Cezayir hatta Kusurlu bir geceden kırpılmış yüzünün çizgilerine basarak söylüyorum şimdi bunları Şimdi, mevsiminde yenmeyen bir meyvenin telaşına kapılmış gibi İncecik bir kırılışın enkazına yürümek gibi, kimsenin fark etmediği kadar hatta Sonra güldüğün sabahlara buralıyım diyen mahmurluğum, utanarak ve susarak hatta!
BİR ÇİÇEK DERYASI Nâzım Hikmet, 29 Temmuz 1951'de, Bükreş'ten Moskova'ya Vnunkovski Havaalanı'na indiğinde Rus toprağını öpmüş müdür? Bir çiçek deryasına dönüşen havaalanındaki kalabalığa; 'Bana gösterdiğiniz bu yürekten karşılamayı ben, ulusuma atfediyorum ve ulusum adına hepinize teşekkür ediyorum diyen bir insanın, başka bir ülkenin toprağını öpmesi ne kadar mümkündür
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
;