“Tesadüflere ihtiyaç var, plansız ve zamansız gelen güzelliklere...”
İ'lem Eyyühel-Aziz! Acz, nidanın madenidir. İhtiyaç duanın menbaıdır. Feyâ Rabbî, yâ Hâlıkî, yâ Mâlikî! Seni çağırmakta hüccetim hacetimdir. Sana yaptığım dualarda uddetim fâkatimdir. Vesilem fıkdan-ı hile ve fakrımdır. Hazinem aczimdir. Re's-ül malım, emellerimdir. Şefiim, Habibin (Aleyhissalâtü Vesselâm) ve rahmetindir. Afveyle, mağfiret eyle ve merhamet eyle yâ Allah yâ Rahman yâ Rahîm! Âmîn! (Mesnevi-i Nuriye 106.sh - Risale-i Nur)
Reklam
Kendimiz dışında kimseye ihtiyacımız gerçek bir ihtiyaç değil.
Yeşil Devrim'e giden yol
" Politika geliştirenlerin kırsaldakinden ziyade kentteki açlığı bir dert olarak görmesinin hayati bir önemi vardır. Dünyadaki açlık sorununun yoğunlaştığı kırsal kesimlerdeki insanlar için gıda ve istihdam çok küçük bir endişe kaynağıdır. Açlık ancak yoksullar kentlere gelip de açlığı kızgınlığa ve buna bağlı olarak başkaldırı ihtimaline ve 'ucuz doğa' düzenine meydan okumaya çevirdiğinde siyaseten önem kazandı. Yeşil Devrim olarak bilinen şeyin kökenini burada -burjuvazinin ucuz doğa düzeniyle ilişkilenmesinde ve bu düzenin işçilerin uyumuna ihtiyaç duymasında- buluruz."
Bir bakıma, güzellik de bir tür dehadır; hatta dehadan çok daha üstündür çünkü hiçbir açıklamaya ihtiyaç duymaz. Güzellik,tıpkı güneş gibi, bahar mevsimi gibi, karanlık sulara aksi vuran, adına ay dediğimiz o gümüş deniz kabuğu gibi bu dünyanın muazzam gerçeklerinden biridir. Sorgulanamaz. Yüceliği ilahidir. Ona sahip olanlara asalet bahşeder.
... Balkan Savaşı'ndan sonra imparatorluk toprakları elden çıkınca, buna ihtiyaç duyulacak ve Turancılık siyasi program haline getirilecektir.
Reklam
İyilik bulaşıcıdır
👉... Baba kızını yurda bırakıyor, Kız babasına: “Baba bari 100 TL versen diyor” Baba: “Kızım vallahi yok” diyor. ✍️... Kız boynu bükük yurda girerken konuşmayı duyan bir esnaf babaya 500 TL uzatıyor ve çabuk diyor kızını geri çağır arka cebimde kalmış, al bu parayı de diyor. ✍️... Adamın gözleri dolu dolu önce yok diyor ama sonra alıyor parayı ve
Arthur Schopenhauer
Dinler, fosforlu kurtlara benzer; parlayabilmeleri için karanlığa ihtiyaç duyarlar. Herhangi bir dinin ortaya çıkabilmesi için belli bir cahillik seviyesinin olması yeterlidir; dinin, varlığını sürdürmesine tek başına yetecek öğedir bu.
neye yarar beni sevsen özlesen ihtiyaç duysan eğer dilde kalacaksa hepsi değilsem hayatının aşkı en büyük kayıp olurum ancak
"Bazen, gerçekten ihtiyaç duyduğun şeyin farkına varman için her şeyi kaybetmen gerekir."
Reklam
erkek kadını önemsemekten ona ihtiyaç duymaktan korkar.
İLİŞKİYE İHTİYAÇ DUYDUĞUNUN FARK EDİLMEİSNDEN KORKAR.
Fazla oyuncağı olan çocuklar büyüdüklerinde de her şeyi bir ihtiyaç olarak algılayıp zorunluluk duygusuyla satın alma eğiliminde olurlar.
Güzel insanlar, güzel sanat eserlerine ihtiyaç duyar.
335 syf.
2/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Kitaba incelememi zamanında sadece İngilizce yazmışım. Muhtemelen gömdüğüm için. Şimdi çeviri programına atıp Türkçe'ye çevirttim ama kontrol etmedim. Üstün körü düzeltme yaptım. Anlaşılmayan yerler olabilir: Kitabın ilk 130 sayfası Dante'nin Valentina'dan önceki ve sonraki hayatını hızlı bir şekilde anlatıyordu. İlk eşi Carla ile
Bound by the Past
Bound by the PastCora Reilly · Independently Published · 20208 okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.