Yusuf(يوسف), bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:45

Dünya, baştan başa pislikten başka nedir? Fakat halk, derbeder bir halde dünya için ölmekte.

Mantık Al-Tayr, Feridüddin AttarMantık Al-Tayr, Feridüddin Attar
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
 11 Mar 11:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ey derbeder gezip yüreği kan olan çocuk!
Bir lokma ekmek için gözü ağlayan çocuk!
Aşk ile yüzü de perişan olan çocuk!
İsteği ekmek, kazandığı noksan olan çocuk!
İnsan gibi bilinseydi kadrin kıymetin,

Hophopname, Mirze Elekber Sabir (undefined)Hophopname, Mirze Elekber Sabir (undefined)
Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
08 Mar 13:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Otur da iki satırcık bir şey yaz Ahmet kuluna. Sav­ruk, derbeder yazını, yiğit, ölünecek kadar yiğit sesini özledim canım.

Leylim Leylim, Ahmed ArifLeylim Leylim, Ahmed Arif

Yine günlerden yağmur
Ve ben yine yüreğim üşümesin diye
....çiseliyorum hücra köşelerde
Yanaklarıma düştükçe yağmur damlaları
Saklanmayı öğrendim kirpiklerimden
Paltosuz kalmanın ne denli zor olduğunu
O kimsesiz sokaklarda öğrendim
Cigaramın dumanı ilk defa acıttı ciğerlerimi
Yine günlerden yağmur
Ve ben yine sözlerim üşümesin diye
Gursağımda yarım bıraktım sevdalarımı
Pencereme vurdukça yağmur damlaları
Saklanmayı öğrendim sol yanımdan
Evsiz kalmanın ne denli zor olduğunu
Derbeder meyhanelerde öğrendim
Ve ilk defa dokundu yüzüme ellerimin soğukluğu....

Cahit Sıtkı Tarancı
Kimi insan derbeder
ömrünü heba edip gider
kimisi maişet derdine düşmüş
rahattan bihaber
olmayacak işler peşinde
kimisi taban teper
kimisi dul kimisi yetimdir
alınyazısı kahreder
aklından zoru var kiminin
merhamet ister
ben sevda çekerim
hepsinden beter.

Ali, bir alıntı ekledi.
 24 Şub 13:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şinasi derbederlikten en muntazam adam kadar nefret ederek derbeder olmaya mecbur kalırdı ve bu, deruni anarşisinin akislerini eşyada da görrneğe mahkum olduğu zamanlara mahsus, zaruri bir perişanlıktı.

Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 41 - Alkım Yayınevi/2005)Fatih Harbiye, Peyami Safa (Sayfa 41 - Alkım Yayınevi/2005)
Ömer F. EŞKİKARA, bir alıntı ekledi.
17 Şub 16:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İstiklâl caddesi;
Her ırktan, her renkten, her kültürden kadın, erkek el ele, kol kola, çoğunlukla sarhoş, nadiren ayık, genellikle şık, bazen derbeder, hatta çıplak, bazen çarşaflar içinde, bazen dalgın, çoğu zaman neşeli, nadiren öfkeli, bazen futbol takımlarının marşını söyleyerek, ama daha sık hükümeti protesto ederek, bazen umutlu, bazen yıkılmış, bazen öpüşerek, hatta bazen dövüşerek, yani insanoğlunun bütün halleriyle geçerlerdi gözlerinizin önünden.

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit (Sayfa 71)Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Ahmet Ümit (Sayfa 71)
Göksel Göktürk, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku'yu inceledi.
 05 Şub 23:04 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bazı kitapların daha kapağını açmadan, onların iyi kitaplar olduğunu anlarsınız ya. Bu kitap benim için öyle bir kitaptı. Nitekim ilk cümlesini okuduktan sonra ön yargılarıma bir kez daha beni yanıltmadıkları için teşekkür ettikten sonra, içimden bir ses; vaziyet alın burası karışacak dedi.

Şunu kabul etmemiz gerekir ki, Kitapta çok net Yeşilçam havası var, müzikal cümleler, sokak ağzı, derbeder edebiyatı, gariban ayakları, bitirim delikanlılar, racon kesen agalar. Tam 1970'ler Türkiye'si. Bazı yerlerinde ciddili güldüren bir komedi havası.

Sonra yine hoşuma giden noktalardan biride ana karakterin sürekli kapı kilidi, ayna, evdeki eşyalarla konuşması, onları konuşturması oldu. Bunu bende yaparım arada, kendine 3. Bir kişi gözünden bir özne yerine bir nesne olarak baktığın zamanlarda iyi geliyor, eşyalarla konuşmak.

"Benzerliği anlayabilirdim ama bu tıpatıp aynılıkta beni tedirgin eden bir şey vardı." cümlesi bana Didem Madak dizelerinden birini hatırlattı. Ama hangisi bulamadım. Varsa bulabilen çok sevinirim.

Geyik kelimesinin haddinden fazla geçtiğini bir tek ben farketmemişimdir umarım. Özel bir sebebi var mıdır yoksa rastgele mi yazılmıştır bilemedim. Bunun yanısıra Avaramu kelimesi bir şarkıda geçiyormuş sanırım yine de anlayamadığım Kelimeler arkasındaydı.

İlhami Algör'den konuşalım. 1955 İstanbul- Suriçi doğumlu. Bu kitabı 1995 de yazmış. Yani 40 yaşındayken. Az yaşadım demek için çok, çok yaşadım demek için az bir yaşta. İstanbul'un eski döneminde yaşamış biri olarak yazmış bu kitabı. Eski derken öyle çok eski değil bundan 30 40 yıl öncesi. Bizim bilmediğimiz İstanbul'dan. Malum öyle bir tarihteyiz ki bir sene öncekine bile eski diyecek duruma geldik. Sadece ben 4 5 yılda İstanbul'un ne kadar değiştiğini gördüm. Bu kitap işte o eski, şimdiye göre çok daha güzel İstanbul'dan geliyor bize.

Ve müzeyyen, nevi şahsına münhasır kadın. Varlığıyla, yokluğunu korkutan kadın. Bir çocuğuyla kalakalmış. Yaşayan ama varolmayan bir kadın. Yaşamaktan yorulmuş belki, ona kendini soranlara niye öyle davrandığını soranlara ben böyleyim diye bir cevap uyduruvermiş, kimseyle uğraşmak istememiş gibi bir kadın.

Yalnız şunu da söylemeden geçmeyeceğim ki kurgu çok basit, neredeyse ortada bir olay yok, kitabın başarısı söz dizilimlerinde ve kelimelerinde. Tabi bunda bizim kültürümüze dayalı yazılmasının da etkisi fazla. Örneğin bu kitabı İngilizce'ye çevirip bir yabancıya okutsanız, bir Türkiyeli' nin aldığı tadın yarısını almaz, öyle düşünüyorum. Zevk alabilmek için bu toprakların ekmeğini yemiş, suyunu içmiş olmak gerek. Sonunu da başına oranla pek beğenmiş sayılmam, gerçi böyle kitapların sonu nasıl olur, bir sonu olur mu bilmiyorum. Ama tam olmamış gibi geliyor içimden. Hem bitse ne olur, bitmese ne ?

Sözün kısası tavsiye ederim güzel kitap.

Şimdiden, İyi okumalar diliyorum.