Irelia, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okuyor

insanların inandıkları ile inanmak istedikleri/inanır gibi yaptıkları arasındaki sınır o kadar da uzak olmasa gerek.

Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi, İbrahim Erol Kozak (Sayfa 20 - Palet)Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi, İbrahim Erol Kozak (Sayfa 20 - Palet)
Ali Rıza MALKOÇ, Zihinsel Terapi'yi inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap İnceleme Yazısı

Kitap Adı: Zihinsel Terapi

Alt Başlık: Bilincin gelişimi ve sinerjinin gücü

Yazarı : Yrd. Doç. Dr. Zülfikar Özkan

Yayınevi : Hayat Yayınları

Baskısı : 1. Baskı Ankara 2015

Sayfası :341

Barkod N: 9786051511313

Psikoloji alanında binlerce sayfa kitap okudum. Birçoğu konu olarak benzeşse de anlatım dili ve örneklemeleri farklı olunca, yeni dünyalarla tanışıyor insan.

Bu, yazardan okuduğum ilk kitap. Bitirdiğimde diğer çalışmalarını da şimdiden merak etmeye başladım. Kitabın yazarının ilgi alanları çok geniş. Bu engin deneyim ve bakış açısı da zaten anlatımlara yansımış. Yazarı, eserin içinde kendinizden biri olarak hissediyorsunuz ve zihinsel terapi başlıyor.

Yazarımız, 23 yıl fen ve fizik öğretmenliği yapmış. Ayrıca hukuk fakültesini de bitirdiğinden, aynı anda avukatlık mesleğini de sürdürmüş. Sosyal siyaset alanında doktora yaparak akademik çalışmalara başlamış. Halen bir üniversitede, sosyoloji bölümünde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.Girişteki “ithaf” yazısı ile duygu dünyanız sizi başka bir boyuta taşıyor ve duygulanıyorsunuz.

Bu dünyadan göçen bir babaya, ancak bu kadar güzel bir yazı yazılabilirdi.Kitabın sonundaki yararlanılan kaynaklar listesi, içerik hakkında zaten güzel sinyal veriyor.

Konu ile ilgili alıntılar, veciz sözler ve hikâyeler bir anlatım bütünlüğü oluşturuyor.

Kitabın sonundaki kavramlar sözlüğünü, daha önce okumakta fayda var.Gelelim kısaca kitabın okura ne kazandırdığına.

Planlı, mutlu, verimli, ölçülü ve sakin bir yaşam için tespitler, gözlemler ve öneriler anlaşılır ve samimi bir dille aktarılmış.

Hayatın anlam arayışı, zihnin fonksiyonları, beyinin yapısı, duygusal zekâ kavramı, bilincin verimli kullanımı, mutluluğun esasları, kendini keşfetme sanatı, fuzuli şeylerden kurtulma yöntemi,

Pozitif enerji, ve benzeri konulara odaklanıldığını göreceksiniz.

Ayrıca NLP’nin çok daha farklı ve pratik yorumunu da okumuş olacaksınız.

Farklı dünyalardan güzel söz alıntıları ve tasavvufi anlatımlar; gönül dünyamızın kaslarını da zorluklara karşı güçlendirmekte adeta.

Çok da sözü uzatmadan, devamını kitaba bırakıyorum.

İyi okumalar

Ali Rıza Malkoç
http://www.arm.web.tr
20.03.2018
#armozdeyis

Demir Fesar, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

ülkemizin batı dünyasından hukuk alanında 100 yıl değil malesef 170 yıl geride olduğunu kanıtlayan bir kitap. Özellikle önsözü tarihe düşülmüş önemli bir not.Tavsiye ederim...

Freyja, bir alıntı ekledi.
 Dün 07:28

Nasıl'ı soranlar versus Kim ve Ne'yi soranlar
Hepimiz kendimizi sorduğumuz sorulara göre belirleriz. Tercihlerimiz sorularımızdan gelir... “Nasıl?” sorusunu soranlar gerçek hayatın gerçek uğraşlarını en iyi öğrenenlerdir. Bilimle, sanatla, dünyayı “Dünya” yapan her branşla ilgilenirler. Siyasetçiler buradan çıkar. Çünkü kendilerinden öncekilerin nasıl yaptıklarıyla ilgilenip meşgul olmuşlar ve akıllarına başka bir soruyu getirmemişlerdir...
“Kim?” ya da “Ne?” ile başlayan sorular ise fail arayan, yaratıcı, yok edici kişi ya da olay araştıran insanların hayatlarını çizer. Alın yazısı varsa bunu bir de yazan vardır. Doğa varsa Tanrı vardır. Çocuk varsa anne ve baba vardır. Ve bu insanlar dinle ilgilenirler.


“Nasıl?” diye soran ve dünya burjuvazisini oluşturanların aksine gerçek hayattaki işlerle ilgileri asgarî düzeydedir. Çeşitli dinlere mensup olurlar. Ve sorularını kutsal kitaplarına yöneltirler. Burjuvaların hukuk kitaplarına yönelttikleri gibi...

Ve en sonunda, sorularına “Neden?” sözcüğüyle başlayanlar gelir. Sonunda diyorum, çünkü aralarında kronolojik bir sıralama olduğu gerçektir. İnsan önce hayatta kalmış sonra inanmış ve en son reddetmiştir. “Neden?” sorusu ise ne hayatı, ne de yaratıcıyı merak eder. Merak ettiği tek konu kendisidir. Ve kendisiyle o kadar ilgilidir ki, soruyu soran kişi içinde iyiliğe yatkın birçok özellik barındırmasına, hiç tanımadığı bir insanın hayatını kurtarmak için kendisininkini tehlikeye atabilecek olmasına rağmen yakın çevresine, sırf “kendisi” olduğu için acı çektirecek kadar bencildir. Filozoftur. Düşünür. Nedenleri merak eder. Elinden geldiğince de erişir. Ama tek sorun, elindeki nedenlerle ne yapacağını bilememesidir.

Nasıl’ı soran bildiklerini kullanarak hayatını kazanır. Kim’i soran tanrısını bulur ve tapar.

Neden’i soran ise nedenleri bulur, bir süre savunur sonra unutur. Başka nedenler bulur, onları da savunur ve unutur. Ve böyle gider. İsmi: insanoğlunun önlenemez değişimi. Varlığına farklı nedenler bulmaktır, insanı ilerleten. Ancak “Neden?” sorusunu soranlar içinde bir azınlık, buldukları ilk nedene takılıp kalır. Onda ısrar eder. Değiştiremez, unutamaz. Ve bütün insanlık ilerlerken o azınlığın mensupları sabit kalır. Ya yok olurlar ya da bütün dünyayı ve barındırdığı farklı nedenleri reddederek yaşarlar...

Kinyas ve Kayra, Hakan GündayKinyas ve Kayra, Hakan Günday
Emrah, Müslümanca Yaşamak'ı inceledi.
19 Mar 13:40 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen hiç yabancılık çekmeden okumamı sağlayan çok naif bir dile sahip olması işimi kolaylaştırdı. İşimi kolaylaştırdı diyorum çünkü kitap konusu itibariyle ihtiyaç duyduğumuz bir içeriğe sahip. Kendisine Müslüman diyen kişilerin en büyük eksiklikleri bu dini sadece teoriden ölü bir akideden ibaret görmeleridir. Diğer bir önemli sorun ise toplumsal, ekonomik ve hukuk gibi alanlarda İslami yaşayışın olmamasını hep dış sebeplerle bağlamalarıdır. Allah in hükümlerini kendi hayatında uygulamayan hiçbir insanın Müslümanca yaşadığını iddia etmesi ve başkaları yüzünden böyle oluyor demesi olur bir iş değildir. Kitap bize her satırında şunu haykırıyor, Kendi içindr Müslüman ol! Ve sonra bunu hayatında göster. Evet hepimizin teoride en iyi bildiğimiz nokta bu ama cehaletin de böylesi ki uygulamada hiç yapmadığımız bir husus.

Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
19 Mar 13:11 · Kitabı okuyor

Avrupa'da Cadı Avı
“1980’lerde Dominkan Enkizisyon’u “Tanrı bütün cadı ve büyücü kadınların öldürülmesini emrediyor” diyordu.
Ünlü hukuk düşünürü Jean Bodin ise, “sadece cadıların değil, cadılığa inanmayanların da yakılmasını” savunuyordu.
Ve böylelikle 1450’den sonra 300 yıl içinde Avrupa’da çoğunlukla kadınların oluşturduğu 100 binden fazla insan cadılık ve büyücülükten yargılanıp, 60 bini yakılarak öldürüldü.”

Dünya Tarihi, Clive Ponting (Sayfa 533 - Alfa Tarih)Dünya Tarihi, Clive Ponting (Sayfa 533 - Alfa Tarih)
İrem Berfin Tekir, bir alıntı ekledi.
19 Mar 11:40 · Kitabı okudu

Tıp, hukuk, işletme, mühendislik… Bunlar hayatı sürdürmek için gereklidir. Peki ya şiir, romantizm, aşk, güzellik..? Bunlar ise uğruna hayatta kaldığımız şeylerdir.

Ölü Ozanlar Derneği, N. H. KleinbaumÖlü Ozanlar Derneği, N. H. Kleinbaum
Mustafa, bir alıntı ekledi.
19 Mar 09:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Buyursunlar... Bizim için savaş düğündür; Din Arab'ın, hukuk sizin, harp Türklüğündür.

Yolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 27)Yolların Sonu, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 27)
Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
19 Mar 06:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Askerlerine ve dünya malına gurur getirip doğru yoldan uzaklaşmayasın." (Gücün hukuk, merhamet ve adaletle dengelenmesi gereği savunuluyor ki, bu son derece modern ve sonuna kadar çağdaş bir anlayıştır.)

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 43)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 43)