Tuğba, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · Puan vermedi

Elizabeth ile bay Darcy arasındaki aşkı okurken, gururun ve ön yargının doğurduğu sonuçlara şahit oluyorsunuz.
Ben düşündürücülüğünden ötürü baya sevdim kitabı. Ön yargılı olabiliyorum çoğu zaman, gurur desen gırla
Tabi eskiye nazaran baya törpüledim bu yanlarımı ama yine de var biliyorum.
Ve o eski zamanlardaki gerçek aşkla karşı karşıyasınız.
Aşk, sabır, beklemek ve vazgeçmemek.
Birine gözü kapalı güvenebilmek.
Bay Darcy gibi her kadın tarafından istenen ama kibirli bilinen bir adamın aşık oluncaki halleri, büyük konuşmalarını yutması falan inanılmaz güzel ve eğlenceliydi. Eliza için yaptıkları tam bi beyefendi olduğunu gösterip kalbimi tabiki kazandı.
Bizim ön yargılı hatunun ise sevmiyorum ilgilenmiyorum diyip, neden bana soğuk davranıyor ki halleri ise oldukça okumaya değerdi
Aşk böyle zaten, ne zaman nasıl aşık olduğunu anlamadan kaptırıyorsun kendini hiç olmaz dediğine
Oldukça keyif aldığım bir romandı ki, eski zaman aşklarına hayranlığım tartışılmaz.
Okuyun ve kitaplığınızda bu klasiğe yer verin sevgili kitap sever dostlarım.

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Askerlerine ve dünya malına gurur getirip doğru yoldan uzaklaşmayasın." (Gücün hukuk, merhamet ve adaletle dengelenmesi gereği savunuluyor ki, bu son derece modern ve sonuna kadar çağdaş bir anlayıştır.)

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 43)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 43)
Zeynep Işık, Ümmet Coğrafyası'ı inceledi.
 12 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Nerden başlasam bilemiyorum. Gelişine yazayım bütünü anlamlı olur diye düşünüyorum. Harikaydı. Haaaaarikaydı. Kitap ümmetin olduğu her yerden izler taşıyor. Ve bu izler birinci ağızdan aktarılıyor. Sanki bir kitap okumadım da aynı anda bir çok kitap okudum doluluğunda.

Çok ilginç değil mi Patanili öğrencilerin Seyyid Kutub'dan etkilenmesi, Malezyalıların Erbakan'dan(nam-ı diğer Necmettin dedem) etkilenmesi, Yemenlilerin iletişim halinde olması, hangi Müslüman coğrafyaya sorulduysa Türkiye'den razı olması? Türkiyeli olmakla bir kez daha gurur duydum. Çoğu zaman canım çok acıdı, keşke ülkelerin de suratları olsa da bir tane çarpabilsem diye. Ama yine o yolda da neler yapılabileceğini öğrendim. En çok etkilendiğim röportajlar;
Said Demir(Arakan)
Abdülhakim Belhac(Libya)
Emeğine, yüreğine, imanına, ayaklarına sağlık Adem Abi.

Nutuk Hediye Etkinliğimiz Sonlanmıştır, Kazananlar;
Merhabalar Efendim,

Yaptığımız çekiliş bitmiş, 3 adet dediğimiz Nutuk yerine 9 Adet Nutuk hediyesi vermiş bulunmaktayız. Çok fazla talep olduğu için, daha fazla insana Mustafa Kemal Atatürk'ün eserini göndermek istedik.

Kazananları Tekrardan Tebrik Ediyor, İyi Okumalar Diliyoruz.

Kazanan Listesi;

Hüseyin
Yasee
BERKAN YILMAZ
İlgen Aktürk
Yusuf Çorakcı
Şirin yorulmaz
Zeynep Yılmaz Hindistan
Özlem

ve...
İçindeki Mustafa Kemal Atatürk Sevgisine özel, Çekiliş dışı Gönlümüzden efendim :)

DUA

Efendim çekiliş şu şekilde yapıldı, Öncelikle Yapılan yorum adeti kadar bir sayı kahve içtiğimiz yerdeki baristalara soruldu. Örneğin 1'den 50'ye kadar kadar rakam istendi. Neden istendiği kendilerine tabi ki söylendi :) Severler bizi kırmadılar :) Söyledikleri rakamlar, yorum sırasına bakılarak eşleştirildi. Daha sonra Kendi seçtiğim numara ve arkadaşımın söylediği numara ile eşleştirme yapıldı. Dua Hanım'a ise gönlümüzden gönderiyoruz efendim. :)

Basit bir şekilde seçim yaptık. Çıkmayan okurlarımıza ise, istekleri ve katılımları için gönülden teşekkür ediyoruz.

Tamamen içimden gelerek yaptığım bir organizasyon olmakla birlikte, sizlerin yoğun katkısı gururumu okşamıştır. Bu gurur Şahsi olmaktan ziyade, Mustafa Kemal Paşam'a gösterdiğiniz ilgidendir.

Kitapların gönderimi ulaştığımız okurlara şu saat itibari ile yapılmıştır. Ulaşamadıklarımıza ise, yarın gönderim yapılacaktır.

Herkese teker, teker tekrardan teşekkür ederim,

İyi ki varsınız..

Sağlıcakla kalın efendim! Saygı ve Sevgilerimle...


---------------------------------Çekiliş Metnidir----Çekiliş Bitmiştir-----------------------

Merhabalar Efendim..!

Bugün'ün anlam ve önemini hepimiz biliyoruz..

İçimden gelen bir durum olmakla birlikte, 3 Kişiye Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere bıraktığı önemli mirası Nutuk'u hediye etmek istedim..

Göndereceğim Nutuk;

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla'dır. Okuduğum ve beğendiğim bir Nutuk baskısıdır.

Yapmanız gereken tek şey, yorum bırakmak.

Elinde Nutuk olan arkadaşlarımız daha çok kişiye ulaşması adına bu iletiyi paylaşırsa sevinirim.

Uzamaması adına akşam 23.00'a kadar geçerli olup, rastgele seçilecek olan 3 Kişiye gönderim yapılacaktır.

Şanslı üyelerimize şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Sağlıcakla kalın efendim...!

Saygılarımla..

Büşra, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Etrafları tarafından anlaşılmayan, haklarında daima yanlış hükümler verilen insanların zamanla bu yalnızlıklarından bir gurur ve acı bir zevk duymaya başladıklarını biliyordum.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 33)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 33)

İmam Gazali
Ne kadar kibirli dursa da bardağın önünde eğilir çaydanlık. Öyleyse bu büyüklenme niye?
Bu kibir, bu gurur niçin?

Erkeklik Hastalığı: Genellikle bir kadın tarafından reddedildiğinde açığa çıkan hastalığa verilen addır. Ya benimsin ya kara toprağın, senin için ölürüm de öldürürüm de, istediğin herşeyi alırım yeter ki benim ol gibi arabesk sözlerle kendisini ifade eden erkeğimizin aynı zamanda aşağılık psikolojisine kapıldığı da gözlemlenebilmektedir. Köle ruhludurlar. Bu durum "ya kölesi olurum ya da kendime köle ederim" anlayışıyla ifade edilebilir. Tedavisi mümkün olsa da toplumsal koşulları ortadan kaldırılmadığı sürece hemen her erkekte en az bir kez zuhur edebilecek bir hastalık olduğu bilinmektedir. Tehlikelidirler, tacize, tecavüze, cinayete yeltenebilirler. Çok seviyor izlenimi yaratıyor olsalar bile bu sevgi son derece sağlıksız ve tehlikelidir. Hastalığının farkında olmayan erkeğimiz bunun bir erkeklik ve gurur meselesi olduğunu düşünmektedir.

Hatice Gümüş, Gurur ve Önyargı'ı inceledi.
 19 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun süredir okumak istediğim kitabı sonunda bitirdim. Bu güzel eseri okumak isteyenlere fikir oluşturması açısından kitaba dair ufak bir analiz yapmak istiyorum. Taşrada yaşayan ve beş bekar kıza sahip olan Bennet ailesinin, zengin ve soylu bir beyefendinin kendilerine komşu olmasıyla değişen hayatını konu ediniyor kitap. Olaylar Bennet ailesinin kızlarından olan Elizabeth Bennet'in bakış açısıyla anlatılmış. Dönemin getirdiği sosyal sınıf farkı bariz derecede işlenmiş. İnsanların evlilik yaparken seçecekleri eşin özellikle maddi durum ve asalet açısından kendilerine denk olması, daha aşağı seviyede olanların hakir görülme durumuyla karşı karşıya kalması çok güzel anlatılmış. Bunun yanı sıra gurur ve önyargının insanların kararlarını gelecekleri adına nasıl etkilediği Elizabeth Bennet ve Mr.Darcy arasındaki münasebet ile okuyucuya yansıtılıyor. Genç ve soylu bir adamın tutkulu bir sevgiye karşı gururu ve önyargısıyla verdiği mücadeleyi de içeriyor eser. Sevginin var olan gurur ve önyargıyı yıkıp, insana faziletler yüklediği gerçeğiyle karşılaşıyor okuyucu. Kitap içerisinde yer alan diyaloglar insanı içine çekiyor. Kurgu o kadar sağlam kurulmuş ki, bu eser için sadece aşk kitabı söylemini kabul etmiyorum. İçerisinde aşk var tabi ki fakat bu aşkın yanı sıra toplumsal ilişkiler, insanların iki yüzlülükleri, karakterlerin analizi görmezden gelinmemeli. Kitap bu unsurların aşk ile birleşmesiyle anlam kazanıyor. Okurken sayfalar nasıl aktı gitti anlayamadım doğrusu. Anlatım biçimi, karakterlerin net olarak yansıtılması, nokta atışı yapan sözler ve dahası beni kitaba gönüllü bir esir yaptı.