Omer akca, bir alıntı ekledi.
14 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Üzerine gidilecek bir hayal varsa, inat işe yarardı. Ama amaçlarla beraber yaşam tıkanıp kaldıysa bir yerlerde, ne manası vardı inatların , insanı yıpratmaktan başka..

Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 400)Kurt Seyt & Murka, Nermin Bezmen (Sayfa 400)

yaşama umutsuzluğu yoksa, yaşama aşkı da yoktur.'
peki ya nasıl ama? bilen bilir umut insanı yorar,rehavete düşürür, insanın önünü görmesine engel olur. hiç bir oluru yoktur bazı şeylerin de sırf insan o umut kırıntısı yüzünden bir ömrü heba edebilir. olasılık havuzunda boğulur kalır,kurtaranı da olmaz. beklentisiz olmayı savunur bu söz. beklentilerimizi ne kadar aza indirirsek o kadar az hayal kırıklığı yaşar, o kadar çok yaşadığımız şeyleri mantık üstüne oturtabiliriz. daha çok bu 'an'da yaşar daha az gelmemiş günler için bugünleri heba ederiz. nasıl ki insan ömrü sonsuz olsa tembellik ve can sıkıntısından başka bir şey doğurmazdı, inanın bu cümle de tam anlamıyla kavranıp uygulansa çok başka olurdu 'iç'imiz!

Buraya sizlere bir şiir bırakıyorum. Uyuyuyanlar uyanınca alın lütfen:)
Gökyüzü mavi, derin ve sonsuz.
İnsan kalbi yorgun ve mutsuz.
Kirpikler yaşlı, gözler de nemli
Umut hep var içlerde belli.
Deniz dalgalı, hava yağmurlu
Etrafta mis toprak kokusu
Gecede hilal bir de yıldızlar
Aslında ne keder ne de korku var.
İnsan yüreğine bakıp silse nefreti
Dostça dağıtsa birazcık sevgi.
Mutluluk saçmaya tebessüm yeter
Kalplere sen de biraz umut ver
Gereksiz akıtma gözünden yaşlar
Sakın ağlama hep gülmek var
Yaraları şefkatle masumca sar
Güzel gözlerle bakarsan eğer
O zaman iyilik her şeye değer
Güneşin doğuşuyla bir hayal kur
Sıcaklık duysun ısınsın ruhun
Vicdanın bulsun azıcık huzur
Kimsede arama ufak bir kusur
Merhamet gelsin yüreğe konsun
Güzel insanlar hep seni bulsun
Dualar var ki içlerde gizli
Duygular var ki sözlerde belli
Çiçekler renkli, kitaplar baki
Bir gece için bu şiir kâfi...
Kübra Türkmen

Azam, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayal gücümün geniş olduğunu söylerler. "Saçmalıyorsun!" demenin şimdiye kadar icat edilmiş en ince yoludur bu. Haklı olabilirler. Endişelenmeye başladığımda, nerede ne zaman ne söylemem gerektiğini karıştırdığımda, insanların bakışlarından korktuğumda, insanların bakışlarından korktuğumu belli etmemeye çalıştığımda, tanımak istediğim birine kendimi tanıtmak istediğimde, aslında kendimi ne kadar az tanıdığımı bilmezden geldiğimde, geçmiş yaktığında, geleceğin de daha âlâ olmayacağını kabullendiğimde; ne bulunduğum yerde ne de göründüğüm insan olmayı içime sindirdiğimde... saçmalarım.

Bit Palas, Elif Şafak (Doğan kitap)Bit Palas, Elif Şafak (Doğan kitap)
zafer saraç, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Beğendi

Laurie Penny
Daha önce hiç kimse böyle bir güce sahip değildi. En az bir miktar insanın gündelik duygularını bu kadar etkili bir şekilde manipüle etmeyi hiçbir diktatör hayal bile edemezdi[...] Facebook'un bugün yaptıkları gelecekteki kurumsal güçlerin insanların duygularını ne şekilde ele alacağını ve paraya çevireceğini etkileyecektir.

Sonsuz Dikkat Dağınıklığı, Dominic Pettman (Sayfa 69 - Sel Yayınları)Sonsuz Dikkat Dağınıklığı, Dominic Pettman (Sayfa 69 - Sel Yayınları)
Merve Akpınar, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Uykuya dalmadan önce sözlüklerden Kuzgun Nenemi üzen bütün sözcükleri temizlediğimi hayal ettim. O sözcüklerin anlamını bilmiyordum, nenemi neden bu denli üzdüklerini de. Bunlar önemsizdi zaten. Madem ona zarar veriyordu, bu sözcüklerin sonu ölümdü. Elimdeki su tabancasını hırsla onlara yöneltiyordum. Fışkıran suyla beraber mürekkep akıyor, geriye tertemiz sayfalar kalıyordu. Temiz, beyaz sayfalar...

Can Kırıkları, Karin Karakaşlı (Sayfa 8)Can Kırıkları, Karin Karakaşlı (Sayfa 8)
Carnival of Rust, bir alıntı ekledi.
9 saat önce

Bir kadın bana, "Seni seviyorum, çünkü zekisin, çünkü namuslusun, çünkü bana armağanlar alıyorsun, çünkü zamparalık yapmıyorsun, çünkü bulaşık yıkıyorsun," derse, hayâl kırıklığına uğrarım; bu aşkta çıkarcı bir yan vardır. Şöyle bir cümle duymak kimbilir ne güzeldir: "Zeki olmamana, namuslu olmamana karşın, yalancı, bencil, alçak olmana karşın senin için deli oluyorum."

Yavaşlık, Milan KunderaYavaşlık, Milan Kundera
Özlem Şahin, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı bir dünya hayal etmek hoşumuza gidiyordu... Şaşkınlığımız kadar büyüktü umutlarımız da. Yarınlar ne kadar karanlıksa, yarından ötesi o kadar aydınlıktı.

Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 121)Doğu'nun Limanları, Amin Maalouf (Sayfa 121)