• 166 syf.
  ·Puan vermedi
  Zafer Bey kitapta farklı milletlerden kişilerin farklı tarihlerde farklı yerlere yapmış oldukları seyahatleri neticesinde yazıya döktükleri seyahetnameleri ve hatıratları incelemiştir. Zafer Bey kitapta Çinli devlet yetkileri tarafından hatıratları aktararak kadim Türk şehirleri olan yerlere olan özlemimizi artırmıştır. Zafer Beyin Çinceden çevrilmiş olarak incelediği kitaplar Türk Hariciyecisi ve akademik camiası tarafından dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Çinlilerin sunmuş oldukları Türkistan tarihte hep Çinliydi tezine karşılık resmi görev için gidenlerin ağzından çikan kelimeler ile işgal altındaki toprakların uluslararası ilişkilerde ve uluslararası bilim camiasında Türk olduğunu kanıtlayabilme savaşında önemli bir argüman olarak kullanılabilecektir. Zafer Bey kitapta satır aralarinda yazarların gariplerine giden durumları aktararak o dönemi ve o dönemdeki halkları sosyolojik olarak değerlendirmemize katkı sağlamaktadır. Zafer Bey aynı eseriyle Türkistan'dan başlayarak bütün dünyayı titreten akınları neticesinde Timur'a Papa'dan heyet gönderilmesine değinerek Anadoluya gelerek milli dinleri olan GökTengri inancını kaybederek Hristiyanlaşan Peçenek ve Uzlar'da aynı şekilde heyetler vasıtasıylamı dinlerini değiştirdiler sorusunu akıllara getirmiştir. Kitapta aynı zamanda farklı milletlerden olan kişilerin bakiş açıları ve eserlerini yazarken tutunmuş oldukları objektiflikleride değerlendirilmiştir. Milli topraklarımız olan Türkistan coğrafyasında Rusların uyguladıkları politiları yürütmek için bölgeye giden görevlilerinde eserlerine yer verilerek konu ile ilgilenenlere okuma hedefini göstermiştir. Eser kronolojik bir sıra şeklinde incelenen kitaplardan oluşmaktadır. Eser genel anlamda Türkler tarihi ile ilgilenenlere hap şeklinde bilgileri sunmaktadır. Tarih, coğrafya uluslararası ilişkiler alanları ile ilgilenen kişilerin mutlaka okuması gereken bir eserdir. Esere Doçent Doktor Hasip Saygılı'nın önsöz yazmış olması bile eserin okunmaya değer olduğunu göstermektedir. Eserde Zafer Bey 25 farklı seyahetnameyi değerlendirmiştir. Zafer Bey kitaplarda gözüne çarpan eksiklikleride aktarmıştır. Her haliyle sevimli hap şeklinde kitap özetlerini barindıran okuyanı pişman etmeyecek bir kitap tavsiye ederim.
 • Şamanizm Esrik Yolculuk GökTengri inancı hakkında okumuş olduğum kitaplardan farklı olduğu kesin.Yazar şaman yerine ‘’Kam’’ şamanizm yerine GökTengri inancı diyebilir.Kendiside 8. sayfada açıklıyor fakat hep aynı terimleri kullanmaya devam ediyor.Mutlaka okunmalı ve bir çok yerinde altı çizilmeli diye düşünüyorum. Günnur Yücekal Arpacı kitabını çok merak ediyorum.Umarım aradığımı fazlası ile bulacağım.
 • ahlat kürdünün yarılmış 4 odalı kalbi üzerine

  ellerimle,
  rahman'ın mührünü vurduğu cihazatımla,
  karanlığın içinde bir tuğlaya tutunuyorum,
  az ötede yedi uyurların kara ve kapkara köpeğinden korkup
  ayağımın buz kestiğini,
  tuğlanın ve kanımın çekildiğini gördüm.

  tam sırtına oturur durumdayım,
  müşrik demişler, zalim ve küffar...
  kafir demişler bana üst üste tam 13 kere.
  ben atlamış ve
  17.ye sığınıp kurtulmuşum tozu olacağım
  tozu olacağım bir ayağın ve körelmiş 5. tırnağın
  içindeki bir mübarek kum tanesine.

  hayyam gibi yürümüşüm bir nişabur aralığında.
  hayyam gibi yürümüş
  ama hiç yol alamamış bir âmâ gibi.
  kalbimin çizgileri yarılmış,
  tam 4 odanın içi allah'ın hakkı diyerek üç mükerrer eylemle yarılmış raskolnikov'un baltasıyla.
  adaletin kestiği parmak,
  acırmış,
  ve tatlı ve hakkaniyetli olduğu zamanlar
  göktengri diye anılan attila zamanındaymış
  belki isa aleyhisselâmdan 209 sene evvel.

  yarıklara nifak tohumları saçılmış,
  karıncalar bile toplamıyor yuvalarına.
  bileden incinen kırmızı sakallı topal karıncaya
  bir ağıtlı selam etmişim
  gözlerimden üç çiğdem çiçeği fışkırmış.
  çiçeği ve kötülüğün tohumlarını buyur etmişim
  bir ahlat kürdü olarak ölümcül kimliğimle
  " ser sera ser çewa. "
 • Jean-Paul Roux'ya göre Göktanrı'nın en iyi şekilde algılanan tek emri savaşmaktır. Hatta bazı destan ve masallarda kahramanlara silahları Tanrı tarafından verilmiştir.