• "BU KITABI OKUYAN "HERKES" benden Max'a selam iletsin .. "

  #CİDDİ SPOILER IÇERİR ..

  Aaaa Max Yahudi değilmi yahu? ? ...evet Yahudi .. sevemezmiyiz?
  "Hepsi mi kötüdür be kardeş ?? "Kötülüğün terazisinin ölçüsü kimdedir ?kim tartar da söyler "bunlar iyidir _bunlar kötüdür diye ?"

  Bu gün savaş edebiyatı adına okuduğumuz bir çok yazarın Yahudi olduğunun farkındayız değil mi ??? ..

  ..kimileri buna "bir ırkın kendini aklama ve iyi gösterme planı " der ..bir kısmı ise "
  "Gerçekleri anlatıyorlar " der ..seçim okuyucuya kalmıştır ..

  iyi_kötü /Yalan_doğru terazisi sizin "Aklınız, Kalbiniz , Vicdanınız" dır ..ona göre ölçer yazarın hakkını yazara verirsiniz ... (uzun zamandır yazmak istediğim için yazdım )


  Bu "elbette bir giriş ..
  "Bir başlangıç ..
  "Terbiye nerede kaldı? :)) sf/8 ..

  MARKUS ZUSAK da :)


  "Bildiğinizi yazmanız lazım” diye eski bir kural var; anne babam Almanya’da ve Avusturya’da büyümüş. Nazizm döneminde çok gençlermiş ve hikâyelerinin çoğu savaştan sonraki dönemi anlatıyordu. Ben de bu hikâyelerden bazılarıyla yola çıktım çünkü o hikâyeler oldukça gerçekti. Bildiğim yabancı bir dil gibiydiler benim için. Bu dünyayı tanıyordum. Onları yazmak, hafızamın kabuğunu kırıp içine dalarak bu dünyayı ortaya çıkarmaya çalışmak gibiydi. Büyürken duyduğum hikâyeler başka bir yere ve zamana ait olsaydı belki onun hakkında yazardım." diyor Markus Istanbula geldigi zaman verdiğibir röportajda.

  "IŞTE KÜÇÜK BIR GERÇEK"
  "Öleceksiniz"

  Efendim "Kitap Hırsızı " okumayanlar için söylüyorum BÜYÜK bir kayıp :)

  Dili mukemmeldir ..Karakterler 'i Olağanüstü 'dür ..Dönemi ,Mekanı, Duyguları muhtesemdir :)

  Liesel olmak istemez mi insan o kadar acıya rağmen .. Bir kütüphaneye camdan girmek ...yanan kitapları göğsünde taşımak .."okulun azmanlarının burnuna yumruk atmak için "bile olsa :)

  Himmel sokagindaki o ev ..ne harikulade bir evdir . (No:33)
  Küçücük ama tertipli , karda kışta savaşta bile sıcacık ..büyüdüğümüz evlere ve sokaklara benzer (en azından benimkine benziyor ) ..
  Gerçek insanların yaşadığı gerçek evler .
  Hergün bezelye çorbası ıçseniz bile ..en büyük acılardan geçmiş olsanız bile ..o sade döşenmiş yatakta yatmak "huzurlu uyumak " demektir ..

  Hubermann ailesi gerçek olmayan ama bir o kadar "gercek" olan baba figürünü barındırır ..başlarda anne'yi sevmesenizde sonlara doğru kalbinizdenbir parça koparacaktır ..

  Aslında kitap hakkında ne yazsam yetmeyeceği için bir inceleme yazmak istememiştim yıllardır .. çünkü en çok sevdiklerimize yazmak zor gelir ,kelimelere dökemeyeceğimizden korktuğumuz için ..

  2.Dünya savaşı sırasında genel olarak Lieselin ağzından ve kaleminden dinlediğiniz öykü .. içine Rudi'yi Hitleri 'i Meşhur "Kristal geceyi " sığınakları, bombardımanları,ölümleri ,sevinçleri ,gözyaşlarımı da icine katarak büyüyen bir kar topuna dönüşür ve Max'a atılır :))

  Max'ı size anlatmayacağım çünkü kitabı okuyup öyle tanıyın isterim ..ben daima baş ucunda ona kitap okumaya gönüllüyüm :)

  "Sana bir şey bıraktım demişti Max, "Ama ancak hazır olduğunda açacaksın "
  Ve gitmisti ..

  "Max?"...

  ___ Münih yakınlarında bir yerde ,Bir Alman yahudisi karanlıkta ilerliyordu .

  ..........Schweigen __Sessizlik /Huzur


  Iyi okumalar :) ve "mutlaka okumalar " :)


  .
 • Geceyi sana yazdım, sızımı sana
 • Geceyi sana yazdım.
 • Geceyi sana yazdım, sızımı sana
  Tutuldum, küsen sesine, tenine tutuldum
  Çaktım ateşi sesine, ateşi tenine
  Ay aydınlık sana yandım, gülen yüzüne yandım
  Yanarım sana...
 • Bir çok şiir yazılabilir durmayan yaşantıya, durmayan zamana, durmayan kalp yoluna. Ben de yazdım sana bir şiir, belki okuyunca yüzündeki çizgiler belirginleşecek; gülümseyeceksin.
  Belki de sıradan gelecek, baktıktan sonra geçip gideceksin.
  Şiir yazdım, gözlerine her baktığımda orada olabilmek için; göz kapaklarının her açılıp kapandığı süre kadar film şeridi olabilmek için.
  Şiir yazdım bu gece satırlarda var olmak için; aklında, kalbinde, teninde..
  Sen unutma yazdığım şiirleri, geceyi ve gülümsememi...