1000Kitap Logosu
Resim
382 syf.
·
6 günde
Her kitabın da bir sonu vardır :(
Yazıya başlarken nereden başlayacağıma dair bir kaç fikir vardı zihnimde ama kitabın hangi kısmına tutunsam bir şaheser rüzgarı esiyor. Genelde inceleme biterken bir nokta edasıyla "tavsiyede bulunmak" hoşuma gidiyor ama bu kitabın incelemesi de her sayfası ve her karakteri gibi özel olmalı. Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. "Kitaplar sadece okumak için değil, aynı zamanda birlikte yaşamak içindir.” Walter Benjamin
Saatleri Ayarlama Enstitüsü
'nü okurken bu söz çınladı durdu kulaklarımda, okuduğunuz da sadece varlığıyla değil entelektüel değeri olarak yaşamınız içinde daimi olacak bir eser olduğunu kanısındayım. Kitabın baş kahramanı ve anlatıcısı Hayri irdal'ın hayatını anlattığı, zaman kavramı üzerinden ilerleyen bir eser, kitap ilk başlardan itibaren bana çok eğlenceli ve karamizahı çok güçlü geldi. Anlatıldığı zamanı çok iyi betimleyen, sadece o zamana da ait olmayan evrensel bir kurguda işlenen konular olduğu için kitabın muhtevası günümüz Türkiye'sinde bile canlılığını korumayı başarıyor. Kitaptaki baş karakterleri kadar konu içerisindeki diğer yan karakterinde kitabın kimyasına ve kurgusuna çok güzel bir etki yaptıklarını hissettim. Yazar yan karakterlere güçlü bir karakter anlatımı yapıyor, bunu yazar arkadaşlar da bilirler bir kitapta konuyu işlemekten daha zor olan şey zihninde bir karakter eskizi yaratmak ve bunu kelimelere dökmek bu bile başlı başına kitabın çok özel bir yerde olması için yeterli bence. Kitabı okurken en çok farkettiğim şey kitabın kelime hazinesi çok geniş, özellikle Farsça , Osmanlıca ve Arapça bir çok kelimeyi dağarcığınıza katacağınızı düşünüyorum. Kelime not etmek zorunda hissedebilirsiniz kendinizi. (bu biraz zahmet verebilir) Sanıyorum bizim bu zamana dair en büyük kayıplarımızdan birisi kelimelerimiz, kitap 1961 yılında basılmış aradan 60 yıl geçmiş ve okuyunca Türkçemize dair ne kadar çok değerli kelimeyi yitirdiğimizi anladım ve üzüldüm. kültürüyle Lüğatımızı harmanlayarak yoğuran dilimizin bugünlerdeki "yavan" ve "kışın yenen domates gibi tatsız, tuzsuz ıslak ekmek içi" gibi yazıları görünce Saatleri ayarlama enstitüsü bir nevi sözlük gibi de geldi bana. Kocaman bir yıl geri de kalırken yitirdiklerim kazandıklarım, hüzünlerim ve sevinçlerim hayatımda son zamanlarda neler yaşadıklarımı hafızamda tekrardan muhasebe etme fırsatı bulduğum ve kendime dair ne gibi müspet ve menfi düşüncelerimin değiştiğininin farkında olmamı da sağladı. Zamana dair kavramları ve betimlemeleriyle eseri okumak gerçekten beni çok etkilediğini söylemek isterim. Saatleri ayarlama enstitüsü her evin kütüphanesinde bulunması gereken bir başyapıt, Okurken haz alabileceğiniz kütüphaneniz de bulunmasından mutlu olacağınız bu esere baş köşelerden yer ayırmak isteyeceksiniz.. "Her mevsimin bir sonu vardır" Mutluluğun, aldığımız hazların, üzüntülerimizin, sıkıntılı geçen günlerimizin ve en hakikat bildiğimiz gerçek olan ömrümüzde bir sonu var. Bu kitabınında bir sonu vardı ve bitti... Keyifi okumalar.
Okuyacaklarıma Ekle
372
Beğeni
3
Paylaşım
Sırala
Şu an/hal ,mazi,istikbal. Yelkovan,akrep,zemberek. Hepsinin ortasında zaman ve insan. Ve tabi ki yaşam. Mazi istikbalin sırtındaki kambur,şu anın rüyalarını kaçıran karabasan. İnsanın karakteriyle özdeşleşen eşyalar. Kol saatleri,duvar saatleri,masa saatleri. Saatlerin içine hapsolan hatıralar. Sevinçler,matemler ve sırlar. Ve eşyalardan zamansız sızan hikayeler. Saatin kendisi mekan , yürüyüşü zaman , ayarı insandır anlayışıyla örülen bir dünya. Psikolojik tahliller. Gülümseten,düşündüren karakterler. Gerçeği eğip bükenler. Zamanımızı çalanlar,kişiliğimizi zaafa uğratanlar. Ve daha neler neler. Sahi ya kitaplar olmasaydı.? Daha önce bu kitabı okurken bir kenara yazmıştım bu cümleleri. Yazarın hikayeleri alıştırma,beş şehri başlangıç,saatleri ayarlama devam huzur ise zirvedir benim için. Okuma arzusu uyandıran,keyifli bir kitabı okuduğumuzu bize hatırlatan inceleme için teşekkür ederiz.
3 Beğeni
Yanıtla
2 yanıtı gör
Zihin açıcı yazınız için ben teşekkür ederim, elinize sağlık 👏👏
2 Beğeni
Uzun zamandır takip ettiğim bir kitap...Demek ki okumam şart... Harika bir inceleme teşekkür ederim :)
4 Beğeni
Yanıtla
İnşallah kısa zaman da okursunuz. Kesinkes okumanız şart.. Yorumunuz için teşekkür ederim. Keyifli okumalar 😊 🍀
2 Beğeni
Emeğinize sağlık 👏Uzun zamandır listemde bekleyen bir kitap, en kısa zamanda okumayı umuyorum 📚🌸
2 Beğeni
Yanıtla
2 yanıtı gör
Teşekkürler size de keyifli okumalar 📚
1 Beğeni
Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ilk Huzur kitabını okumuştum.Açıkcası zorlanmıştım bitirmek için.İncelemenizden sonra bu kitabını alıyorum listeme.Değerli incelemeniz için teşekkürler, emeğinize sağlık.
2 Beğeni
Yanıtla
Teşekkür ederim yorumunuz için 😊 🍀
2 Beğeni
Peki kitapta geçen İspritizma Cemiyeti de bir sembol mü, yoksa gerçek bir cemiyet birliğini mi anlatıyor sizce?
1 Beğeni
Yanıtla
2 yanıtı gör
Teşekkür ederim.Okumuştum ama anımsayamadım.
1 Beğeni
Yarım bırakmıştım . Tekrar okumak istiyorum şimdi
1 Beğeni
Yanıtla
2 yanıtı gör
Nasipse yeni yıldaki ilk kitabım
1 Beğeni