"Kant, çalışmalarında Rousseau'yu anımsamadan edemeyecek; Fiche, onun siyasal erk kuramı üzerine kafa patlatacak; Herder, eğitimle ilgili düşüncelerinden etkilenecek ve sosyalist Lasalle, Toplum Sözleşmesi'nin hiç unutmayacak; Tolstoy, Rousseau'ya borçlu olduğunu açıklayacaktı."

Huzuru hıssedebılır mıyız..
Zemheride Ağustos sıcağındaysa yüreğin.Her şiirin adını onu koyuyorsan,hep kendini onda kaybedip onda buluyorsan,bütün yollar ona çıkarıyorsa seni,tüm notalar onu hatırlatıyorsa sana,gezdiğin yerlerde hep onu görüyorsa gözlerin,sesi yüreğinin kıyısına vuruyorsa ha bire,gözleri aydınlatıyorsa düşlerini,tebessümü uykunu bölüyorsa geceleyin ve hoyratça savruluyorsa saçları Zihni’nde bil ki bu aşktır sevgili....erk

Ehl-iKıraat, Gazap Üzümleri'ni inceledi.
 08 Mar 21:48 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Merak ettiğim bir kitabı daha bitirmenin rahatlığı içindeyim.
1939 yılında basılan ve Pulitzer ödülü alan hikaye sürükleyici. Kitabın son satırlarını okumama ve kitabı okunanlar arasına koymama rağmen zihnim olayları devam ettiriyor. Durmadan sayfa çeviriyorum.
Kitaba ait bilgilerde ilk yayımlandığı zaman büyük ses getirdiği yazmakta. Büyük bir ailenin, emperyalist sistemin çarklarına karşı yaptıkları mücadele konu edilmiş. Alt sınırlarda bir yaşam, yokluk, açlık, adaletszlik gibi nadeğerler elle tutulur gibi göz önünde.
Zengin, patron kesimin, emektarların elinden varlarını yoklarını almalarıyla başlayan göç serüveni iş arama ve türlü aksaklıklarla hayata tutunmayı anlatmış.
Aslında genelden bakılınca değişen pek bir şey olmadığı kanaatine varıyor insan. O zamandan bu zamana erk sahibi olmanın başdöndürücü etkisiyle maddi ve manevi yollar bulan insanoğluinsanlar, umursamadan muhtaç ve güçsüzü yedikten sonra hazmetmek için vicdanlarını bastırıyorlar ki sesi çıkmasın.
Bir Hadiste "İnsanın altın dolu bir vadisi olsa ikincisini ister. Ancak onun gözünü doyuracak topraktan başkası değildir." deniyor. Galiba en güzeli kimseye muhtaç olmadan fakirce yaşamak ne dersiniz?

Yaren, bir alıntı ekledi.
01 Mar 13:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Usdışı inanc, ezebilecek kadar güçlü, her şeyi bilen ve saltık erk sahibi oldugu hissedilen bir güce boyun eğmekten; insanın kendi gücünden ve kuvvetinden vazgecmesinden kaynaklandığı halde, ussal inanç bunun karşıtı olan bir deneyim üstünde temellenir. Biz bir düşünceye, kendi gözlemlerimize ve insanlığın gizilguclerine, ancak kendi gizilguclerimizin gelisimini, kendimizdeki gelismenin gerçekliğini, us ve sevgiye iliskin kendi gücümüzün kuvvetini duyumsamış oldugumuz ölçüde ve bu yuzden inanç duyarız. Ussal inancın temeli ureticiliktir.

Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 223)Kendini Savunan İnsan, Erich Fromm (Sayfa 223)
NigRa // Andronikos, Tormesli Lazarillo'yu inceledi.
25 Şub 19:44 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın ismini ilk duyduğumda ne biçim isim bu, böyle antin kuntin isim mi olur dedim. Sonra konusu ilginç geldi ve kendisi bir ücretsiz kargo tamamlama kitabı olarak elime düşmüş oldu.

Kitap PİKARESK ROMAN (Novela pikaresk) denilen bir anlatı türünün ilk örneği. 1554'te isimsiz yazılmış, iyiki de öyle yapılmış çünkü engizisyon mahkemesi hemen kara listeye almış kitabı.

Kitabın içeriğine gelirsek, Lazarillo isimli kahramanın çocukluğundan başlayıp devam eden; kendisinin, ailesinin ve İspanya'nın içinde bulunduğu açlık ve sefalet, bozuk düzen kahramanın bakış açısından anlatılır.

Küçük yaşta annesinden ayrılarak pek çok efendinin hizmetinde bulunur. Her bir efendiden hayat hakkında pek çok tecrübe edinir. Tecrübe dediysem bu efendiler hiç de öyle dürüst, soylu, iyi insanlar değillerdir. Lazarillo günlerinin büyük çoğunluğunu aç geçirir. Efendileri yiyeceklerini onunla paylaşmaktan hep kaçınırlar ve bir yerden sonra açlık kahramanımızın kafasının zehir gibi işlemesine neden olur. Efendi ondan yemek sakındıkça, o türlü türlü kurnazlıklar sonucu efendiden yemek çalıp karnını doyurmayı başarır. Bir seferinde hizmetinde olduğu papaz her gün çok yemek yemenin günah olduğunu vaaz edip onu aç bırakırken (az yemek vermek değil, hiç yemek vermemek) kendisi tıka basa yer örneğin. 1500'lerden günümüze de çok az değişmiş sanki. Hala yönetenler ve erk sahibi din adamları aynı şekilde davranmaya devam ediyorlar diyebiliriz. ( İlla örnek göster diyen olursa uzaklarda aramayıp, Ramazan ayında her akşam her kanalda aza kanaat edin diye vaaz verip, bize bu sözleri söyleyebilmek için kanaldan milyarlar alan ilahiyatçılara baksın.)

Velhasıl kelam Lazarillo böyle bir yudum ekmek için günlerce bekleyerek, sırtından sopa eksik olmayarak o efendi bu efendi gezip dini sömüren, günahlarının affedileceğini garanti eden belge satan üçkağıtçılarla, günümüzde üfürükçü, büyücü diye tabir ettiğimiz tiplerle, ahlaksız papazlarla büyür ve en sonunda şansı yaver giderek devlet kapısında iş bulur ve onca düzenbazdan öğrendiği tüm şeylerin de yardımıyla çarkın dişlilerinden birisi olur.

Kısa ama akıcı, bol bol ahlaki çöküntüyü hicveden bir eser. Benim gibi, antin kuntin ismi var deyip de okumamazlık etmeyin. :)

Karaca, bir alıntı ekledi.
15 Şub 18:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erk ve ölüm kol kola dolaşırlardı tahtın çevresinde...

Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 358)Veda, Ayşe Kulin (Sayfa 358)
S. Burak Manav, bir alıntı ekledi.
12 Şub 15:13 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Popüler insanlar erk sahiplerinde kıskançlık uyandırır."

Dune, Frank Herbert (Sayfa 17 - İthaki)Dune, Frank Herbert (Sayfa 17 - İthaki)

SORAYA'YI TAŞLAMAK....

13 yaşındayken birkaç inek, küçük bir arsa ve birkaç halı karşılığında 20 yaşındaki ali ile evlendirilen Soraya Manutchehri adında filmi de çekilmiş olan çocuk bir kadının hikayesi bu.
Soraya toplam 9 çocuk doğurur ve bunlardan sadece 4 tanesi sağ kalır. iran’da 1979 yılında islam devrimi ile herşey değişir,Ali soraya’yı boşamak ister ve onu sağda solda kötüler. 14 yaşındaki bir kızdan etkilenen ali, soraya’yı boşamak için her şeyi göze almıştır. ali’nin şeytani planları soraya’nın çocukluk arkadaşı firuze öldüğünde devreye girer. Eşiti öldükten sonra haşim çocukları ile yanlız kaldığı için soraya onlara ev işlerinde yardım etmeye başlar,ali ailesine nafaka ödememek ve soraya’dan kurtulmak için karısının onu haşim’le aldattığını ileriye sürer ve kısa süre içerisinde bunu küçük kasabada yayar,ali ise haşim’i tehdit ederek yalan söylemesini ister; çünkü hükmün gerçekleşmesi için 4 erk-ek şahide ihtiyaç vardır. bunlar bulunur ve soraya’nın babası morteza ramazani’de toplum baskısına boyun eğerek recm cezasını onaylar

soraya’nın son sözleri sorulduğunda verdiği yanıt şu:
“bunu nasıl yapabilirsiniz?
sizler benim dostum, arkadaşlarımsınız.
birlikte aynı sofraya oturduk, aynı yemekten yedik.
sen benim babamdın,
sizler benim oğullarımdınız,
sen benim kocamdın!
bunu bana nasıl yapabildiniz?
bunu herhangi bir insana nasıl yapabiliyorsunuz?”

Aldığı tepki toplanan kalabalığın ellerin de Kuran kitaplarını tutarak bunu allah istedi. allahuuuekber, allahuuekber” nidaları ile taşlamak oluyor.
ağlamayacağını söz veren soraya’nın o alnını delen ilk taş darbesi babasından gelir..

Sergen Özen, Usta ile Margarita'yı inceledi.
 05 Şub 22:46 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Yelena Bulgakova, onun son günlerinde, anılarına “Yatağının yanı başında yere koyduğum mindere oturdum,” diye not eder ve şöyle devam eder: “Bazen bakışlarıyla bir şey istediğini anlatırdı. Ağrı kesici mi, yoksa içecek mi, yoksa içecek bir şeyler mi istediğini anlamak için sorardım. Çoğunlukla istediği bunlar olmazdı. O zaman “seninkini mi istiyorsun?” “Üstat ile Margarita’yı mı?” derdim. Evet, anlamında kafasını sallar ve sadece iki sözcük dökülürdü dudaklarından:

“Yeter ki bilsinler, yeter ki…”


20. yüzyılın en önemli otoriterlik karşıtı romanlarından biri sayılan Üstat İle Margarita, ilk kez 1973 yılında, yazılmasından 33 yıl sonra basımı gerçekleşmiştir. Sovyetlerin türlü baskıları ve sansürlerine maruz kalan Bulgakov, eserinde geçen tek cümlesiyle sonsuza dek sürecek bir mesaj bırakır. “Doğru yok edilemez.”


Bütün olarak ele alındığında Üstat ile Margarita gerçekten zor bir eser. Olaylar etrafında şekillenen karakterlerin fazla olması çevrilen sayfaları eziyete dönüştürdü ve birçok kez geriye dönüp tekrar okumaya sebebiyet verdi. Okumaya başlamadan önce rutin olarak incelemelere göz gezdirirken çoğunluğun pozitif yorumlarıyla “iz bırakmış” bir eser beklentisi zihnimde şekillenmişti. Bu sebeple oluşan beklenti, bitimine kadar kitap üzerinde bir gölge oluşturdu.


Zaman ve uzam arasındaki geçişlerde keskinlik. Roman içinde roman. Kötülük ve toplumsal zayıflık.

Romanın başkişisi, Profesör Voland kılığına girmiş olan Şeytan'dır. Moskova'ya inen Şeytan, seçkin ve aydın çevrelerinin ikiyüzlülüğünü ve yozluğunu gözler önüne seren bir takım çılgınca oyunlara başvurur. Onun karşısında, İsa'nın öyküsünü anlatmaya çalıştığı için akıl hastanesine kapatılan baskı altındaki bir romancı, yani 'Üstat' vardır. Romanın öbür kişileri bir dişi vampirle kocaman bir kara kedidir. 'Üstat ile Margarita', keskin yergili bir mizahla dolu garip ve çoğu zaman alaycı sahneler ile güçlü, duygusal ve acıklı anlar arasında gidip gelir.
İsa’nın çarmıha gerilişiyle Vali Pontius’un yargısı ve romanını yazan “Üstat” ve onun aşkı Margarita’nın hikayesiyle çok katmanlı bir dünyaya dönüşür Üstat İle Margarita. 20. Yüzyıl Sovyet Rusya’sına dair, İsa ve dönemine, mitolojiye dair bilgi deposu ister sizden. Bihaber iseniz sıkılmanız uzun sürmez. Kitabın istediği şeylere hakim olunmasa bile ince nükte ve hicivlerle harmanlanmış monologlar sizi başka gözle okumaya davet eder, etmeli, ve öyle oldu da.

Pontius ve Üstat. 2000 yıllık bir zaman aralığı.

Pontius’un öyküsü, İsa döneminde, Üstat’ın öyküsü yirminci yüzyılın Moskova’sındadır. Woland’ın öyküsü ise bütün zaman ve uzam sınırlamalarından sıyrılarak Pontius ile Usta arasında bağ kurmaya hizmet eder. Dolayısıyla Woland romanın baş kişisidir. Son bölümlerde ise her şey perde perde açılır; üç bölüm de zamansız, uzamsız, fantastik bir kavramda buluşur. İsa’nın kaderinin Vali Pontius’un elinde olması gibi Üstat’ın da kaderinin, Yazarlar Birliği ve ona bağlı yeteneksiz yazarlar takımının elinde olması ilginç bir parallellik gösterir. Her iki toplum da arkadan vuran insanlar ve pohpohlayanlardan nasibini almıştır. Bununla beraber Margarita karakteri ile sembolize edilen sevginin, kötülüğe galip geleceği savı da ana temalardan biridir.

Tarih, ahlâk, ilâhî adalet, cesaret ve korkaklık kitabın katmanlarının parçalarından ibaret. Özellikle “korkaklık” en çok beliren ve dikkat çeken unsurlardan biri. Toplumsal zayıflığa zemin hazırlayan korkaklık ve erk düşkünlüğü, kötünün yardımıyla, gerçeğe nüfuz eder. Gelenekselden yeniye yönelen tarihsel dönüşümün sancıları eserde güçlü bir şekilde görünür. 1930’ların Moskova’sının sosyal yaşamı, ilişkileri, düzen koyucuları, buna ayak uyduranlar ve uydurmayanlar ile birlikte canlı bir tablo olarak sunulur okuyucuya. İnsanlığın en zayıf yönlerini ve bunların dış faktörlerden etkilenişi ile kırılan yaşam noktalarını, inanç ve inançsızlık gelgitleri arasında sıkışmış kahramanlar özelinde gözler önüne serer Bulgakov. Erk karşısında korkaklığın bireyin sağ duyusunu ele geçirdiği durumlar Bulgakov’un girilmez alanıdır. Yergisel bir üst bakışla insanların kendi kendilerini düşürdükleri aciz durumla ince ince dalga geçer. “Korkaklık en büyük suçtur” savı Ha- Nostri yani İsa olmak üzere üst tabakadaki karakterler tarafından birçok kez dile getirilir. Korkaklığa mahkum edilen insanın kendi benliğini yitireceğini düşünür Bulgakov. Gelenekten ve eskiden koparılmaya çalışılmış, bu yolda “korku”yu en büyük silah olarak kullanmış totalitarizmi kendine prensip haline getirmiş otoriterlerin eninde sonunda yenileceğini, “tarih”e karışıp kaybolacağını belirtir Rus yazar. Öyledir de zaten, bir Millet köklerinden ne kadar koparılmaya çalışılırsa çalışılsın, “Yeni”leri kabul ettirmek için ne kadar zor kullanılmış olursa olsun, 100 yıl geçse de içinde eskiye özlem duyanlar, onu arayanlar mutlaka vardır ve olacaktır. Çokça tarihimiz geldi aklıma sayfaları çevirirken. Bulgakov’un anlatmak istediği o kadar gerçek bir şey ki, altını kazıdıkça sürekli doğruları buluyorsunuz.

Yabancı kal(a)madığımız hadiseler dizini geldi aklıma. Hani büyük bir ansiklopediyi açarsınız ya, onu okuyacak kudretinizin olmadığını düşünürsünüz ama tek sayfayı bile kurcalamak size haz verir, çünkü bazı şeyler tek sayfaya sıkıştırılmamıştır. Bütün bir tarih oradadır, 3000 sayfanın içinde. Bir milletin bütün kahramanları kendine genişçe yer bulur onda. Ama 250 sayfalık bir kitapta sadece birkaç kişi anlatılır, böyle kitapları devirip okumak daha kolaydır çünkü. Eğrisi doğrusu önemli midir? Değildir tabii ki. Değildir...

1920’li yıllarda SSCB’nin temel ideoloji sorunu, inanç sorunu ve farklı inançların biraradalığıyla tek inancın diğerlerini ezmesi arasındaki yıkım eleştirilir çokça. Çuvaldızı kendine, iğneyi başkasına batır sözünü idrak edemeyenler, kendi doğrularını başkalarına geçirmekte tereddüt etmezler. Çuvaldızı bütün her şeyiyle almak ‘zorunda’ olan toplum eleştirilir. Hayattaki en kötü şey olarak tabir edilir Bulgakovca. “En Büyük Ahlâkî Çöküntü, Korkaklıktır.”

Kitabın sonlarında yer alan Bağışlama Ve Ebedi Sığınak bölümünde Üstat ve Margarita arasında geçen lirik diyaloglar tek kelimeyle muhteşemdi. O bölüm için olsun okunur, katlanılır. Sabri Gürses’in ‘okuduktan sonra hiçbir şey aynı olmayabilir’ sözü ne kadar tesir eder bilemem ama, gözü açan bir eser olarak da kabul edilebilir Üstat İle Margarita.

Yeter ki bilsinler.