Giriş Yap
İrem İnci bir yorumu yanıtladı.
376 syf.
·
5 günde okudu
·
Puan vermedi
Eşcinsellik İçeren Bir Kitap
Çok kısa, süslemeden bir baba olarak empati yaparak bu kitapla ilgili bir inceleme yapma ihtiyacı hissettim. Kitabın akıcılığı içeriği üslubu falan oldukça iyi, konusu zaten çoğumuzun izlediği Brat Pitt'in başrol oynadığı TRUVA filmi. Altını çizerek söylüyorum kitabın ilk 160 sayfası Akhilleusun savaşa gitmeden önceki hayatını anlatıyor. Ve ortalama 160 sayfa süren bu bölüm tamamen gey'liğe özendirilecek şekilde yazılmış. Dolayısıyla ergenliğe yeni adım atmış erkek bireylerin bu kitabı okurken eşcinsel eğilimlerinde ciddi manada etki edecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Direk şunu da söyleyeyim kimsenin tercihi beni ilgilendirmez. Lakin bir baba olarak ben bu kitabı asla çocuğuma okutmayacağım. Benim önceden okumam gayet isabet oldu. Böylece çocuklarımın benim okumadığım kitapları okuduklarında içeriğini incelemem gerektiğini öğrenmiş oldum. Herkese iyi okumalar.
·
Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş Yap
Öne Çıkanlar
Öne Çıkan Yorum
Eşcinsellik; bir yönelimdir, tercih değil. Dolayısıyla çocuğunuzun özenmesi mümkün değil. Eğer çocuğunuza eşcinselliği kötü bir şey olarak gösterirseniz çocuğunuz ileride size açılmakta sorun yaşayabilir, ebeveyni olarak onun her daim yanında olduğunuzu göstermelisiniz bence. Kimin çocuğunu nasıl yetiştireceğini söylemek benim haddime değil elbette ama topluma bir bireyin nasıl kazandırılması gerektiği hakkında düşüncelerim var ve hiçbir bireyin başka bir bireyi cinsel yönelimi ya da ırkı gibi düşük kriterler altında yargılamaması benim en önde gelen düşüncemdir bu konu hakkındaki.
Fatih pürtaş
Yönelim meyletmek gibi bir şey değildir beyefendi. Varsa vardır, yoksa yoktur. Yani bu arkadaş ortamında sigara içiliyor diye kişinin de bundan etkilenip sigara içmesi gibi bir şey değil. Kişinin böyle bir durumda sigara içmesi dahi bir tercihdir, içmeyebilir de ama yönelim öyle değil. İnsan kendi cinsinden birini seviyorsa bu engellenebilecek veya yok edilebilecek bir şey değil. Bu kitabı okumasın küçük yaşlardaki bir çocuk ama içindeki vahşet yüzünden, eşcinsellik yüzünden diye değil. Yine de söylemeliyim ki çocuklar, ergenler kitaplardan olmasa da öyle ya da böyle bir yerlerden öğreniyorlar eşcinsellik neymiş diye. Bu durumda önemli olan şey nasıl öğrendikleri ve doğru bilgilerle öğrenip öğrenemedikleri.
Ne kadar cahilsiniz, ne kadar sığ bakışlısınız. Eşcinsellik özenilerek başlanan (!) bir şey değil. Doğuştan var olan bir yönelim. Sonradan gelişmez.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Henüz kitabı bitirmedim fakat şunu da söylemeden geçemeyeceğim, çocuğunuza asla okutmama sebebiniz Akhilleus’un babasının annesine tecavüz etmesi de olabilirdi. Cinsel içerikli yazıların erken yaşta çocuğunuzun görmesini istememeniz de olabilirdi. Yorumunuza saygı duyuyorum fakat eşcinselliği bu tür kavramlardan daha tehlikeli görmeniz geleceğimiz için oldukça yaralayıcı. Umarım söylediklerimi yanlış anlamaz ve üzerine düşünme fırsatı ayırırsınız. İyi günler dilerim.
Çok haklısınız onlarıda söyleyebilir mişim. Yanlış yapmışım. Gerçi thetis'e tecavüz konusu biraz mit ama tecavüz tecavüzdür. Hiçbir iyimserlik yanlışı doğru yapmaz.
Okuyup gay oldunuz herhalde
Takılmak ister misin?
Keşke inceleme yapma ihtiyacı hissetmeseydiniz, zira hiç gerek yokmuş.
"eşcinsel eğilimlerinde ciddi manada etki edecek" derken siz biraz etkilenmişsiniz galiba orası kesin.d ama amannn cishet errrkekliğiniz bozulmasın
Ben kitabı henüz okumadım, kitap hakkındaki incelemelere bakmak için kitabın adını arattım ve bu yorumla karşılaştım. Tabii ki Akhilleus'un eş cinselliğini yüzyıllar öncesi Homeros'un İlyada eserini okurken gözlemlemiştim, bu şaşırdığım bir durum değil. Antik çağdan felsefi düşünceleriyle ünlü Aristoteles de eşcinseldi. Batı kültürüne ve edebiyatına paralel gidecek şekilde konuşacak olursam William Shakespeare'in eserine de konu olmuş ünlü imparator Caesar da gençliğinde eğitimlerine devam ederken Bithynia Kralı ile ilişkisi vardı. Günümüze yakın konuşacak olursam Fruedun'un sevgilisi Wilhelm Fliess, bir doktordu. Yani bu verdiğim örnekler üzerinden konuşacak olursam eş cinsellik fiziksel gücü ve zekayı etkileyen bir hastalık veya bir suç değil. Bu böyle lanse edilemez ve yasaklanamaz. 1973 yılında ABD bunu akıl hastalığı olmaktan çıkardı. Sonrasında da Dünya Sağlık Örgütü 1990 yılında resmen bunu onayladı.
Bu platformda böylesine sığ bir bakış açısıyla yazılmış bir yorumu görmeyi beklemezdim, yazık. Ya yanlışlarınızın doğrusunu öğrenin ya da insanları da yanlış düşüncelere sevk etmemek için silin bu incelemenizi.
Eşcinsellikten korkan bir millet olduğumuzu böyle kitaplara yapılan yorumlarda gördüğüm için çok üzgün olduğumu söylemek isterim, kalkıp burda LGBTQ+ farkındalığı yapmak istemiyorum esasen ezelden beri var olan bir şey bu, bir kadının erkeği sevmesi ne kadar normalse bie erkeğin de başka bir erkeği sevmesi o kadar doğaldır, sevgiyi ve aşkı kalıplara sokmayalım hele de 21. Yüzyılda. Özellikle yeni jenerasyona "kötü" ve "yanlış" olarak öğretilmesi hoşuma gitmiyor. Kimseye çocuğunu nasıl yetiştirmesi gerektiğini söyleyemem hakkım değil fakat bu, homofobik düşüncelerle yetiştirilen çocuğun ilerde kimliğini bulamamasına veya hissettiği şeylerin yanlış olduğuna inanmasına sebebiyet verebilir. Yanlış olduğu size öğretilmiş olduğu için hiç aşık olamadığınızı düşünün; hayat neye benzerdi?
Herkesin kendi inancı ölçüsünde kendi düşüncelerine saygım vardır. Bakın ben burada bunu söylerken henüz anlam yetisini tam olarak kazanmamış bireylerin okurken dikkat etmesi gerektiğini söylemek istiyorum. Ayrıca benim inancım olan İslam dininde bu yasaklanmıştır. Şimdi ben bir şeye inanırken onu yasakladığı şeylere karşı gelemem. Böyle bireyler varsa yargılamam nedenini sormam ama ben inançlarım doğrultusunda böyle biri değilim düşününce bana iğrenç geliyor ve bu iğrençlikte kendi çocuklarımın olmasını istemem benim nacizhane fikrimdir. Siz kendi çocuklarınızı bu düşünce ile yetiştirebilirsiniz saygı duyarım. Yorumda saygıda kusur etmediğiniz için ayrıca teşekkür ederim.
2
5
43 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17