Giriş Yap
İrem yorumladı.
376 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Eşcinsellik İçeren Bir Kitap
Çok kısa, süslemeden bir baba olarak empati yaparak bu kitapla ilgili bir inceleme yapma ihtiyacı hissettim. Kitabın akıcılığı içeriği üslubu falan oldukça iyi, konusu zaten çoğumuzun izlediği Brat Pitt'in başrol oynadığı TRUVA filmi. Altını çizerek söylüyorum kitabın ilk 160 sayfası Akhilleusun savaşa gitmeden önceki hayatını anlatıyor. Ve ortalama 160 sayfa süren bu bölüm tamamen gey'liğe özendirilecek şekilde yazılmış. Dolayısıyla ergenliğe yeni adım atmış erkek bireylerin bu kitabı okurken eşcinsel eğilimlerinde ciddi manada etki edecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Direk şunu da söyleyeyim kimsenin tercihi beni ilgilendirmez. Lakin bir baba olarak ben bu kitabı asla çocuğuma okutmayacağım. Benim önceden okumam gayet isabet oldu. Böylece çocuklarımın benim okumadığım kitapları okuduklarında içeriğini incelemem gerektiğini öğrenmiş oldum. Herkese iyi okumalar.
·
33 yorumun tümünü gör
Bu yorumun keşke alnı olsa da öpsem

Bütün Yorumlar

Sırala
Ben kitabı henüz okumadım, kitap hakkındaki incelemelere bakmak için kitabın adını arattım ve bu yorumla karşılaştım. Tabii ki Akhilleus'un eş cinselliğini yüzyıllar öncesi Homeros'un İlyada eserini okurken gözlemlemiştim, bu şaşırdığım bir durum değil. Antik çağdan felsefi düşünceleriyle ünlü Aristoteles de eşcinseldi. Batı kültürüne ve edebiyatına paralel gidecek şekilde konuşacak olursam William Shakespeare'in eserine de konu olmuş ünlü imparator Caesar da gençliğinde eğitimlerine devam ederken Bithynia Kralı ile ilişkisi vardı. Günümüze yakın konuşacak olursam Fruedun'un sevgilisi Wilhelm Fliess, bir doktordu. Yani bu verdiğim örnekler üzerinden konuşacak olursam eş cinsellik fiziksel gücü ve zekayı etkileyen bir hastalık veya bir suç değil. Bu böyle lanse edilemez ve yasaklanamaz. 1973 yılında ABD bunu akıl hastalığı olmaktan çıkardı. Sonrasında da Dünya Sağlık Örgütü 1990 yılında resmen bunu onayladı.
🤍!!
"eşcinsel eğilimlerinde ciddi manada etki edecek" derken siz biraz etkilenmişsiniz galiba orası kesin.d ama amannn cishet errrkekliğiniz bozulmasın
Keşke inceleme yapma ihtiyacı hissetmeseydiniz, zira hiç gerek yokmuş.
Ağzına sağlık
Ne kadar cahilsiniz, ne kadar sığ bakışlısınız. Eşcinsellik özenilerek başlanan (!) bir şey değil. Doğuştan var olan bir yönelim. Sonradan gelişmez.
Eşcinsellik; bir yönelimdir, tercih değil. Dolayısıyla çocuğunuzun özenmesi mümkün değil. Eğer çocuğunuza eşcinselliği kötü bir şey olarak gösterirseniz çocuğunuz ileride size açılmakta sorun yaşayabilir, ebeveyni olarak onun her daim yanında olduğunuzu göstermelisiniz bence. Kimin çocuğunu nasıl yetiştireceğini söylemek benim haddime değil elbette ama topluma bir bireyin nasıl kazandırılması gerektiği hakkında düşüncelerim var ve hiçbir bireyin başka bir bireyi cinsel yönelimi ya da ırkı gibi düşük kriterler altında yargılamaması benim en önde gelen düşüncemdir bu konu hakkındaki.
Fatih pürtaş
Yönelim meyletmek gibi bir şey değildir beyefendi. Varsa vardır, yoksa yoktur. Yani bu arkadaş ortamında sigara içiliyor diye kişinin de bundan etkilenip sigara içmesi gibi bir şey değil. Kişinin böyle bir durumda sigara içmesi dahi bir tercihdir, içmeyebilir de ama yönelim öyle değil. İnsan kendi cinsinden birini seviyorsa bu engellenebilecek veya yok edilebilecek bir şey değil. Bu kitabı okumasın küçük yaşlardaki bir çocuk ama içindeki vahşet yüzünden, eşcinsellik yüzünden diye değil. Yine de söylemeliyim ki çocuklar, ergenler kitaplardan olmasa da öyle ya da böyle bir yerlerden öğreniyorlar eşcinsellik neymiş diye. Bu durumda önemli olan şey nasıl öğrendikleri ve doğru bilgilerle öğrenip öğrenemedikleri.
Kimse kitap okuyup eşcinsel olmuyor zaten, eşcinsellik sizin düşündüğünüz gibi bir filmi izledikten ya da bir kitap okuduktan sonra ortaya çıkan bir şey değil. Eşcinsellik çocuğun doğuştan edindiği (kahverengi saçlı olması gibi) ve onun seçme şansı olmadığı bir konu.Tercih değil yönelim.YÖNELİM.Çok basit bir internet araştırmasından bile öğrenebilirsiniz; niyetiniz gerçekten öğrenmekse.Şu platformda kitap okuyan insanların bile bu konuda hala orta çağ zihniyetinde olması beni fıtık ediyor.
1000kitap.com/Nasihatli Eşcinsellik geni diye bir şey olsun veya olmasın. İki insanın birbirini sevmesinde gördüğünüz sakıncayı gerçekten anlayamıyorum. Sırf sizin ahlaki sorumluluğunuza uymuyor diye yönelim değil tercih diyemezsiniz. Lütfen ciddi mânâda düşünün biraz. Bir tercih olsaydı insanlar ailelerinin onlardan nefret etmelerini, çevre baskısını, öldürülme kaygısını göze ala ala böyle bir tercih yaparlar mıydı? Herkesin ahlak anlayışı aynı değil. Herkes olaylara aynı pencereden bakmıyor. Size yanlış geliyor diye bir şeyleri yasaklama, kısıtlama ya da görmezden gelme hakkına sahip değilsiniz. Çünkü ortada yanlış bir şey yok. İki insanın birbirini sevmesi hiçbir zaman bir yanlış olarak nitelendirilemez. Cinsiyet fark etmeksizin.
Okuyup gay oldunuz herhalde
Yaptığım hatanın farkına vardım özür dilerim beni affedebilecek misiniz?
Bu platformda böylesine sığ bir bakış açısıyla yazılmış bir yorumu görmeyi beklemezdim, yazık. Ya yanlışlarınızın doğrusunu öğrenin ya da insanları da yanlış düşüncelere sevk etmemek için silin bu incelemenizi.
Eşcinsellikten korkan bir millet olduğumuzu böyle kitaplara yapılan yorumlarda gördüğüm için çok üzgün olduğumu söylemek isterim, kalkıp burda LGBTQ+ farkındalığı yapmak istemiyorum esasen ezelden beri var olan bir şey bu, bir kadının erkeği sevmesi ne kadar normalse bie erkeğin de başka bir erkeği sevmesi o kadar doğaldır, sevgiyi ve aşkı kalıplara sokmayalım hele de 21. Yüzyılda. Özellikle yeni jenerasyona "kötü" ve "yanlış" olarak öğretilmesi hoşuma gitmiyor. Kimseye çocuğunu nasıl yetiştirmesi gerektiğini söyleyemem hakkım değil fakat bu, homofobik düşüncelerle yetiştirilen çocuğun ilerde kimliğini bulamamasına veya hissettiği şeylerin yanlış olduğuna inanmasına sebebiyet verebilir. Yanlış olduğu size öğretilmiş olduğu için hiç aşık olamadığınızı düşünün; hayat neye benzerdi?
Evet anlıyorum herkesin kendi inancı tabi ki ben genel olarak düşüncemi belirttim, kimse sevmek veya kabul etmek zorunda değil ama her bireye saygı duymak zorundayız sonuçta. Sadece bu şekilde hisseden sizin oğlunuz da dahil herhangi biri olabilirdi onu da göz önünde bulundurmak gerekiyor çünkü doğuştan olan bir şey bu, dininize ve inancınıza saygım sonsuz tabiki ama bu azınlıkları öteklieştirmeyi ve aleyhlerinde konuşmayı hoş bulmuyorum, iğrenç demeniz bu topluluğu büyük ölçüde yargılasa ve rencide etse de herkesin kendi düşüncesi ve bunu değiştiremeyiz, orası doğru. İyi günler
2
4
40 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42