• 152 syf.
  ·4 günde·8/10·
  https://www.instagram.com/mimirtells/ (Daha fazla kitap incelemeleri ve önerileri için.)

  Puanım 4/5.

  "Cennet bir yer, bir mekan değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir."

  Jonathan Livingston sıradan bir martı değil. Diğer martılar yemek bulup hayatlarını devam ettirmek için uçarken, Jon hoşuna gittiği için, özgür olduğu ve uçabilme yetisine sahip olduğu için uçmayı tercih ediyor. Bir toplumda farklı olanlar belirli kuralları takip etmediği için her zaman dışlanır. Jon kendisi için hızlı uçtuğu için sürüsünden atılıyor. Jon bu duruma üzülüyor fakat üzülme sebebi yalnız kalması değil. Üzülme sebebi onun gibi potansiyele sahip birçok martının bir şeyi veya bir kimseyi takip etmek zorunda olması. Jon'un hayatı iki tane parıldayan martı bulduğunda değişmeye başlıyor. Jon Yaşlı Chiang'ın yanına götürülüyor ve ondan uçuş hakkında birçok şey öğreniyor. Chiang ona aynı zamanda özgürlük, aşk, bağışlama gibi birçok önemli konuda ders veriyor. Jon çok hızlı bir şekilde birçok şey öğrenmeye devam ediyor. Her şey güzel gidiyor gibi gözükse de Jon'un aklı hala diğer martılarda kalıyor. Jon başkalarını kendinden bile daha çok önemseyen ve kendi içinde bulduğu şeyin herkesin içinde olduğuna inanıyor. Jon zamanla çok önemli bir figür haline gelmeye başlıyor; bir arkadaş, öğretmen hatta bir Tanrı. Kayboluşunun üzerinden yıllar geçmesine rağmen Jon genç martılar için hala önemli bir figür olmaya devam ediyor.

  "Bu...bu...harikulade! Ama sürüde seni hiç görmedim. Sen kimsin?"
  "Bana Jon diyebilirsin."

  Jon'un ve hatta Fletcher'in hayatındaki birçok olayla kendiminkini karşılaştırabildiğim için kitabı çok sevdim. Hırs, özgürlük, kabul edilmek, çabalamak, yaşam ve ölüm, ilham ve daha da önemlisi motivasyon okurken üzerine düşünmeniz gereken şeylerden bazıları. Kitapların iyileştirme gücünün ne kadar güçlü olduğunu unutmuşum. Jon'un hayatını yakın bir şekilde öğrendikten sonra kendimi oldukça motive olmuş hissediyorum. Yazarın dili ve tonu oldukça gerçekçi ve kitabı okurken huzurla doldum resmen. Kitap hakkında büyük beklentilerim vardı. Sonlara doğru bazı kısımları sevmemiş olsam da kitabın sonu beni çok etkiledi. Okumanızı tavsiye ediyorum özellikle zor zamanlardan geçiyorsanız.

  "Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!"