Aybirgen, bir alıntı ekledi.
9 dk. · Kitabı okuyor

Genellikle hem kendinizin hem de sorunlarinizin ciddiyet ve izdirap acisindan ozel olmadigini fark etmek onlari cozmek icin atilan ilk ve en onemli adimdir

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 57)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 57)
Aslı, bir alıntı ekledi.
12 dk. · Puan vermedi

... çünkü yeryüzünde hiçbir şey kuytulardaki bir çocuğun fark edilmeyen sevgisiyle karşılaştırılamaz.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan ZweigBilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Stefan Zweig

Pişmanlık(:
Aslında insanlar karşılarındaki insanın kalbini
kırdıkları zaman farkına varmazlar ama en sonunda fark ederler ve o zaman da kalbi kırılan insan onu farketmemeye başlar aslında farketmek ister ama fark edemez çünkü gururuna yenik düşer işte bu duygu insanı mahveder ama pişman olan da içten içten kahrolur ve bu dışardan anlaşılır .Ama iş işten geçtikten sonra geri dönmenin hataları değiştirmeyeceği bazı yanlışların düzelmeyeceği bellidir o yüzden bir insana birşey yapmadan önce düşünün .

Kıvanç F., bir alıntı ekledi.
35 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

“Doğduğunu herhalde annesinden başka kimse fark etmemiştir; yaşadığını da pek az kimse bilir; fakat ölümünü kimse fark etmeyecek, öldüğüne kimse sevinmeyecek, kimse acımayacaktır.”

Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Oblomov, İvan Gonçarov (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Nesrin, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gölgesizler kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarının hepsinin okunmaya değer olduğunu fark ettim ve yanılmadım. Sıkmayan, zorlamayan, güzel ama kesinlikle çerezlik olmayan bir Türkçeyle yazılmış. Ne aforizmalarla boğulmuş ne de tekrarlara düşüp sayfa sayısı doldurulmaya çalışılmış.

"Babalar alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır."

Kitapta sadece Aziz'den bahsedildiği halde 250 sayfanın her biri nasıl bu kadar akıcı diye düşünmeden edemedim. Klasik olabilecek nitelikte kesinlikle!

Özlem ERCİN, Kuşlar Yasına Gider'i inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kuşlar Yasına Gider'in aile özlemini şiddetlendiren, Ege insanını sevdiren, yeni türküler kazandıran, içimize hitap edebilen bir eser olduğu kanaatindeyim. Türkçe kullanımının efsane oluşundan falan bahsetmiyorum, bunu edebiyatçılar yorumluyorlar zaten. Ama ben ilk defa bir kitapta cağıl cuğul ikilemesinin kullanıldığına şahit oldum. "De gidi müslüman de" söz kalıbını gördüm. Bunlar egelilerin dillerinden düşmeyen sözler hep. O yüzden zaman zaman sırıtarak okudum sanki bir hemşerim ile sohbet ediyormuşum gibi. Bunun dışında ilk defa okuduğum hembembe sekmek, hapahap karşılaşmak gibi sözler de vardı. Bunlar güzel ayrıntılar.

Ben çok sevdiğim bazı bölümlerden bahsetmek istiyorum, okumayanlar için küçük bir 'spoiler içerir' uyarısından sonra.

Anlatıcının, gördüğü rüyayı eşine anlattığı bir bölümü hatırlıyorum. Anlattıktan sonra rüya hakkında yorum yapmak da istiyor anlatıcı. Fakat eşinin zekasına ayıp etmemek için susuyor. Yine aynı naiflikle, kendisi hakkında yazılan biyografinin yalan yanlış şeylerle dolu oldugunu görünce sinirleri bozuluyor ve fakat babası "Neyin var?" diye sorunca derdini paylaşmıyor; babasını bunca derdinin arasında yormak istemeyerek ve kendi derdinin önemsizliğine canı sıkılarak. Israr üzerine anlatiyor sonra. Bu sayede "Sana da aldatılmak yakışırdı oğlum." gibi muazzam bir cümle hayatımıza giriyor Aziz sayesinde. Böyle incelikler barındırıyor kitap. Sonra kendi hayatınızda yakınlarınızı düşünerek yaptığınız ya da sizin için yapılan düşünceli ve maneviyatı göklerde olan hadiseleri anımsatıp gülümsetiyor.

Detaylarla dolu bir büyük güzellik bence kitap. Zübeyir ile Cavit arasında geçen sohbette muhatapsız kalmak ile domuzun ölmemesindeki ilişkinin anlatılışı, Ayperi'nin kuyruğu kısa olan Boncuk adlı kedinin adını da Cu olarak kısaltması ve Martesi soyadını vermesindeki tatlılık, Seher'in Denizli-Ankara yolunda eşi yesin diye marketten aldığı torbalar dolusu yiyecek, o yiyeceklerden bir tanesini bile açmadığını çok sonra fark edecek olan anlatıcı, baba -Aziz- yataktan kalkarken tutunabilsin de işi kolaylaşsın diye tavana ip/urgan bağlatan anne, Aziz'in ölüm döşeğindeyken işaret dili ile anlatmaya çalıştığı o güzelim "Tuttuğun altın olsun." cümlesi.

Her şeye benzeyen uluorta duyguları hiçbir şeye benzemeyen cümlelerle anlatmış Hasan Ali Toptaş.

Kimseye tavsiye etmeyeceğim. Zamanı gelince okur insan. Ben tam zamanında buldum bu yazarı. Siz de bir şekilde, belki başka başka zamanlarda ama muhakkak bulacaksınızdır.

Bu Kalp Seni Unutur mu?

Yıllar geçse de üstünden
Bu kalp seni unutur mu?..
Kader gibi istemeden,
Bu kalp seni unutur mu?..
Bu kalp seni unutur mu?..
Kalbim seni unutur mu?

Bir hasretlik yüzün vardı,
İçinde bir hüzün vardı,
Söyleyecek sözün vardı...
Bu kalp seni unutur mu?
Bu kalp seni unutur mu?..
Kalbim seni unutur mu?..

...

Bambaşka bir halin vardı,
Fark etmeden beni sardı,
Benliğimi benden aldı.
Bu kalp seni unutur mu?
Bu kalp seni unutur mu?
Kalbim seni unutur mu?..

...

https://www.youtube.com/watch?v=5dK3lgFG4Rw

Melike Düzen, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bana sorarsanız, tüm insanlar masumdur, dedim.
Daha açık bir deyişle, suçlu insam yoktur mu demek istiyorsunuz? diye sordu Savcı.
Hayır, dedim. Ben yalnızca insanların masum olduğunu söyledim.
Ben de, siz de, insan olduğumuza göre-
Ama gene de fark olmalı, dedi Savcı. Ben sizin idamınızı istediğime göre.
Unutmayın ki yalnız kurbanlar yalan söylemez, dedim söylediklerimden hiçbir şey anlamamış Savcıma.

Do Sesi, Ferit EdgüDo Sesi, Ferit Edgü
Fatma Nur, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Beni Öldürmek İsteyen Muhteşem Hayat
En uçtaki iskemlede bir başıma oturur, için için dans ederdim. İçin için dans etmek ne tuhaf bir şeydir bilemezsin. Kimselere fark ettirmeden dans ederdim ben... içimden. Tek başıma.

Deli Kadın Hikayeleri, Mine Söğüt (Sayfa 19)Deli Kadın Hikayeleri, Mine Söğüt (Sayfa 19)