Hasan, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

--- (...) yoksa evlenme teklifini kadın mı yapacak?

--- Nasıl olacağını bilmiyorum, ama eşitlik varsa bunda da eşitlik olmalı.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
araftabirmevsim, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Eşitlik
“Herkesin eşit miktarda payını almadığı bir şeye elimi sürmem.”
Walt Whitman

Nihat Genç’le Veryansın, Nihat Genç (Sayfa 47)Nihat Genç’le Veryansın, Nihat Genç (Sayfa 47)
ecitah, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Eşitlik ancak daha iyi durumdakilerin özgürlüklerini kısıtlayarak sağlanabilir. Her bireyin tamamen istediği gibi davranabileceğinin güvencesini vermek kaçınılmaz olarak eşitliğe zarar verecektir.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 170 - Kolektif Kitap)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 170 - Kolektif Kitap)
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
24 May 00:36

Bununla birlikte, eşitlikçilik cinsiyetler ya da yaş grupları arasında eşitlik olduğu anlamına gelmez. Örneğin Inuitler gibi çok az avcı-göçebe toplumunda cinsiyetler arasında büyük bir eşitlik vardır. O durumda bile gene de erkekler daha üstün görülür.

Efendisiz Halklar, Harold Barclay (Sayfa 50)Efendisiz Halklar, Harold Barclay (Sayfa 50)
Onur Girgin, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
23 May 22:16 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Hayvan Çiftliği türkçesini ve ingilizcesini okuduğum bir kitap. Çoğu eleştirmen kitabı bir sosyalizm eleştirisi olarak görüyor. Kısmen doğru diyebiliriz lakin atlanılan bir nokta; "herkes eşittir, birileri daha eşittir" sözünün modern demokrasilere de uygulanabilir olduğudur. Eşitlik siyasiler tarafından sevilen ve çokça kullanılan bir söz. Altının oyulduğunu da kabul edebiliriz. Salt bir rejim eleştirisi olarak kitabı değerlendirirsek, kitabı bir dönem kitabına indirgeyebiliriz. Bunun Orwell'a da eserine de büyük haksızlık olacağını düşünüyorum.