Eşitlik herkese aynı davranmak değil , herkese aynı özeni göstermektir.
Demokraside eşitlik olmalı ama maalesef bizim toplumumuzda "benden olan, benim adamım" gibi ifadeler daha öncelikli yer tutuyor. Politikacılar da bunu kendilerine göre yorumluyorlar. Yıllar geçiyor ama kuralsızlığı benimseme, kanunu zedeleme eğilimleri bir türlü bitmiyor. Bütün partilerde aynı şey oluyor.
Sayfa 179 - KronikKitabı okuyor
935 syf.
·
Puan vermedi
Ortaçağ 2
Ortaçağ 2
Umberto Eco
Umberto Eco
Umberto Eco, bu kitabında ortaçağın son dönemlerine doğru ilerleyen bir dönemde geçen olayları anlatmaktadır. Kitapta, coğrafi keşiflerin gerçekleştiği bir döneme de değinilmektedir. Bu keşifler, Avrupalı denizcilerin yeni topraklar ve deniz yolları keşfetmeleriyle
Ortaçağ 2
Ortaçağ 2Umberto Eco · Alfa Yayınları · 201762 okunma
Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik ya da Ölüm! En kolay hayata geçirileni sonuncusuydu; Giyotin'e zeval gelmesin!
Sayfa 361 - OduncuKitabı okuyor
„Bugün herkes için eşitlikten ve uyumdan dem vuran liberal dili kullanmayan yok. Entelektüelin sorunu ise bu kavramları, eşitlik ve adalet lâfları ile o kadar da hoş olmayan gerçeklik arasındaki uçurumun son derece büyük olduğu fiili durumlarla ilişkilendirmektir.“
“Hayranlık, hayran olunan kişiden daha aşağıda yer alındığını varsayan bir duygudur. Bana göre bütün insanlar eşitlik içinde vardır. Ve hayranlığın insanlar arasında işi yoktur. Bir insandan başka bir insan için talep edilebilecek gerçek duygu, değer vermektir.”
Eşitlik mazide kaldı, bugünün modası ölümsüzlük.
Merdiven; gelişerek ilerlemeyi temsil eder. İleri masonlukta merdivenin yedi basamağı vardır: Adalet, Eşitlik,Iyilik, İnanç, Emek, Sabır ve Akıl.
104 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
İnsanlar mi hayvandi , yoksa hayvanlar mi insandı? Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar isyan çıkarıp başlarındaki çiftçiyi, çiftlikten atarlar. Amaçları eşitlik ve adalettir. Fakat domuzlar diğer hayvanlara göre daha akıllı olduklarını düşündüklerinden kendilerini iktidar ilan ederler . Diğer hayvanlar için pekte değişen bişey olmaz aslında . Yazar günümüzü anlatmış resmen . Bu kadar kısa bir kitabın bu kadar vurucu bir eser olması ilginç . Okumayan kaldıysa hemen okumalı bence . "Dışarıdaki hayvanlar domuzdan insana , insandan domuza ve tekrar domuzdan insana baktılar ama şimdiden hangisinin hangisi olduğunu ayırt etmek imkansızdı."
Hayvan Çiftliği
Hayvan ÇiftliğiGeorge Orwell · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 2021232,2bin okunma
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.