Kübra E., Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde

“Ölmüş bütün kuşakların geleneği, yaşayanların beynine ağırlık yapar.” der Karl Marx.
“Babalar ve Oğullar”da da bu sözün yansımalarını bulabilirsiniz. Genç kuşağın, özgürlükçü düşünceye sahip yeni neslin, eski kuşakla çatışması işten bile değildir.

Diğer yandan eserde Turgenyev’in Batıcı duruşu hâkimdir. Dostoyevski ile yıllar boyu süren Slavcı-Batıcı çatışmaları bu eserinde de kendisini gösterir.
Turgenyev her ne kadar Almanlara sempati duysa ve Slavcıları yerse de, eserinde Batıcı düşüncedeki insanları da eleştirmektedir.
Batıcılık ve Slavcılık çatışmaları hakkında bilgi edinmek isteyenler, Dostoyevski’nin Puşkin anısına yaptığı ünlü konuşmasını okuyabilirler.
Puşkin Konuşması />
“Babalar ve Oğulları” farklı kılan hiç kuşkusuz, bir Nihilizm kılavuzu niteliğinde olmasıdır. Nihilist karakter Bazarov, bütün otoriteleri yadsır.
“Nihilist, hiçbir otorite karşısında eğilmeyen, ne denli saygın olursa olsun, hiçbir prensibi eleştirmeden benimsemeyen insandır.” (S.28)
Elbette onun da yadsıyamayacağı şeyler vardır: İnsanın üzerinde büyük bir hâkimiyet kuran, tüm benliğini kuşatan aşk gibi...

Kitabın dili çok sade. Verilmek istenenler çok net bir şekilde verilmiş. Rus toplumunun yaşadığı sorunlara, aydınlarla halk arasındaki uçuruma eserde yalın bir şekilde yer verilmiş. Yoğun tasvirlere, kapalı anlatıma yer yok.
Bir öğle vakti, güneş ışınlarının tatlı tatlı oynaştığı duru bir göl kenarında oturuyormuşum gibi hissettim kitabı okurken. Bazarov’un gelgitli dünyasına kaptırdım kendimi. Ilık bir rüzgâr okşadı yüzümü. Bazarov, romantizmi hiç sevmezdi; ama kendimi büyük bir romantizmin içinde buldum.
Kitabın kapağını kapatırken de Sabahattin Ali’nin bir şiirinden şu dizeler aklıma geldi:
“Vücut cevhersiz bir kalıp,
Hiçe gider hiçten gelip...”
Kitabı okumaya başladığımda hiçlik, küçük bir lekeden ibaretti. Okuma sürecimde o leke büyüdü, büyüdü ve tüm benliğimi kara bir delik gibi yuttu kitabın kapağını kapatırken.
Herkese iyi okumalar dilerim...

kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Kendi Kalesine Gol Atanların Kralı
Zanneder ki insan kendi istediği için bir takımı tutar, bir partiye oy verir, bir sosyal hareketi destekler, bir fikri savunur. Bu sadece bir yanılsamadır, kişi genellikle çaktırmadan kulağına üflenenleri kendi seçimi zanneder.

Roman Kahramanları Sayı 33, Kolektif (Sayfa 8 - Heyamola Yayınları- Mehmet Fırat Pürselim)Roman Kahramanları Sayı 33, Kolektif (Sayfa 8 - Heyamola Yayınları- Mehmet Fırat Pürselim)
kirmizicekic, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Kendi Kalesine Gol Atanların Kralı
Portekizli diktatör Salazar, '3F' ile halkı yönetmenin/uyutmanın mümkün olduğunu söylemektedir:
Erkekleri uyutmak için Futbol
Kadınları uyutmak için Fiesta (eğlence)
Toplumu uyutmak içinse Fado(müzik).

'3F' evrensel bir ilke olup, dünyanın her yerindeki - diktatör olsun olmasın- tüm idareciler tarafından itinayla uygulanmaktadır.Arsadaki güzel oyun futbolun zamanla global bir canavar haline gelmesinin arkasındaki güç odakları sayesinde, Messi ve Ronaldo tezahüratları arasında 7,5 milyar insanın horultusunu da duyarız.

Roman Kahramanları Sayı 33, Kolektif (Sayfa 6 - Heyamola Yayınları- Mehmet Fırat Pürselim)Roman Kahramanları Sayı 33, Kolektif (Sayfa 6 - Heyamola Yayınları- Mehmet Fırat Pürselim)
Ferdi Yılmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 18:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bölüm III - Üç Kafadar
Ateş al al yanar ocakta,
Döşek serili damın altında;
Ama yorulmadık daha
Köşeyi dönünce belki bir ağaç
Dimdik duran bir taş ya da
Kimse görmez bizden başka.
Ağaç, çiçek, ot ve yaprak,
Geçsin bırak! Geçsin bırak!
Dağlar, sular, altında göğün
Geç yanlarından!Geç yanlarından!

Köşeyi dönünce bekler mi bizi
Yeni bir yol ya da bir kapı, gizli
Ve şimdi bakmadan geçip gitsek de
Olur ya, yarın yine geliriz bu yöne
Yüzümüz Ay'a veya Güneş'e çevrili
O gizli yolu bulabiliriz belki.
Elma, diken, ceviz, çakal eriği
Bırak gitsin! Bırak gitsin!
Kum, taş, göl ve dere
Selametle! Selametle!

Evimiz arkada, önümüzde dünya,
Yürünecek ne çok yol var daha,
Gecenin kıyısına doğru, gölgeler içinden
Tüm yıldızlar yanana dek yeniden
Sonra ardımızda dünya, önümüzde evimiz,
Dolaşıp yine evimize, yatağımıza döneceğiz.
Sis, alacakaranlık, bulut ve gölge
Solacak ileride! Solacak ileride!
Et, ekmek, ateş ve lamba
Sonra yatağa! Sonra yatağa

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 104 - Metis Yayınları)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 104 - Metis Yayınları)

Bir Dostun bir dostu bir fikir istedi benden. Ne yazık ki creative kısımlarım yaklaşan vizeler sebebiyle can çekişmekte. Ben de bu yüsden topu sizlere atıyorum. İyi orta gol getirir mi bu şehir efsanesi dutbol miti dopeu mu onu da isoatlamış oluruz hem. :D

Şimdi can dostlar işin özü bir kısa film çekimi söz konusu. Ve sizlere başrolmüşçesine şöyle bir soru yöneltiliyor. Almayı çok çok istediğiniz bir kitap var. Ama bir adet, ufacık tefecik içi dolu turşucuk takıntınız var. Kitap kesinlikle sizin olmalı ama paranız da yok. Ne yapabilirsiniz kitabı almak için? Hadi bakalım golleri bekliyore :)

Çirkin yada güzel...
Tek suçlusu benim.Adam gibi olsun mevsimlik olmasın istedim ama tek suçlu benim galiba.O kadar çaba sarfedip emek verdikten sonra hala tedirgin ise arkadaşlarının yanında benimle konuşamıyor gizlemeye çalışıyor ise bir sabah göl manzaralı bir odada birlikte uyanıp, bilmediğim bir dağın tepesinde diz çöküp hayatına kabul et beni deyipte etmiyor ve gene sonunda tedirgin oluyorsa evet itiraf edeyim tek suçlu benim...Çünkü adam gibi yaşayalım adam gibi olsun istedim.peki ya onun istedikleri mi Herkes her istediğini yapabilir.Bırak inatçı olsun özgür olsun burnunu dikine gitsin nasıl istiyorsa öyle yapsın mutlu olacaksa bırak olsun...

İlkbahar Çiçeği, bir alıntı ekledi.
Dün 08:01 · Puan vermedi

Necip Fazıl Kısakürek
" Gözüm, aklım, fikrim var deme hepsini öldür,
Sana çöl gibi gelen O göl diyorsa göldür!,"

Delilim Yok Kalbimden Başka, Serdar Tuncer (Sayfa 82)Delilim Yok Kalbimden Başka, Serdar Tuncer (Sayfa 82)
HACER UYSAL, Kemal Tahir'i inceledi.
17 Mar 13:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir biyografi romanı Kemal Tahir. Romanda iki kısım yer almakta.
Birinci kısımda Kemal Tahir'in Zonguldak'ta memurluk yaptığı dönem ile Malatya Cezaevi yıllarında yaşadıkları sevgili arkadaşımız Özgür Çırak tarafından mükemmel bir şekilde kaleme alınmış. Cezaevi yıllarında Nazım Hikmet ile mektup yazışmaları da yer alıyor kitapta. Nazım Hikmet mektuplarıyla Kemal Tahir'i yazmaya teşvik ediyor ve Kemal Tahir de ilk kitabını onun sayesinde cezaevinde yazıyor. Bu ilk kitap (Göl İnsanları) Nazım Hikmet tarafından çok beğeniliyor. Belki de bu yazışmalar olmasa Kemal Tahir gibi mükemmel bir yazardan mahrum kalacaktık. Romanın ikinci kısmında ise günümüz zamanında Kemal Tahir sevdalısı gençlerden bahsediliyor.
Kitabın sonunda ise bu iki kısım bir şekilde birleşiyor.
Kitaba başlamadan önce bizim Özgür nasıl bir kitap yazdı acaba diye merak içindeydim. Özgür'ün ilk romanı olmasına karşın akıcı, insanı sıkmadan saatlerini ayırabileceği bir anlatımı var. Oldukça başarılı ve güçlü bir kalemi var. Yüreğine, emeğine sağlık Özgür...

Yahu kadın!
Ben seni darmadağın seviyorum.
Nedir bu derlitoplu olacağım derdi?
Saçın dağınıkmış
Üstün başın berbatmış
Yüzün gözlerin yorgunmuş
Bunlardan bana ne?
Geceler boyu yüzüme gözüme bulaşan başkası sanki!
"Ben seni benim dağınıklığıma karışasın diye sevdim.
Hangi ağacın bir diğerine karışmış kökleri düzgün ki?
Hangi dağ bir öbürünün hizasında?
Hangi göl kıvrım kıvrım değil?
Hangi bulut öyle, onlar kadar dağınık?
Onlar kadar güzelsin diyorum.
Uzayan gölgem ol,
Karanlığınla bile dokun, yeter diyorum
Dinletemiyorum.” diyen adamlar hep kazansın bu dünyada

funda cengiz, Operadaki Hayalet'i inceledi.
16 Mar 20:56 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bayıldım. Trajik bir aşk hikayesi... Aşk muhteşemdi. Hayaletin aşkıda Raoul aşkıda
... Karakterlerin psikolojisini ve duygularını derinden hissederek okuyorsunuz. Zaman zaman aksiyon kısımlarında da heyecanlanıyorsunuz. Bütün duyguları hissetim. Duygulandım, heyecanlandım, korktum, gerildim...
Opera binası nasıl bir mimarı ile yapıldıysa, binanın altında göl, zindanlar, mahzenler var. O mahzenlerde nelerle karşılaşıyorsunuz nelerle. Kapı örtücüleri eski adı "cereyan def edenler", ateşten başı olan sıçan tutucu, deniz kızı, Tonkin korsanları...Açıkçası ben o opera binasını çok merak ettim. Son olarak Erik ve Acem'in dostluğunu çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka okuyun..