Martı Jonathan Livingston

8,5/10  (1.397 Oy) · 
5.002 okunma  · 
1.189 beğeni  · 
12.007 gösterim
Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu...
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753310086
 • Orijinal Adı:
  Jonathan Livingstone Seagull, 1970
 • Çeviri:
  Kader Ay Demireğen
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Uğur Ukut 
08 Ağu 20:19 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yaratilisiniza aykırı davranın cennete gidin der gibi bir kitap. Elbette başarmak için sınırlar zorlanmali, yılmadan çalışıp cabalamali, dışlanmayı, yargilanmayi hatta hapse girmeyi ve olmeyi de goze almalıyız. Bu akıl çerçevesinden çıkmamalı. Örneğin insan su altında kaç dakika kalabilir ve ne kadar bir basınca dayanabilir? 10, 20 bilemediniz 30 dakika. Ama dalgıç kıyafeti ile bir kaç saat denizaltı ile bir yıldan fazla. O halde biz teknolojimizi mi geliştirmeli, yoksa cigerlerimizi solungac haline mi getirmeliyiz? Kitap iyi niyetle insanlara gayret vermeye çalışıyor ki mesajı çok net. Ama kurgusal bir hata var sanki. Söyleyiş tarzı sorunlu. Abartiya gerek yok. Bu da benim tarzım.

Sevilay Küçük 
 28 Tem 09:56 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap incecik olmasına rağmen anlattığı konu kapsamlı ve ders verici nitelikte. Kişisel gelişim kitabının farklı bir versiyonu bence.Herkesten farklı olduğumuz zaman ve onlardan farklı şeyler düşündüğümüz ve sergilediğimiz zaman gözlerine adeta bir iğne gibi batar. Hemen beliriveririz. Herkes aynı düşüncede olsun, her zaman aynı eylemi gerçekleştirsinler. Karınlarını doyursunlar, gezsinler yaşamlarını böyle rutin şeyleri yaparak geçirsinler.Shakespeare'ın bir sözü vardır çok severim. "İnsan insan mıdır, yalnızca yiyip içmek ve uyumakla geçiriyorsa hayatı?". Tabi kitapta Martıların üzerinden aslında insanları eleştiriyor. Hep aynı noktada sayıyoruz, ilerlemek ve gelişmek için hiçbir çaba sarf etmiyoruz.

Aslında hepimizin içinde bir Jonathan var, yeter ki tüm yüreğimizle başarıyı isteyelim.İnsanoğlunun yapamayacağı bir şey yok. Bilmediğimiz, farkında olmadığımız ne kadar çok yeteneğimiz vardır kim bilir. Onu düşüncelerimizle, bizi tutsak eden şeyleri kırarak perdeyi önümüzden kaldırabiliriz.
Kitaba dair yazılacak pek bir şey bulamıyorum.
Okuyun bence kendinizi keşfedin, özgür olun!

Martı Jonathan Livingston: Özgürlük
Keyifli Okumalar dilerim.

Esma Tezgi 
23 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitap çok güzel, gerçekten çok güzel. Dolu mu dolu bir kitap, her sayfası her cümlesi birbirinden güzel içeriğe ve anlama sahip. Kitap martıları ve yaşamlarını konu alıyor gibi görünse de martıların temsiliyle insanlar anlatılıyor aslında.

Martı bir kişisel gelişim ve felsefe kitabı olarak da kabul edilebilir çünkü içerisinde özgürlük, sürü psikolojisi, hırslar ve özümüzü kaybedişimiz öyle güzel yer alıyor ve anlatılıyor ki roman deyip geçmek kesinlikle haksızlık olur.

Belki de özgürlüğü anlatan en güzel hikayelerden biri bu, özgürlüğün yitirilişi, önemi, kendimizi küçük şeyler uğruna kısıtlayarak asıl önemli olan şeyleri nasıl kaçırdığımız anlatılıyor. Zincirlerin zihnimizde olduğunu, özgürlüğümüzü engelleyen şeyin inançlarımız olduğu anlatılıyor. Kısacası Martı sizi, hayatınıza farklı bir bakış açısıyla bakabileceğiniz mükemmel bir yolculuğa çıkarıyor.
Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...on-richard-bach.html

Yusuf Ağca 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Martılar üzerinden insan doğasını anlatan bir kitap .Alışılmışların dışına çıkmamızı,kendimizi keşfetmemizi,toplumun sınırlandırılmalarını bir hiçe sayıp zincirlerimizi kırmamızı,toplumdan dışlansak bile hayallerimizin özgürlüğümüzün peşinden gitmeyi bırakmamamızı, gün gelecek o dışlandığın toplumu değiştirebileceğini anlatan güzel bir eser.Kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap.

Ismail Salma 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hep merak edip bir türlü okuyamadığım bir kitaptı. Kısacık bir kitap olsa da çok anlamlı ve güzel bir eser. Jonathan livingston azim ile başarı hikayesi insanlara kısa mesajlar veriyor. Gayet okunması gereken bir kitap.

Murat Sezgin 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kısacık bir kitap altında birçok düşünce barındırır. Özgür insan martıların üstüne öyle güzel resmedilmiş ki. Zaman ilerledikçe otoritenin, özgürlüğü ayaklarının altına almasını bu kitapta seyredebilirsiniz.

Yazarın sözleriyle "Acaba biz, dünyamızdaki özgürlügün bitişini izleyen martılar mıydık?"

Güler Ayata 
21 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yeniden büyük bir keyifle okudum ve anladım ki; yaşamak sadece yemek içmek, sıradan olmak değil. Anlamak, öğrenmek ve yanımızdaki her şeyde sevilecek bir şeyleri bulabilmek. Sınırları sadece insanın kendisi koyabilir. Sınırlar rakamları ifade eder ve başarmak için çok çalışmalı, baktığımızı görebilmeli ve umudumuzu asla yitirmemeliyiz. Bildiğimiz doğruları istikrarlı, dinamik bir gelişme ile paylaşarak, öğreterek, zamanda ve mekanda sınırlı kalmaz, yaşamın manasını bulur ve ölümsüz oluruz.....

Ayşenur 
12 Oca 16:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir martı en fazla ne yapabilir ki? Uçar, yemek yer ve uyur bu böyle devam eder. Bundan başka yapacak hiçbir şeyi olmayan, sınırları belli, amacı belli olan bir varlığın, kendini aşıp neler yapabileceğini anlatan; aslında sınırların sadece bize aşılandığını, daha iyisini yapmak için sürekli gelişim içerisinde olmamızı anlatan harika bir öykü..

Nurhan Işkın 
 03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Azmin zaferini anlatan bir eser. İstediğiniz sürece önünüze çıkan tüm engelleri aşmanızın zorda olsa imkansız olmadığını Martı'nın öyküsü ile bir kez daha fark edeceksiniz...

Hesna S. 
 12 Nis 17:06 · Kitabı okudu · 2 günde

İkinci kez okuduğum ve hayatın her döneminde tekrar tekrar okunması gerektiğine inandığım bir başucu kitabıdır Martı Jonathan Livingston...

Peki kimdir bu martı? Farkı nedir? Aslında bizi, bize anlatır hikayede... Sürü psikolojisi içerisinde aynı kalıplara sokulmaya çalışılan insanoğlunun, kendisi ve diğerleri için vermesi gereken mücadeleyi anlatır. Farklı olanın dışlandığı, kendisini eğitmeye ve geliştirmeye adayan kişilerin zincire vurulduğu toplumlarda bizi bağlayan o zincirlerden kurtulmamız gerektiğini anlatır. Ayrıca ne olursa olsun, dışlandığımız o toplum için de vermemiz gereken mücadeleyi anlatır. Çünkü hayat ve ötesi, bizim düşündüğümüzden daha sınırsız bir evrendir!

Tıpkı Sabahattin Ali' nin dediği gibi "İnsan dünyaya sadece yemek, içmek ve koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı! Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

Kitaptan 304 Alıntı

Ayşegül Aydın 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözünle gördüklerine sakın inanma. Görünenlerin hepsi sınırlıdır. Anlayarak bakmaya, gördüklerinin özeline geçmeye çalış.

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek keşfetmek, özgür olmak gibi.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 33)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 33)
Derya Yalınkılıç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer dostluğumuz zaman ve uzaklıkla sınırlıysa, o yok demektir. Zaman ve uzaklıkla sınırlı olmayanı yaşıyoruz biz. Uzaklığı yenince hep aynı yerdeyiz, zamanı yenince hep aynı anın içindeyiz. Böylece her an için birlikte olacağımızı düşünmedin mi?

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach

''Cennet bir yer, bir mekan değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet öğrenmektir, mükemmelliktir.''

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
01 Şub 16:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bizi sınırlayan her şeyi bir tarafa atmalıyız.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 90 - Eplison Yayıncılık)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 90 - Eplison Yayıncılık)
Şeyda 
05 Nis 11:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Yaşam için daha iyi bir amaç , bir anlam aramak sorumlulukların en güzeli değil midir?
Öğrenmek araştırmak,özgür olmak
Yaşamın amacı olmalıdır!.."

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 7 - ayyıldız yayınları)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 7 - ayyıldız yayınları)
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü rakamlar sınırları belirler; iyinin, mükemmelin sınırları yoktur.

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 60)
Güler Ayata 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Eğer ne yaptığını iyi biliyorsan her zaman başarırsın.''

Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 61)Martı Jonathan Livingston, Richard Bach (Sayfa 61)
Derya Yalınkılıç 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Uçmak, bir martının en doğal hakkıdır. Özgürlük ise, var oluşun bir parçasıdır. Boş inançlar olsun, gelenekler olsun, özgürlüğü kısıtlayan ne varsa, kaldırıp atmak gerek.”

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
31 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi
Kitap okumayı sevdirecek 9 kısa kitap önerisi Kitap okumaya yeni veya yeniden başlayanlar veya kararsız okurlar için çoğu Nobel ödüllü yazarlardan, akıcı, edebiyatın gücünü ortaya koyan ve az sayfalı kült kitaplar...