Kadın için felsefe bir sevginin gizli matemidir. En kadın olan kadınların konuşmalarını hikayeler, karakter incelemeleri, insanlar hakkında ince gevezelikler veya gerçek tafsilatlar ve nihayet yemek tarifleri doldurur. En erkek olan erkekler ise hikayeden kaçar, genel fikirler peşinden koşarlar..

Madam de Stael

Mahmut Güngören, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen insanların ön yargısı vardır. Harry Potter de benim için öyleydi filmlerini izlememis kitaplarini okumamistim. Bu ön yargıyı bu kitapla kirdim ve kendimi bir serüvenin içerisinde buldum İnsan kendini ister istemez hikayenin kahramanınin yerine koyuyor ve onunla birlikte bir bilinmezde yer alıyorsunuz birlikte heyecanlanıyor birlikte korkuyorsunuz o zaman bırakın kendinizi kahramaninizin kollarına uçmaya hazır olun

Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''-Daha tuhafı var. Felsefe öğretmeni anlatıyordu. Geçen devrelerin birinde, Kant idealist midir, realist midir sorusuna bir kız ''Kant ne realisttir, ne idealisttir; Kant Alman'dır'' diye cevap vermiş.
Pusat istihza ile Ayşe'ye baktı :
-Öğretmen de buna gülmüş, değil mi?
-Elbette.
-Ben öğretmeni daha gülünç bulurum.
-Niçin?
-Çünkü idealist veya realist olmak Kant'a başkalarının yakıştırdığı sıfatlardır. Bu bakımdan şüphelidir. Alman olmak iste tabiatının ona verdiği kesin ve su götürmez sıfattır. Bu bakımdan kız haklıdır.''

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken Neşriyat)Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken Neşriyat)
27715, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eflatun ve Aristo’ya göre köle ezelden beri köle, efendi ise ezelden beri efendidir. Aristo şöyle demektedir: “Dünyada asil kana sahip olan soylu aile sayısı sadece yirmidir; bunlar da Atina aileleri olup sayıları ne azalır ne de artar.” Filozoflar tarafından yapılmış olan bu değerlendirmelerde yine din etkili olmuştur. Çünkü o dönemde toplum üzerinde felsefe değil din hâkimdi.

Dine Karşı Din, Ali ŞeriatiDine Karşı Din, Ali Şeriati
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Büyücü Düellosu
“Ya ben asamı sallayınca bir şey olmazsa?”

Ron akıl verdi: "O zaman asanı fırlatır atar, burnuna bir tane patlatırsın."

Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 139 - YKY)Harry Potter ve Felsefe Taşı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 139 - YKY)
Sevgi Sertel, Paranoya'yı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve mini etkinlik kitabımız Gölge Serisinin “1. Kitabı olan “PARANOYA” bitti. Muhteşem bir kitap.

Kurgusu, akıcılığı, içerisinde barındırdığı felsefi bilgileri ile çok zengin bir hazine …

Bu kitap için sadece fantastik demek büyük haksızlık olur. Çok çok emek verilerek yazılmış ve içerisinde zengin edebiyat ve felsefe bilgileri de içeren dolu dolu bir roman okuyorsunuz.

Simyacılar, Sokrates, Dante ve daha birçok filozof ile ilgili zengin bilgiler bulacaksınız…

Konusuna kısaca değineceğim:
Fegel 9 yaşından beri etrafında hep bir gölge görmüş ve bu kâbusla yaşamıştır. İki ablası ona hep kötü davranmış, onu aşağılamış ve adını ucubeye çıkarmışlardır. Anne ve Babası ise ona inanmamış ve tedavi görmesi için yıllarca pisikatriye götürmüşlerdir.
Liseyi bitireceği son yılında ise hayatının aşkı Marlo ile tanışmış.
Fegel artık çok mutludur ve şehirden gitmek için hayaller kurarken, Gölge adım adım peşlerindedir.
Fegel ve Marlo, Gölge olayını çözmek için araştırmalara başladıklarında ise işler çığırından çıkar…
Gölge son kez gelir ve Fegel için hayat bambaşka bir boyuta geçer…..
Bundan sonrası için kitabı okumalısınız, inanılmaz olaylar olaylar…
Aksiyon, heyecan, hiç düşmeyen tempo ile çok güzellik var hikayede.. ,
Kitabın finali ise bomba gibi bitti ve Yazarımız 2. Kitabı nasıl bağlayacak gerçekten çok merak ediyorum.
Ben çok severek okudum ve 2. Kitabı için şimdi Nisanı bekliyorum :) Seri 3 kitaptan oluşuyor.
Sevgili Tuba Arık kalemine yüreğine sağlık.
Başarıların daim olsun :)

Sisyphos, bir alıntı ekledi.
 Dün 01:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Beklemek üzerine felsefe kitabıydık
Her şeyi bekliyoruz diyorduk...

Pulbiber Mahallesi, Didem Madak (Sayfa 25)Pulbiber Mahallesi, Didem Madak (Sayfa 25)
Ezgiiii, bir alıntı ekledi.
18 Mar 23:10 · Kitabı okuyor

Homeros, Buddha, Bergson, Nietzche ve Zorba. Bunlardan birincisi, benim için, ölümsüzlüğü bir ışıkla aydınlatan, camdan yapılmış parlak bir göz olarak kalmıştır; Buddha dünyanın dünyanın, içinde boğulup kurtulduğu dipsiz bir göldü; Bergson beni gençliğimde her biri benim için birer işken olan çözülmesi olanaksız felsefe sorunlarından kurtardı; Nietzche ise yeni acılarla zenginleştirdi beni ve bana sıkıntıyı acıyı ve kararsızlığı gurura çevirmeyi öğretti; Zorba ise hayatı sevmeyi ve ölümden korkmamayı öğretmiştir bana!

Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 3)Zorba, Nikos Kazancakis (Sayfa 3)

Simülakr Kuramı ve Baudrillard üzerine karalamalarım...
Başlarken şunları belirtmekte fayda görüyorum:
*Eserin aslı Fransızca yazılmıştır.
*Türkçemiz bir felsefe dili olan Fransızcanın gramerini karşılamakta maalesef yetersizdir ve bu durum çeviri işlerini zorlaştırmaktadır.
*Çok sevdiğim bir entelektüel olan Dr. Mehmet Ali Kılıçbay, 'İmge Yayınları'ndan Foucault'nun eserlerini çevirme girişimini -ki kendisi Galatasaray Lisesi mezunudur ve Fransızca'yı anadili gibi bilir- tam bir delilik olarak nitelemiştir.
*Türkçenin bu husustaki eksikliği, çevirmenlerin yaşadıkları zorluklar, kavram üretememe veya mevcut kavramların yetersizliği ve asıl anlamı karşılayamaması gibi durumlar göz önüne alınırsa Baudrillard'ın eserlerini ve ''Simülakr Kuramı''nı açıklamaya çalışmak da bir çılgınlıktır.

Bu açıklamalardan ve uyarılardan sonra meseleye yüzeysel bir giriş yapabiliriz.

Fransız sosyolog-yazar Jean Baudrillard başlarda bir 'Marxist'ti. Benim de onu ilk okuma girişimim sanırım 1976'da ilk basımı yapılan ve Marxist bir noktadan yola çıkan ''Tüketim Toplumu'' adlı eseriyleydi. Bu eserindeki eşik, kaynama noktası(ingilizcede 'boiling point' derler) nesnelerin yalnızca tüketilen nötr 'şey'ler olduğu bir dönemin son bulup, insanın nesneleştiği ve önceki tüketim nesnelerinin, nesneleşen insanı etkilemeye ve belirlemeye başladığı bir döneme girildiği savıydı. Çok karmaşık oldu galiba :)

Daha sonra Baudrillard Marxist çizgiden de uzaklaşmaya ve daha çok moderndışı veya modernsonrası diyebileceğimiz bir noktada kimliğini yaratmaya başlamıştır. ''Buradaki ayrım nedir Dosto?'' diye bir soru sorarsanız eğer şöyle derim:
*Modern dönemde bu tür bir sosyolojik meselenin izahı hep bir ideolojik çerçeve içerisinde gerçekleşirdi ve nitekim Baudrillard da Marxizm'den faydalanmaktaydı.
*Fakat daha sonraları yani Baudrillard modern kategorizasyondan çıkmaya başlayıp modernsonrası bir noktaya göçünce, modernizmin ürettiği tüm fikir familyalarını elinin tersiyle iter ve belki de kapitalizmden sonra en çok Marxizm'i kritize eder.

Şimdi gelelim simülasyon ve simülakr meselesine!

Baudrillard'ın bu teorisi, çağdaş(iltifat ediyor değilim) Batı toplumlarının kapitalizmin ve kapitalizmin kitle iletişim araçlarının güdümüyle, artık ''gerçeklikle ilişkilerini yitirdikleri'' fikrine dayanır ve günümüz batı toplumunun ''gerçeklik'' kavramını sorgular. Ona göre gerçeklik veya hakikat denen şey ortadan kalkmış, mânâsızlaşmıştır, artık simülasyon vardır ve bu çağ simülasyon çağıdır, buna ''hipergerçeklik'' de der kendisi.

Fakat buradaki önemli nokta:
*Gerçeğin yitirilip bunun yerini ''taklitçe''nin yani simülakrın alması değildir, Baudrillard bunu savunmaz; ona göre gerçek ile taklit yani simülakr arasında bir fark kalmamıştır gerçek denen şey anlam yitimine uğramıştır.

Artık insanlık neyin gerçek neyin sahte, düşsel, simülakr, simülasyon, taklit olduğunu bilemediği bir çağa girmiştir. Taklit ve gerçek iç içe geçmiştir.

Onun teorisinin tarihsel süreci birkaç aşamada gelişim gösterir:
*Pre-modernizm veya erken modernizm
*Modernizm
*Post-modernizm

Pre-modernizm, Rönesans ve Sanayi Devrimi arasını kapsar. Bu dönem yeni sınıflar oluşturur, burjuva sınıfının yükselişini hazırlar ve geleneksel düzenin taşlarını yerinden oynatır. Sanayinin sınıflar oluşturması ilk dönem simülakr düzenine örnektir.

Modern dönemde sınıflar gelişerek korunmakla birlikte (elbette gelişme burjuvalar için ekonomik bir büyüme ve hacimsel bir küçülme iken; yoksul kesim için bunun tam tersidir) sinema olgusu başat bir konum alır.

Yani simülasyonlar sinema aracılığıyla topluma aktarılır. Örneğin Alfred Hitchock filmlerindeki yüksek binalı Amerikan kentleri, idealize tipler, konforun ve zenginliğin pornografisinin yapıldığı sinema ürünleri ve bunların asla varoşlardan ve yoksulluktan söz etmemesi, bu şekilde simüle edilmiş bir Amerika'nın sunumu...

Postmodern dönemde ise üretim olgusu yerini tüketime bırakırken, insanın belli bir bilinçle, idealize de olsa elde ettiği gerçeğin yerini simülakrlar alır. Yani tüm gerçeklik medya ile aktarılır ve insan iktidarın-medyanın sürekli tekrar ettiği simülakrları tüketir.

Şimdi tüm bunları örneklemek gerkirse:
*Örneğin Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaş, milyonlarca insanın göçüne, binlercesinin ölümüne, tecavüze uğramasına ve korkunç acılar çekmesine
sebep olmuştur. Fakat dünyanın geri kalan kısmının büyük çoğunluğu için bu olaylar birer simülasyondur. Çünkü medya denen aygıt bu savaşı, halkı sürekli haber bombardımanına tutmak suretiyle rutin bir olaya dönüştürmüştür. Artık biz akşam eve geldiğimizde Halep'te bir binada Rus uçaklarının saldırısında 100 kişinin öldüğü haberini duyar ve soğukkanlılığımızı koruruz. Bizde o ölümlerin yarattığı etki bir grup hayvanın(!) ölümünün yarattığı etkiyle aynıdır maalesef. Kanepemizde rahatımız yerindedir ve oradaki savaş ve ölüm haberleri birer simülasyondur artık. Çünkü medya alıştırır ve uysallaştırır, savaşın gerçekliği ehemmiyetini yitirmiştir.

**Baudrillard'a göre modernizme kadar olan dönem gerçeği ideolojilerle korurken; simülasyon çağında artık gizlenecek bir gerçek olmadığı gizlenir. Bu, tüketim ürünleri ve medyanın simülize ettiği durumlarla yapılır.

*Televizyon programları, haberler, talk showlar, tartışma programlarının, toplumun bir şeyleri derinlemesine düşünmesini engellemekten başka etkisi yoktur. Bu noktada Truman Show filmini öneririm, mutlaka izleyin!!

Yani kısaca Baudrillard Pre-modern dönemden başlayıp, para olgusunun boyut değiştirdiği günümüze kadar olan dönemde toplumun çeşitli simülasyonlara maruz kaldığını ve en sonunda tüm gerçekliğin anlam kaybına uğradığını ve simülasyon çağına girildiğini, bunun iktidar eliyle, medya aracılığıyla yapıldığını, hayatın ve hatta evrenin kocaman bir simülasyon olduğunu savunmaktadır. Kandırılıyoruz :)

Baudrillard'ın Matrix filmini etkileyen, tüm evrenin bir simülasyon olabileceği fikrine biraz tereddütle yaklaşıyorum. Zaten amacım yüzeysel, yoğurdun
kaymağı türünden bir açıklamaydı. Yoğurdun
tamamını tüketmek yine size ve tabii ki bana kalıyor. ;)