#Mehmet Akif Ersoy
Bu ezanlar ki şehadetlerin dinin temeli Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli..
"Hamd, Âlemlerin Rabbi Olan Allah'a Mahsustur.."
Ey ezeli ve ebedi hükümdar, ey kudretiyle bütün alemi var eden Allah! Merhametine sığınarak dua ederim ki gözümü açıp kapayacak pek az bir zaman için bile, beni bana bırakma Allah'ım. Benim bütün iş ve hallerimi lütfunla düzeltiveren Rabbim, Sana hamd olsun!"
Bu kimseler kanun olmayan bir şeyi kanun diye kabul ediyorlar. Ama Tanrı'nın kendi eliyle, insanların kalbine yazdığı o ebedî, değişmez ve zorlayıcı kanunu tanımıyorlar. İşte bu yüzden onların yanında çok kederleniyorum. Açıkçası onlardan korkuyorum. Gerçekten de korkunç insanlar onlar; haydutlardan daha korkunç. Nihayet bir haydut merhamet duyabilir ama bu adamlar duyamazlar. Bu taşlar nasıl bitki yetiştiremezse, onlar da merhamete karşı bağışıklık kazanmışlar. İşte onları korkunç yapan da bu.
Sayfa 191 - Kapra Yayıncılık - 2.Cilt
·
Puan vermedi
Etiğe Giriş
Etiğe Giriş
Ahmet Cevizci
Ahmet Cevizci
Prof. Dr. Ahmet Cevizci, "Etiğe Giriş" adlı kitabında, etik kavramını ve çeşitli etik türlerini detaylı bir şekilde ele alıyor. İlk bölümde, betimleyici, normatif ve metaetik olmak üzere üç farklı etik türünü inceliyor. Betimleyici etik, etiksel durumları ve
Etiğe Giriş
Etiğe GirişAhmet Cevizci · Paradigma Yayınları · 20087 okunma
İkinci şanslar berbattır, değişim beklemek zarardır, birini eğitmeye çalışmak zaman kaybıdır, değer görmediğinde diretmek biraz mantıksızdır, her ilişki bir sorgudur ve sorgulamayan beyinler mutsuzluğa mahkumiyetin ebedi eseridir.
İlahî bilgi elçiler aracılğyla bildirilir, açıklanır ve gösterilir Böylece bireysel ve toplumsal hayatını, Allah'ın insanlar için belirlediği ve peygamberleri ile bildirdiği esaslara göre düzenleyen kimse hem biyolojik, psikolojik, ve toplumsal yönleriyle varlığını en uygun șartlara kavuşturmuş olur, hem de yaratılış gayesi olan imtihanı kazanarak ebedi saadeti hakeder. Allah'ın insanlar için belirlediği şartları kabul etmeyip de, kendince olușturduğu şekil ve şartlarda yaşamayı tercih edenler ise bir yığın problem içine yuvarlanır, sorunlarla dolu bir yașantı sürüp iradesine, aklına, bilincine rağmen yanlış seçim yaptığı için yaratılışının esasını oluşturan imtihanı kaybederek ebedi azabı hakemiş olur.
Hiç şüphe yoktur ki, Allah katına ulaşan her masum ve mazlum ah'ı, buna sebep olanlar için ebedî bir hüsran vesikası olacaktır.
“Yeryüzünde cennet kurulmaz, aksine dünya başlangıçtaki haline döner: kör, hasımsız, anlamsız. Ulaşılacak ebedi mutluluk yoktur, öyleyse en büyük erdem de iyilik değil cesarettir.”
Sayfa 48 - Sahi KitapKitabı okuyor
İnsanın hayat yolculuğundaki en önemli durak kendini keşfetme evresidir. Toplumumuzun en büyük eksikliği de maalesef bu. Milyonlarca insan kendini keşfedemeden, ne istediğini ve beklediğini bilemeden aramızdan ayrılıp ebedi istirahate çekildi.
Sayfa 136 - Nemenis Kitap Kasım 2023Kitabı okuyor
"Evet, ebedînin sadık dostu, ebedî olacak. Ve bâkinin âyine-i zîşuuru, bâki olmak lâzım gelir."
Sayfa 378 - RNK/ Tarihçe-i HayatKitabı okuyor
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.