Giriş Yap
Doğa
@dogareads
Öğrenci
İzmir
İzmir
110 okur puanı
13 Oca 2021 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
bir kitabı yarım bıraktı
Ikigai
7.5/10 · 15,8bin okunma
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Yarısına kadar falan gelip yarım bıraktığım bir kitap. Sanırım biraz fazla ütopik (distopik mi demeliyim?) geldi bana. Ufak bir kitap olduğu ve vaktim pek olmadığı için başlamıştım. Kitabın mantıken nereye varmak istediğini ve alt metni az çok anlamış olsam da bana pek zevk vermedi; içine giremedim. Vakit kaybı denmez çünkü cidden çok kısa ama okuyup bir şans verilebilir.
bir kitabı yarım bıraktı
Doğa tekrar paylaştı.
72 syf.
·
9/10 puan
Siberpunk hikaye, gelecekteki yüksek teknoloji ile gen düşük yaşamı anlatan hikayelerdir. Bu distopya hikayelerin kendine has ürkütücü bir yanı bulunmaktadır. Uzaktan kumandalı kız, Hugo ödüllü olup, bu kısa romanımızı James Tiptree adı altında yazan kişinin yıllar sonra Alice B. Sheldon olduğu öğrenildiğinde yazarın yeteneğini inkar edemediler. Hayatın her alanında karşımıza çıkan bu kalıplaşmış tabular ve cinsiyet eşitsizliğinin örneklerinde biridir. Günlük hayatımızda o kadar fazla eşitsizlik yaşarız ki, bazılarımız bunu kaldıramaz. P. Burke bunu kaldıramayanlardan biriydi. P.Burke ‘ün hastalığının sonucu fazlasıyla çirkindi. Hiçbir cerrahın düzeltmeye cesaret edemeyeceği şekilde hem de. Bu ve bunun getirdiği dışlanmışlık hissi sonucunda, kamusal alanda intihar etmenin yasak olduğu bir gelecekte intihar etti. Pek başka neler yasaktı bu gelecekte? Reklamlar. Huckster Yasası gereği sadece ürününün kullanımını anlatılabilirdi. Bu durumdan hoşnut olmayan şirketlerin ellerinde ise reklam yapmadan reklam yapma fırsatlarının olduğu teknoloji ve güçleri vardı. Resmi olarak ölü ilan edilen P.Burke artık Delphi’ydi. Harika bir teknoloji ürünü olan Plasental kabuğu uzaktan yönetmekteydi. Yerin altına kaldığı odadaki kapsülün içinden herkesin hayran olduğu Delphi gibi davranabiliyordu. Tanrılar gibi yaşayabiliyordu. Ne de olsa tanrılar daima en iyisine layıklardır. Sadece yapması gereken kameraların onun çektiği sıralarda kendisine verin eşyaları kullanmaktı. Hem insanlara yalan söylemiyordu ya gerçekten kullanıyordu onları. Delphi sadece bedendi, düşünen kararları veren P.Burke’tü. Elbette hiçbir şey hissedemiyordu tam olarak ama bu o kadar önemli değildi. O artık gerçekten seviliyordu. Değil mi? Benden ve ruh gerçekten bir bütün müdür? Bizi biz yapan hangisidir? Bedenimiz ruhumuzun sıkışıp kaldığı kendi özel hapishanesi midir? Eğer hiçbir şey gerçek değilse P. Burke’ün hissettikleri neydi? Hepsinden öte Paul kime aşıktı. Güzeller güzeli Delphi’ye mi yoksa onun yaptığı her hareketi yöneten P. Burke’e mi? Hangisinin gerçekliğine inanmamız gerekiyor sevgili okur? Uzaktan kumandalı kız, kısa ama etkili konusu ile insanı birçok şey üzerinde düşünmeye sevk etmektedir. En ufak şeyin bile kayıt kameralar ile altına alındığı zamanlardan birinde olduğumuzu ve gelecek dönemlerde daha da ileri boyutlarda olacağını düşünürsek sevgili okur, 21. Yüzyıl toplumu içerisinde P.Burke’ler ve Delphi’lerle dolu. Belki sıfırdan beden oluşturamıyoruz ancak yazısız kurallarla belirlenen güzellik standartlarına uymak için yapılan şeylerinde farkındayız. İthaki bilimkurgu klasikleri serisinden olan en fazla iki saatinizi alacak olan bu eseri Ursula K. Le Guin‘in önsözü için bile olsa okumanızı tavsiye ederim. meyusokur.wordpress.com/2021/08/30/uzaktan-...
·
Buz ve Yıldızışığı Faciası
Gerçekten üzdü beni bu kitap... okumak istemediğim için 1 hafta süründürdüm resmen. Ama pes etme vakti, çünkü yeni kitaplara geçmek istiyorum. Neden mi sevmedim? Çünkü gerçekten bomboştu ve gereksiz detaylarla doluydu. Hiçbir olay olmuyor aksine boş konuşmalar var benim fikrimce. Belki diğer üçlemeye geçmeyi düşünenler için bir nebze iyi olabilir fakat ben Nesta'yı üç kitap boyunca okuyamam ve öylesine gıcık bir karaktere katlanamam. Nesta'nın yaptıklarının hiçbir açıklaması yok; gerçekten hiçbir şeye minnettar olamayan, katlanılmaz ve saçma yazılmış bir karakter Nesta. Elain'i bile tercih edebilirdim çok az vasfını görmemize rağmen tüm kitaplar boyunca. Her ne kadar Rhys ve Feyre'nin çocuklarının doğmasını okumak istiyor da olsam diğer üçlemeye geçmeyeceğim sırf Nesta'yı okumak istemediğimden. Bu da böyle bitsin, bu kitabı yok sayacağım aklımda, çünkü final kitabının bitişinin güzelliğini bozuyor.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
26
251 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17