Freyja, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Puan vermedi

Seks ve şiddet! İnsanoğlunun hem en derininde, hem de en yüzeyinde yatan iki içgüdü... Ve yürüttüğüm mantık yoluna devam ediyordu. Zevkliydi seyretmesi ikisini de. Bugüne kadar milyarlarca dolar dökülmüştü ikisine de. Milyarlarca dolar çıkmıştı ceplerden, birkaç saniyesine tanık olabilmek için. Dergiler, kitaplar, filmler... Ve yaratıcı da zevk alıyordu bunları seyretmekten. Bir anahtar deliğinden seyreder gibi zevk alıyordu insanların birbirini düzüp öldürmelerinden. Röntgencilikti yaratıcıyı hayatı icat etmesine iten. Seyrediyordu yaptıklarımızı. Bunları anlamak için biraz televizyon seyretmek yeter... Biz insanlar, canımız acıdığı için medenileşmiştik. İkisini de yaparken utandığımız için icat etmiştik yasaları, evlilikleri. Aslında yaratıcının hayalinde yoktu medenî bir dünya. Biz istemiştik suların durulmasını. Kanın durmasını. Başımız ağrımaya başladığı için kadınların orgazm çığlıklarını duymaktan, yavaşlatmak için tecavüzleri, inşa etmiştik hapishaneleri. Biraz televizyon seyretmek yeter. Birkaç saat. Fazla değil!.. Zor değil, insanın dünyanın sonu olduğunu anlamak!
 
Altı milyarlık bir seks ve şiddet bahçesi. Altı milyarlık bir gaz odası... Gerçekçi olalım! İyi bir gösteriyiz bizi seyredene. Onun için ölüp ölüp doğuyoruz. Gösteri devam etsin diye!

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday
fatmanur petek, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...Dışarıdaki dünyada insanlar kuşları evlerinde tutuyorlar, dedi Adam. Bunu görmüştü.
...Bir arada olmaktan nefret ettikleri ama yalnız kalmaktan da korktukları için insanlar telefon denilen bir alet kullanıyorlarmış.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 297 - ayrıntı yayınları)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 297 - ayrıntı yayınları)
fatmanur petek, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yapmak istediğiniz şeylerin sadece küçük bir kısmını başarabilirsiniz. Geleceğinizin özgeçmişi.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 291 - ayrıntı yayınları)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 291 - ayrıntı yayınları)
fatmanur petek, Gösteri Peygamberi'yi inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazar modernoğlunun tamponlanmış görsel varlığını sembolize eden Tender karakterini çok iyi işlemiş. Özellikle ilaçlarla ilgili göndermeler manidardı.
“Beni düzeltmek için yaptığınız her şeyin bir yan etkisi olduğu için, yan etkileri de düzeltmeniz gerekiyordu. Sonra onların da yan etkileri oluyordu ve bu sonsuza kadar böyle sürüp gidiyordu.”
Modern çağın nasıl küçük firavunlar çıkarttığı ve yeri gelince nasıl kolayca bu firavunları harcadığı mesajını çıkarımladım.

causa sui, bir alıntı ekledi.
 Dün 16:32

Konuşmak, görmek değildir.
"Foucault’nun temel tezlerinden biri başından beri şu olmuştur: İçerik formu ve ifade formu, görünür olan ve söylenebilir olan arasında (her ne kadar biri diğerinin içine geçmiş olsa da ve her katmanı veya her bilgiyi oluşturmak üzere sürekli birbirlerinin içine geçip dursalar da) bir nitelik farkı vardır. Foucault’nun Blanchot’yla karşılaştığı ilk nokta belki de burasıdır: 'Konuşmak, görmek değildir.' Ancak Blanchot belirleyici bir unsur olarak konuşmanın önceliği üstünde ısrar ederken, Foucault, ilk bakışta düşüneceğimizin aksine, görmenin spesifikliğini, yani belirlenebilir bir unsur olarak görünür olanın indirgenemezliğini ortaya koyar. Bu ikisi arasında, bir karşılıklı varsayım ilişkisi ve sözcenin önceliği bulunmasına rağmen, izomorfizm veya uygunluk yoktur. Öncelikte ısrar eden Bilginin Arkeolojisi dahi şöyle diyecektir: Birinden diğerine bir nedensellik veya ikisi arasında bir sembolüzasyon yoktur ve eğer sözcenin bir nesnesi varsa, bu sözceye özgü olan ve görünür nesneyle izomorfik olmayan söylemsel nesnedir. Elbette her zaman izomorfizmin hayalini kurabiliriz; kâh klinik 'görünür olan ve söylenebilir olan', semptom ve gösterge, gösteri ve konuşma arasında yapısal bir özdeşlik kurduğunda olduğu gibi bir epistemolojik hayal formunda, kâh bir 'kaligram' metne ve resme, dilbilimsel olana ve plastik olana, sözceye ve imgeye aynı formu verdiğinde olduğu gibi bir estetik hayal formunda. Foucault, Magritte hakkındaki yazısında, metni figürden, piponun resmini 'bu bir pipodur' sözcesinden ayıran 'küçük ince, renksiz ve nötr kuşağın' sürekli yeniden doğduğunu gösterir; öyle ki varsayılan ortak form olarak ne resim ne sözce ne bu bir pipo olduğundan, sözce 'bu bir pipo değildir' noktasına varır: 'Pipo resmi ve onu adlandıracak metin ne siyah kanvas üzerinde ne de onun dışında buluşacak bir yer bulabilir'; bu bir 'ilişkisizlik'tir. Belki de bu Foucault’nun tarih çalışmalarında zaten başlatmış olduğu bir sürecin mizahi versiyonudur."

Foucault, Gilles DeleuzeFoucault, Gilles Deleuze
Ahmet Ertaş, bir alıntı ekledi.
19 May 14:07 · Kitabı okumayı düşünüyor

Tiyatroda ön gösteri
... İki insan tesadüfen birbirine yaklaşır, hisseder ve orada kalır, ve giderek birbirine bağlanır; mutluluk önce artar, sonra saldırılar başlar, hayranlığın ardından acılar yaklaşır, ve farkına bile varmadan bir öykü doğar...

Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 25 - Doğubatı yayınları, Soytarının repliği)Faust, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 25 - Doğubatı yayınları, Soytarının repliği)

Evrendeki en büyük gösteri sen aklını keşfettiğin an başlar.
-Sigmund Freud

Berkay, bir alıntı ekledi.
18 May 01:44

Bir arada olmaktan nefret ettikleri ama yalnız kalmaktan da korktukları için insanlar telefon denilen bir alet kullanıyorlarmış.

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk