Bakhtiyar Aliyev, Çocuk Kalbi'yi inceledi.
18 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça basit dilde yazılmış akıcı bir kitap. İlkokul 3. sınıfta okuyan bir çocuğun (Enrico) anlatımıyla okura sunulmuş.
İçerisinde o yaş grubu çocuklara yönelik ahlaki değerler içermektedir. O yaş grubunda çocuklar için ideal bir kitap.
Bunun dışında, aile içi iletişim olarak mektup yazmak olayı dikkatimi çekti. Özellikle yalnış bir hareket yaptığı zaman babası, annesi ve ablası tarafından Enrico'nun mektup üzerinden uyarılması ilginç geldi bana.

Murat Tüke, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
54 dk. · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Çavdar Tarlasında Çocuklar. Nedense okumadan önce en az 100 yıl önce yaşanmış hüzünlü bir olayı okuyacağımı düşünmüştüm. Ama ilk sayfadan günümüzde yaşanan ve "lanet olsun", "vay canına", "Tanrı aşkına" gibi kelimelerle dolu Amerikan filmi üslubu ile karşılaştım. Bu üslup gerçekten hoşuma gitti :)

Konusuna gelince hiçbir okulda kalıcı olamayan bir çocuğun gittiği üçüncü okuldan da atılması ile eve gitmeyerek yaptığı bir haftalık seyahati ve insanlar ve hayat hakkındaki düşünceleri anlatılıyor.Okurken aslında ne kadar ezbere, düşünmeden yaşadığımızı farkettim. Sonuçta hangimiz Holden gibi kışın donan göldeki ördeklerin nereye gittiğini düşünüyoruz ya da hiç düşünüyor muyuz biz? :)

Yeliz AKYÜZ, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Bu kitabı henüz okumadıysanız ‘LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI BU KİTAPTAN UZAK TUTUN.’
Kitabın adını Çavdar Tarlasında Çocuklar olarak biliyoruz ancak diğer adı da Gönülçelen. Ve birçok bölgede yasaklanmış bir kitap. Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Kitabı kütüphaneden temin ederek okudum. Benden önce yaklaşık 10 kişi daha bu kitabı okumuş. Okurlardan birisi özellikle kitaptaki argo kelimelerin ve küfürlerin altını çizmiş. Bunu yapanın bir çocuk olması da muhtemel.
Kitaplardan genel olarak beklentim ufkumu genişletmesi, hayata farklı pencerelerden bakmamı sağlamasıdır. Ancak Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabını okurken o kadar çok yahu bu çocuğun derdi ne diye sorgularken buldum kendimi. Bizim gibi havadan nem kapan ve mutsuz olmaya meyilli bir toplumun, hele ki ergenlik dönemindeki çocukların bu kitaptan uzak tutulması gerektiğini düşünmekteyim.
Kitabı okuduğunuz sürece karakterin sevdiği ya da mutlu olduğu hiçbir şey bulamıyorsunuz. Gözünüze soka soka, sayısını takip edemediğiniz kadar nefret ederim, nefret ederim cümlesini okuyorsunuz. Her defasında kitabı bırakmaya niyetlenmekle birlikte kendimi zorlayarak da olsa sonunda bitirdim. Kitabı okurken kaybettiğim zamanı da düşünerek bazen üzülmedim desem yalan söylemiş olurum.
Kitap aşağı yukarı 200 sayfa civarında ve 26 bölümden oluşuyor. Kitabın yarısını geçtiğinizde hala karakterin amacının ne olduğunu ya da konunun nereye varacağını kestirmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca eserin üslubunun da hoşuma gitmediğini söylemek istiyorum. Hatırlayanlar olacaktır; Cedric diye bir çizgi film vardı. Ve hep ‘eğer 8 yaşındaysanız’ diye başlayan cümleler kurardı. Karakterin konuşma şekli de Cedric’in argo ve nefret söylemli versiyonuydu.
Yakın bir zamanda öğretmen olan kardeşim öğrencilerine bir tarama yapmış. Ve 8. Sınıfta okuyan başarılı bir öğrencisi ‘Hayatı yaşamaya değer bulmuyorum.’ şeklinde bir cümle yazmıştı. Varın gerisini siz düşünün. Mesleğim gereği her gün çok fazla çocuğun şiddete ve nefrete eğilimli olduğunu görüyorum. Keza daha bu sabah adliye koridorlarında 15 yaşında bir çocuğun sudan bir sebeple sanık sıfatıyla bulunuşuna şahit oldum. Mutlu Günler :)

Murat Tüke, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Öldü, biliyorum! Bilmediğimi mi sanıyorsun? Ama, onu yine de sevebilirim, değil mi? Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?"

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 161 - Yapı Kredi Yayınları)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 161 - Yapı Kredi Yayınları)
Süleyman Köse, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Nasıl da mantıklı konuşuyordu. Zamanından önce büyüyordu bu çocuklar, tıpkı zamanından önce ölecekleri gibi.

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit (Sayfa 192)Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit (Sayfa 192)
Seda çkn, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın , Tanrı aşkına ;özellikle de ,hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa ?

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. SalingerÇavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger
Sergenn, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Asker millet oldukları için çocuklar milletin menfaatini uygun olarak yetiştirilirlerdi. Kunlarda çocuklar küçükken koyunlara binerek biniciliği öğrenmeye başlarlar, pek usta binici olurlardı. Eli silah tutan herkes askerdi. Savaşta ölmek şeref, evde ölmek ayıptı. Kişi çadırda doğar, çayırda ölürdü.

Türk Edebiyatı Tarihi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 28 - Ötüken Neşriyat)Türk Edebiyatı Tarihi, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 28 - Ötüken Neşriyat)
Murat Tüke, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir şeyi çok iyi yapıyorsanız, bir süre sonra, dikkatli olmazsanız gösteriş yapmaya başlıyorsunuz. Ve sonunda da iyi olmaktan çıkıyor yaptığınız..

Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 121 - Yapı Kredi Yayınları)Çavdar Tarlasında Çocuklar, J. D. Salinger (Sayfa 121 - Yapı Kredi Yayınları)
Hatice topsakal, Arkadaşıma Veda'yı inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Salih Bozoktan özel hatıralarla harika bir Atatürk kitabı. Içindeki resimler özenle çizilmiş. Çok severek iki saat gibi bir sürede bitirdim. Atatürku tüm çocuklar ve büyükler zülfü Livanelinin harika anlatımıyla severek okuyacaklar.