Acaba insan bu kadar bilgi bombardımanı altındayken bunların kaçı gerçekten ihtyacımız ve kaçını kişiliğimize zarar vermeden sahipleniyoruz.Gerçi bilgiden korkan insan kendini gerçekleştirebilirmi ve bir kişiliğe sahib olduğunu söyleyebilirmi belkide bunların kaynağı ego'dan kaynaklanıyordur..ahh bu egoyu bir zincirlesem..

Tatmin olmak veyahut ego yükseltmek için yazmıyordum. Yazmak için yazıyordum. Adalet Ağaoğlu'nu kendime örnek alıyordum. 89 yaşına kadar durmadan yazan ve hala elle yazdıklarını başkalarına bilgisayarda geçirten, yazmadan duramayan bi kadını nasıl örnek alamam kendime. Nasıl ki yiyor içiyor susuyorsanız. Bende yazmadan duramıyorum, diyor. Rahatlamak istiyorsanız yazın efendim söz uçar yazı kalır. Döneminizde kıymetiniz bilinmez diye korkmayın belki siz öldüğünüzde başyapıttır yazdığınız. Belki değiştirir satırlarınız dünyamızı

zehra yaman, bir alıntı ekledi.
Dün 15:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ve düşünmek senin bu yüzünü korumana yardım eder. Tembel hissetmiyorsun çünkü çok fazla düşünüyorsun, büyük şeyler hakkında hayal kuruyorsun ve tam şuan gerçekten yapılması gereken küçük şeyleri yapmıyorsun.

Ego, Osho (Sayfa 253 - Ganj)Ego, Osho (Sayfa 253 - Ganj)

insan zihninin ilkel ego savunma mekanizması beynin kaldıramayacağı kadar fazla stres üreten tüm gerçekleri reddeder.buna "inkar" denir

EGO'SUZ DÜŞÜNCE
Hayatımzda ne zaman geçmiş ve gelecek hakkındaki hayal ve düşüncelerden kurtulursak ve sadece şimdiye odaklanırsak herşeyi şimdi yaşayıp şimdi karar verirsek daha başarılı ve daha anlamlı bir hayata kavuşabiliriz. Bedenimize giren havayı hissetmek sesleri anlamlandırmak ve ego'dan kurtulmak..

Tuğba, bir alıntı ekledi.
 19 May 22:22 · Kitabı okuyor

Langdon huzursuzlanmıştı. "Ama... bu imkânsız gibi geliyor."
"İmkânsız değil Robert, sadece akıl almaz. İnsan zihninin ilkel ego savunma mekanizması, beynin kaldıramayacağı kadar fazla stres üreten tüm gerçekleri reddeder. Buna inkâr denir."

Cehennem, Dan Brown (Sayfa 269)Cehennem, Dan Brown (Sayfa 269)
Alperen Tekin, bir alıntı ekledi.
19 May 20:49 · Kitabı okuyor

Beklenti kişiliği
Egoizmleriyle” ilgili ne düşünürse düşünsün, ne söylerse söylesin, yine de çoğu insan yaşamı boyunca kendi egosu için hiçbir şey yapmaz, aksine çevresindekilerin kafalarında kendi hakkında oluşmuş ve kendisine bildirilmiş aslı olmayan bir ego için yapar, - bunun sonucu olarak hepsi birlikte kişisel olmayan ve yarı kişisel düşüncelerin, sanki uydurma ve keyfi değer yargılarının sisi içinde yaşarlar, biri hep diğerinin kafası içinde, ve bu kafa da diğer kafaların içinde: Gerçekçi görünmeyi bilen hayallerin harika dünyası!

Tan Kızıllığı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 80)Tan Kızıllığı, Friedrich Nietzsche (Sayfa 80)
Pagos35, bir alıntı ekledi.
19 May 12:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsanların seni dünyadaki en harika insan olarak kabul etmelerini istiyorsan, bunu bir kurala dönüştür: Başkalarının senin için yapmalarını istediğin her şeyi onlar için yap. Ama sıkıntı buradadır. Ego senin dünyadaki en harika insan olmanı ister, başkasının değil. O zaman incinirsin, çünkü herkes aynı yoldadır. Bu basit noktayı anlayamıyor musun? Onlar da senin onları en harika insan olarak kabul etmeni beklerler.

İnsan Olma Yolculuğu, Osho (Sayfa 144 - Butik Yayıncılık)İnsan Olma Yolculuğu, Osho (Sayfa 144 - Butik Yayıncılık)
Hasan HAKAN, Kuantum Olumlama'yı inceledi.
19 May 01:22 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kişisel gelişime yöneltici bir kitap. Kişilik tasvirleri, ego kontrolü, yaşam ve bilinçaltı yöneltme vs ile ilgili birtakım öğütlerin bulunduğu tek oturuşta bitirlebilecek bir kitap :-|