Erdem Gül, Denktaş O Plana Neden Karşıydı?'ı inceledi.
17 May 08:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ömrünü Kıbrıs'a ve Türklüğe adamış, öyle ki "Türkiye olmadan cennete bile gitmem." diyecek kadar Türkiye sevdalısı bir adam.. Rauf Denktaş... Kıbrıs tarihinin en kanlı günlerinde siyaset yapmış biri olarak belki de hayatında ki en zor günlerini, 2002 yılında Annan Planı olarak bilinen SÖZDE ÇÖZÜM PLANI ile karşılaştığı andan itibaren yaşadı....
Bence de çok matrak olmayan bu çözüm planı hem o dönemin hükümeti tarafından hem de Türk düşmanları tarafından dayatma olarak karşısınıa çıkarılmış ve sanki "çözümmüş" gibi gösterilen bu planın önüneki tek engel Denktaş'mış gibi gösterilmişti.. Oysa ki Kıbrıs konusunda yeryüzünde en çok bilgi birikimi olan kişi Denktaş’tı. Onun kabul etmediği bir plan bana göre de başarılı olma şansı yoktu...
Fatih Bayhan’ın kitabını okuduğunuz zaman sadece bu anlamsız plan odaklı Kıbrıs Türklerini bitirme planını değil aynı zamanda Türk siyasetinin basit detaylar üzerine kurulmasına karşın ne kadar kötü yönetildiğini göreceksiniz. Ve tabii ki Denktaşı da yakından tanımış olacaksınız, hayranlığınızı bir kat artırarak..

Emir Türk, Dedem Enver Paşa'yı inceledi.
21 Nis 13:22 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osman Mayatepek, şehit dedesini objektif olarak güzel anlatmış. M. Kemal ile Enver Paşa arasında ki münasebetleri hep merak etmişimdir. İkisi de memleketin büyük ataları ama Enver Paşa bana daha yakın geliyor. Tabii kıyaslamak benim haddim değildir. Bu önemli şahsiyeti okumamak için hiç bir sebebiniz yok.

Atilla Oral, Latife Hanım'ın Kağıtları'ı inceledi.
08 Nis 19:18 · Kitabı okudu · 27 günde · Puan vermedi

Latife Hanım... Anlatılanlar yine gösteriyor ki ne kadar aydın, okumuş şu bu olsak da insan olmanın zaafları her zaman kontrolü ele geçiriyor. Belki... sonlara doğru... kendimize hayır demeyi öğreniyoruz ya, o zaman da geç oluyor...

Tuğba Kuyoğlu, bir alıntı ekledi.
 03 Nis 18:06 · Kitabı okudu

"Görmüyor gittiği yanlış yolu, zannım, çoğunuz...
Size rehberlik eden haydudu artık kovunuz!"
Gençler İçin Safahat - Fatih Bayhan

Gençler İçin Safahat, Fatih BayhanGençler İçin Safahat, Fatih Bayhan
Cemil ÇALIŞKAN, Dedem Enver Paşa'yı inceledi.
22 Mar 15:13 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ilk cıktıgında bu kitabı alıp okumuştum. Dedesi hakkında bir kac mektuba dayanarak birazda kişisel düsüncelerini katmış torunu. Kıtapta Mustafa Kemalin Enveri kıskandığını söylüyor. Ama tarihe bakarsak Mustafa Kemal hayati boyunca çarpıstığı bütün cephelerde basari kazanmış aldığı rütbeyi sonuna kadar haketmiştir. Enverin vatan sevgisine diyecek birseyim yok ama Enverin düzenli bir ordu yönettigi yoktur. Ve bir düzenli ordu yönetmeden baskumandan vekili olmustur. Sonucta savasin sonun da yanlis politika ve hameleler neticesinde savas kaybedilmistir. Ama yasayarak didinerek kendini gelistiren bjr Mustafa Kemal vardir. Ataturkün Enveri kiskanmak gibi bir durumu oldugunu sanmiyorum. Ornek aldigi bir adam degil sonucta ustelikte yaptiklarini onaylamiyor. Kiskanmak diye birsey soz konusu degildir.

Ali Barutcu, bir alıntı ekledi.
08 Mar 23:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak, alçak bir ölüm varsa eminim budur ancak! Karşında ziya yoksa; sağından, ya solundan tek bir ışık olsun buluver... Kalma yolundan, alemde ziya kalmasa, halk etmelisin, halk! Ey elleri böğründe yatan şaşkın adam, kalk!"

Gençler İçin Safahat, Fatih Bayhan (Sayfa 9 - Mehmet Akif ERSOY)Gençler İçin Safahat, Fatih Bayhan (Sayfa 9 - Mehmet Akif ERSOY)
H.Demirli, Gençler İçin Safahat'ı inceledi.
 24 Şub 11:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

İnternetten kitap alışverişi yaparken dikkat etmeden hızlıca sepete eklemiştim. Kitabın Mehmet Akif'in Safahat'ı değilde Fatih Bayhan isimli yazarın "Gençler için Safahat" adlı kitabı olduğunu gelince anladım.
Kitapta Mehmet Akif'in bazı anıları anlatılmış, bilgiler verilmiş. Kitabın yarısından sonra Safahat'tan tadımlık şiirler var.
Bu arada kitap 320 sayfa ama normal kitap boyutlarından daha küçük olduğundan ve sayfa boyutları da buna bağlı olarak küçük olduğundan, bir sayfasında barındırdığı cümle sayısı normal boyuttaki kitabın bir sayfasında bulunan cümle sayısından çok daha az. Bu yüzden iki günde bitirilecek bir kitap.
Mehmet Akif'in Safahat isimli kitabını okumadan önce bunu okumamın kötü olmadığını söyleyebilirim. Hem kitap hakkında bazı bilgiler edinmiş oldum hem de Mehmet Akif'in hayatına dair bilmediğim birkaç anı okumuş oldum.
En kısa zamanda asıl kitabı alıp okumayı düşünüyorum.

Nur, Gençler İçin Safahat'ı inceledi.
09 Şub 13:27 · Kitabı okudu · 8 günde

Mehmet Akif Ersoy'un büyük Safahat'ını okumak henüz fırsat olmadı ama ondan önce bu kitabı okumak iyi oldu. Çünkü sade bir kitap. Hemen okunabilecek bir kitaptı. Milli marşımızın şairi hakkında bir şeyler öğrenmek hepimiz için gerekli sanırım.
12 Mart İstiklâl Marşı'nın kabulü haftasında okulumuzdaki etkinlik için bu kitap dağıtılmıştı ve Mehmet Akif Ersoy'un torununun okulumuza teşrif edeceği söylenmişti. O yüzden ben de kitabı alıp okumak istedim çünkü hiçbir şey bilmeden söyleşiyi dinlemek istemiyordum. Sanki bir şeyler bilmek boynumun borcuymuş gibi hissettim. İyi ki de okumuşum. Torunu Sayın Selma Argon'un söyleşisiyle birlikte güzel bir gün olmuştu.
Kitapta Ersoy'un hayatı ve şiirleri var. Bazı şiirleri hakkında bilgiler de verilmiş. Üstelik kitapta fotoğraflar da var. Ersoy'un hayatını okumak için iyi bir seçim olabilir bu kitap.

uykucucu, Teyzem Latife'yi inceledi.
11 Oca 20:13 · Kitabı okudu · 366 günde · Beğendi · 10/10 puan

ılk gordugumde degısık geldı ne diyeyim yani arkadaslarım vardı yanımda gızlıden aldım ıkudum oyle guzeldiki arkadaslarımada gosterdım ılk begenmediler ama ısrar ettim ve okutturdum sonra begendıler

Betül Deniz, bir alıntı ekledi.
 21 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sen nasıl bir şairsin böyle, her mısran kalbe saplanıyor
Bu göğüslerse Hudâ’nın ebedî serhaddi;
“O benim sun’-i bedî’im, onu çiğnetme” dedi.
Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmiyecek!

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,

Yaralanmış temiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!
Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhîd’i…
Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi!

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
“Gömelim gel seni târîhe” desem, sığmazsın.

Herc ü merc ettiğin edvâra da yetmez o kitâb…
Seni ancak ebediyyetler eder istîâb.

“Bu, taşındır” diyerek Kâ’be’yi diksem başına;
Sonra gök kubbeyi alsam da, ridâ namıyle,
Kanayan lâhdine çeksem bütün ecrâmıyle;
Mor bulutlarla açık türbene çatsam da tavan,
Yedi kandilli Süreyyâ’yı uzatsam oradan;
Sen bu âvîzenin altında, bürünmüş kanına,
Uzanırken, gece mehtâbı getirsem yanına,
Türbedârın gibi tâ fecre kadar bekletsem;
Gündüzün fecr ile âvîzeni lebrîz etsem;
Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana…
Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.
Sen ki, son ehl-i salîbin kırarak savletini,
Şarkın en sevgili sultânı Salâhaddîn’i,
Kılıç Arslan gibi iclâline ettin hayran…
Sen ki, İslâm’ı kuşatmış, boğuyorken hüsran,
O demir çenberi göğsünde kırıp parçaladın;
Sen ki, rûhunla beraber gezer ecrâmı adın;

Sen ki, a’sâra gömülsen taşacaksın… Heyhât !
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihât…

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,
Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber !

Gençler İçin Safahat, Fatih BayhanGençler İçin Safahat, Fatih Bayhan