Yeliz, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan bilinçaltının derinliklerinde, anlamlı ve mantığa uygun bir evrene duyulan ihtiyaç yatar. Ama gerçek evren, mantığın hep bir adım ötesindedir.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 502 - İthaki)Dune, Frank Herbert (Sayfa 502 - İthaki)
Gökhan Özkan, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evren sonsuzdur. Çünkü sonlu olanın bir en dışı vardır ama en dış sadece kendinin dışında olan bir şeye göre böyle sayılabilir; en dışı olmayanın sınırı da yoktur; evrenin en dışı olmadığına göre sınırı yoktur, sınırı olmadığına göre de sonlu değil sonsuzdur.

Özdeyişler, Mektuplar ve Aforizmalar, Epikür (Sayfa 63 - Arya Yayıncılık)Özdeyişler, Mektuplar ve Aforizmalar, Epikür (Sayfa 63 - Arya Yayıncılık)
Murat AK, Fahrenheit 451'i inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, distopya türünden hoşlanan okurların zaten okuduğu, okumadıysa da yolunun mutlaka kesişeceği bir eser Fahrenheit 451. Tıpkı 1981'de olduğu gibi "insanlara mutluluk pazarlayan, düşünce özgürlüğünün hayal olduğu, adeta ulusun uyuşturulduğu bir evren" yaratmış yazar. Bu korkunç ve insan duygularının yok sayıldığı karanlık atmosferi benzerlerinden farklı kılan ve kitabın adının da içinde saklı olduğu husus ise kitapların değil okumak, evde bulundurulmasının bile yasak olması. Kitapların insanlığın ortak hafızası olduğu düşünüldüğünde bu eylemin sonuçlarının ne kadar trajik ve ürpertici olacağı aşikârdır. Velhasılı bu türde, 1981 ve Mülksüzler'den beri böylesine beni kendisine bağlayan, bir solukta okuduğum bir kitap olmadı. Tavsiye eder miyim? Kesinlikle...

Tam bi kitap aşığı, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir şeyi gerçekten istersen, demişti yaşlı adam ona, "onu gerçekleştirmen için bütün evren işbirliği yapar."

Simyacı, Paulo Coelho (Can Yayınları)Simyacı, Paulo Coelho (Can Yayınları)
Pelin, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · 7/10 puan

Belki de bütün mesele nefsi terbiye etmekti; zihni de bedeni de geride bırakmak, özgürleşmekti. Yoksa neden bir insan kendisini böyle etinden et koparılmış gibi hissettiği bir yalnızlık içinde bulsundu ki.
Evren dolduramayacağı boşluklar yaratmamalıydı. Bu akla, mantığa ve vicdana aykırıydı. Aynı boşluğu hissetmeyen bön ruhlardan nasıl da nefret ediyordu. Gerçi kim bilir, belki de herkes aynı boşluğu hissediyor, herkes eline ne geçerse boşluğu onunla dolduruyordu. Boşluk doldurulabilir bir boşluktu. Her boşluk doldurulabilirdi. Boşluğu doldurmak bizim ödevimiz ve imtihanımızdı.

Kıymetli Şeylerin Tanzimi, Sezen Ünlüönen (Sayfa 190 - İletişim Yayınları)Kıymetli Şeylerin Tanzimi, Sezen Ünlüönen (Sayfa 190 - İletişim Yayınları)

Hayatın hedefi özgürlüktür. Özgürlük olmadan hayatın anlamı yoktur. Özgürlük politik, sosyal ya da ekonomik özgürlük anlamına gelmez. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin varolmadığı anda evrenle bir olursun: evren kadar sınırsız ol.

Osho,3

Esen, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens'i inceledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatım boyunca okuduğum en değerli kitap, hem bütün dünyanın bilgisini aldım hem de biraz daha insan olmayı öğrendim. Mutlaka okunmalı . Çok sürükleyici, bazen şok edici, akılda kalıcı harika bir evren, dünya, insanlık, dinler vs içeren tarih kitabı.

Kaç kilometre yürüyerek, kaç bin defa düşerek, bağıra çağıra seni sevdim. Hangi duygularla dans ettiğimi sana anlatabileceğim bir evren, bir dil olsaydı keşke.

Marja, bir alıntı ekledi.
Dün 18:31 · Kitabı okuyor

Shevek’in Eşzamanlılık Kuramı
Böyle bir zaman akışı biraz kitap okumaya benzerdi, anlıyor musunuz? Kitap orada, tümüyle, kapağının içinde. Ama öyküyü okumak ve anlamak istiyorsanız, ilk sayfadan başlamalı, sonra ilerlemeli hep sırayla gitmelisiniz. Böylece evren çok büyük bir kitap, biz de onun çok küçük okuyucular olurduk.

Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 191)Mülksüzler, Ursula K. Le Guin (Sayfa 191)
Ada Karen, bir alıntı ekledi.
 Dün 13:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu nasıl AŞK'tır..
"Her şey yok olup sadece o kalsa, ben yine var olurdum; her şey yerinde kalsa bile o ortadan kaybolsa, evren bana tamamen yabancı olurdu."

Tutulma, Stephenie Meyer (Sayfa 524)Tutulma, Stephenie Meyer (Sayfa 524)