https://www.youtube.com/...xEedVVHCs&t=114s

Sırtımı döndüğümde hançerlemez bir sevgin olsun, sırtımı döndüğümde sırtıma siper olsun sevmelerin.

Bir çocuğu sever gibi sev, öyle çocuk kaldım ki, sen vefanın,şefkatin sultanı ol, öyle sev.

Murat Mesut

Pusula, Şeker Portakalı'ı inceledi.
8 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Keşke insanlar çocukları yetiştirmenin ve birşeyler öğretebilmenin yanında sadece çocuklarda bulunan en temiz ve saf olan sevgiyi öğrenebilseydi.

Bu kitapta bir çocuğun dünyasındaki insanların tasviri en içtenlikle anlatılıyor. Yazarın kelimeleri ve üslubunda ki doğallık en ince ayrıntısına kadar fark ediliyor. Bu roman bir pedegog bakış açısıyla yazılmış nadir romanlardan biri. Çocuk psikolojisi çok yerinde tespitlerle anlatılıyor. Roman içerik yönünden ise yoksulluk, işsizlik ve bunun getirmiş olduğu şiddet gibi toplumsal olayların bir çocuğun gözünden aktarılışı biz okurlara farklı bir bakış açısı sunuyor. İlginç olan da şu ben bu romanı okurken çocukluk özlemim bir kat daha arttı diyebilirim.

Kalemini sevdiğim yazarın en iyi kitabı.... İki çocuk, iki yürek, iki hayat. Dostunuz için neler yapabilirsiniz? Sorusunu insanın aklına düşüren bu kitabın hikayesini seveceksiniz....

Tuğçe Yaş, bir alıntı ekledi.
17 dk. · Kitabı okuyor

“Bir çocuk ne kadar çok sağlıklı ilişkiye sahipse, travmadan kurtulup sağlıklı bir biçimde hayatına devam etme ihtimali de artar. İlişkiler değişimin aracılarıdır ve en güçlü terapi insan sevgisidir.”

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 306)Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk, Maia Szalavitz (Sayfa 306)
GAMZE PEHLİVAN, bir alıntı ekledi.
21 dk.

Sensiz
Hep boş konuşurduk hatırlar mısın, bula bula,
Karşılaştığımız zamanlarda.
Sen, sevgiden şımarma çocuk,
Ben şaşıran budala.

Lavinia, Özdemir Asaf (Sayfa 74)Lavinia, Özdemir Asaf (Sayfa 74)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
25 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Ordınov’un büyük, karşı konulamaz, insanın hayatını tüketen ve onu diğer dünyadan, yani günlük hayattan soyutlayan bir tutkusu vardı. Bu tutku – bilimdi. Bu tutku, uykularını bile zehirleyerek yavaş yavaş genç-liğini tüketmiş, havasız odasında sağlıklı besin ve temiz hava olmasına izin vermemiş, tutkusunun esiri olan Ordınov bunu fark etmek istememişti. Gençti ve başka bir isteği yoktu. Bu tutkusu onu dışarıdaki yaşam karşısında bir çocuk kadar aciz duruma düşürmüş ve insanlar arasında, ihtiyaç duyduğunda bile, yer bulamayacak duruma getirmişti. Bilim, kullanmasını bilenler için – bir kazanç kapısıdır; Ordınov’un bilim tutkusu ise kendine doğrulttuğu bir silahtı.

Ev Sahibesi, Fyodor Mihailoviç DostoyevskiEv Sahibesi, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Bir çocuk masumiyetinde seven kadınları üzmeyin, bir susuyorlar dünya sütten kesiliyor..

Ronay Gunes

Necip Fazıl Kısakürek
Başım çığlıklı çocuk, onu nasıl avutsam?
Ne yapsam da ölümü bir saatcik unutsam?

Kaynak: National Geopraphic
1914 yılında, Birinci Dünya Savaşı başlarken, bir çocuk bisikletini ağaca kilitledi ve bir daha dönemedi...

Arşivimde acılarım var benim rutubetli; güneşe serip kuruttuğum. Tozunu alıp halı altında biriktirdiğim hatalarım. Seninse anlatmadığın masalların var. 'Sus'ların kucağında çocuk masumu yüzün ve küf rengi günahların.