Martı Jonathan Livingston

8,5/10  (1.091 Oy) · 
3.925 okunma  · 
886 beğeni  · 
8.975 gösterim
Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu...
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753310086
 • Orijinal Adı:
  Jonathan Livingstone Seagull, 1970
 • Çeviri:
  Kader Ay Demireğen
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
 31 Oca 04:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir gün ölseydim ve fani olduğum zamanlarda en büyük kitap pişmanlığın nedir diye sorsalardı ve geçmiş yaşamda neler kaçırdığımı bilinçli bir şekilde görebilseydim, Martı Jonathan Livongston' u okumamış olmak derdim. Daha bir çok kitap vardır bilgi havuzunda ama benim özellikle dikkatimi çeken ve etkileyen nokta; "hangi sistem olursa olsun, kendisini güncelleyemedikten sonra hurafelerin, bağnazlığın gölgesinde yok olmaya mahkumdur" düşüncesinin, adeta bir yasa niteliği olarak zihnime zuhur etmesindedir. Aslında öyle ki, sistem kendisini güncellese bile toplumun evrilmesi doğrultusunda, teknolojinin hayatı kolaylaştırmasına paralel olarak sistemin yeniden yeniden ve yeniden yapılandırılması gerekli oluşu o sistemi çökertecektir. Bin kitap' ta öyle. Çok sevmeme, hayatımın önemli bir parçası olmasına rağmen, bir gün tıpkı babaannelerimizin veya dedelerimizin eski alışkanlıklarına bağlı oluşlarının ölümleriyle yok olmaya başlaması gibi ve gelecek nesilin yeni ihtiyaçları arasında doğan doğal çatışmanın sonucu olması gibi bu sistem de yok olmaya mahkumdur.
Bu durum canımızı yaksa bile.

Çünkü evren, duyguların var olmadığı en acımasız, en mantıklı sistemler bütünüdür ve yok olacaktır. Yeni oluşan bir şey varsa bile artık eskisi olmayacaktır!

Esma Tezgi 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitap çok güzel, gerçekten çok güzel. Dolu mu dolu bir kitap, her sayfası her cümlesi birbirinden güzel içeriğe ve anlama sahip. Kitap martıları ve yaşamlarını konu alıyor gibi görünse de martıların temsiliyle insanlar anlatılıyor aslında.

Martı bir kişisel gelişim ve felsefe kitabı olarak da kabul edilebilir çünkü içerisinde özgürlük, sürü psikolojisi, hırslar ve özümüzü kaybedişimiz öyle güzel yer alıyor ve anlatılıyor ki roman deyip geçmek kesinlikle haksızlık olur.

Belki de özgürlüğü anlatan en güzel hikayelerden biri bu, özgürlüğün yitirilişi, önemi, kendimizi küçük şeyler uğruna kısıtlayarak asıl önemli olan şeyleri nasıl kaçırdığımız anlatılıyor. Zincirlerin zihnimizde olduğunu, özgürlüğümüzü engelleyen şeyin inançlarımız olduğu anlatılıyor. Kısacası Martı sizi, hayatınıza farklı bir bakış açısıyla bakabileceğiniz mükemmel bir yolculuğa çıkarıyor.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...on-richard-bach.html

Ismail Salma 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hep merak edip bir türlü okuyamadığım bir kitaptı. Kısacık bir kitap olsa da çok anlamlı ve güzel bir eser. Jonathan livingston azim ile başarı hikayesi insanlara kısa mesajlar veriyor. Gayet okunması gereken bir kitap.

Yusuf Ağca 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Martılar üzerinden insan doğasını anlatan bir kitap .Alışılmışların dışına çıkmamızı,kendimizi keşfetmemizi,toplumun sınırlandırılmalarını bir hiçe sayıp zincirlerimizi kırmamızı,toplumdan dışlansak bile hayallerimizin özgürlüğümüzün peşinden gitmeyi bırakmamamızı, gün gelecek o dışlandığın toplumu değiştirebileceğini anlatan güzel bir eser.Kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

Murat Sezgin 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kısacık bir kitap altında birçok düşünce barındırır. Özgür insan martıların üstüne öyle güzel resmedilmiş ki. Zaman ilerledikçe otoritenin, özgürlüğü ayaklarının altına almasını bu kitapta seyredebilirsiniz.

Yazarın sözleriyle "Acaba biz, dünyamızdaki özgürlügün bitişini izleyen martılar mıydık?"

Ayşenur 
12 Oca 16:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir martı en fazla ne yapabilir ki? Uçar, yemek yer ve uyur bu böyle devam eder. Bundan başka yapacak hiçbir şeyi olmayan, sınırları belli, amacı belli olan bir varlığın, kendini aşıp neler yapabileceğini anlatan; aslında sınırların sadece bize aşılandığını, daha iyisini yapmak için sürekli gelişim içerisinde olmamızı anlatan harika bir öykü..

Güler Ayata 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeniden büyük bir keyifle okudum ve anladım ki; yaşamak sadece yemek içmek, sıradan olmak değil. Anlamak, öğrenmek ve yanımızdaki her şeyde sevilecek bir şeyleri bulabilmek. Sınırları sadece insanın kendisi koyabilir. Sınırlar rakamları ifade eder ve başarmak için çok çalışmalı, baktığımızı görebilmeli ve umudumuzu asla yitirmemeliyiz. Bildiğimiz doğruları istikrarlı, dinamik bir gelişme ile paylaşarak, öğreterek, zamanda ve mekanda sınırlı kalmaz, yaşamın manasını bulur ve ölümsüz oluruz.....

Nurhan Işkın 
 03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Azmin zaferini anlatan bir eser. İstediğiniz sürece önünüze çıkan tüm engelleri aşmanızın zorda olsa imkansız olmadığını Martı'nın öyküsü ile bir kez daha fark edeceksiniz...

-İpucu İçerebilir-


Kitap uzun zamandır elimdeydi ve okumak şimdi nasip oldu diyebilirim. Zaten bir öykü kitabı olduğu için epey ince bir kitaptı. Ve içindeki resimlerle birlikte okuduğunuz sayfa sayısı daha da azalıyor. Gelelim içeriğine,
Öykünün baş karakteri, monotonluktan sıkılan, potansiyelinin sınırlarını merak eden ve bu yolda her türlü zorluğa, dışlanmışlığa rağmen yürüyen Martı Jonathan Livingston, ne kadar yükseğe ve ne kadar hıza çıkabileceğini gördükten sonra bunu sürüsünden atılmış diğer martı kardeşlerine de öğretir ve sonunda kendi sürüsüne dönerek onların gözü önünde de uçuşlar sergiler. Tabi sürüdeki diğer martılar uçmayı sadece yiyecek aramak için bir araç olarak gördüklerinden ilk başta ona pek itibar etmezler. Lakin sonradan uçmaya meraklı çokça martı onun peşine takılır. Basit bir öykü gibi görünmesine rağmen aslında anlamlı bir kitap. Her canlının belli bir potansiyeli vardır ve bazen ne kadar yükseklere çıkabileceğine kendisi de inanmaz, hatta bunu başardığında bile anlamakta güçlük çeker. Ve bu yolda bize köstek olanlar dahi çıkacaktır. Önemli olan sahip olduğumuz yetenekleri en iyi formda kullanabilmek. Yoksa kendimize yazık ederiz.

Yaren Sıla Koç 
01 Nis 12:23 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Konu olarak Jonathan adındaki bir martının mücadelesi anlatılıyor.
Bu yüzden sadece roman deyip geçmek kesinlikle haksızlık olur. Sayfa sayısı 92 ve sayfaların çoğu fotoğraflardan oluşuyor. Her insanın hayatında okuması ve ders çıkarması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 246 Alıntı

Ayşegül Aydın 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, gördüklerinin özeline geçmeye çalış.

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Derya Yalınkılıç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer dostluğumuz zaman ve uzaklıkla sınırlıysa, o yok demektir. Zaman ve uzaklıkla sınırlı olmayanı yaşıyoruz biz. Uzaklığı yenince hep aynı yerdeyiz, zamanı yenince hep aynı anın içindeyiz. Böylece her an için birlikte olacağımızı düşünmedin mi?

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Mahfuz Ayışığı 
01 Şub 16:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bizi sınırlayan her şeyi bir tarafa atmalıyız.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 90 - Eplison Yayıncılık)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 90 - Eplison Yayıncılık)
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek keşfetmek, özgür olmak gibi.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 33)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 33)

''Cennet bir yer, bir mekan değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir.''

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Şeyda 
05 Nis 11:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yaşam için daha iyi bir amaç , bir anlam aramak sorumlulukların en güzeli değil midir?
Öğrenmek araştırmak,özgür olmak
Yaşamın amacı olmalıdır!.."

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 7 - ayyıldız yayınları)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 7 - ayyıldız yayınları)
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın.''

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 61)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 61)
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü rakamlar sınırları belirler; iyinin, mükemmelin sınırları yoktur.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)
25 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...