Bazen söylediklerini anlayan birine değil, söylemediklerini anlayan birine ihtiyaç duyar insan.

°Yağmur M°, bir alıntı ekledi.
39 dk. · Kitabı okuyor

Izdırap ve Can Sıkıntısı
İhtiyaç içersinde bulunmak ve yoksunluk ızdırap üretir; buna karşılık eğer bir insan sahip olması gerekenden daha fazlasına malikse bu sefer de yakasını can sıkıntısına kaptırır.

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 35 - Say)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 35 - Say)
Fatmanur Kucukcitraz, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

Haricen, ihtiyaç içerisinde bulunmak ve yoksunluk ıstırap üretir; buna karşılık eğer bir insan sahip olması gerekenlerden daha fazlasına malikse bu sefer de yakasını can sıkıntısına kaptırır.

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 35)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 35)
inci k., bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Sadece çok uzak bir gelecekte bana faydası olacak kitapları, genel okuma çizgimin dışında kalanları ve bir kez okuyup da bir daha yıllar boyu, belki de hiçbir zaman kapağını bile açmayacaklarımı neden evde tuttuğumu defalarca sordum kendime. Fakat, örneğin, nasıl olur da çocukluğumun birkaç tuğlasını yerinden sökmeden Vahşetin Çağrısı’ndan kurtulurum? Yahut gençliğime damgasını vuran Zorba’dan, 25. Saat’ten ve kendimize bahşettiğimiz o kutsal sadakat işe en üst raflara yıllar önce, bütün halinde fakat sessiz sedasız, hediye edilmiş diğerlerinden?
Çoğunlukla bir kitaptan kurtulmak ona sahip olmaktan daha zordur. Kitaplar, sanki asla geri dönemeyeceğimiz anın tanıkları gibi, bir ihtiyaç ve unutkanlık anlaşması ile tutunurlar insana. Oysa orada kalmaya devam ettikleri sürece onları birbirlerine yamadığımızı zannederiz. Üstlerinde gün, ay, ve yıl yazan sayısız kitap gördüm ben; gizli bir takvimi oluşturur her biri. Başkaları ise ödünç vermeden önce adlarini yazarlar ilk sayfaya, teslim edecekleri kişi defterlerini kaydedip bir de tarih atarlar yanına. Tıpkı kütüphane dekiler gibi damgalı kitaplar gördüm, yahut içlerine sahiplerinin kartları yerleştirilmiş olanlar. Kimse bir kitap kaybetmek istemez. Bir daha okumayacak olsak da başlığında eski, belki de kaybolmuş bir duyguyu taşıyan bir kitabı kaybetmektense bir yüzük, saat veya şemsiye kaybetmeyi yeğleriz.

Kağıt Ev, Carlos Maria Dominguez (Sayfa 20 - Jaguar Yayınları)Kağıt Ev, Carlos Maria Dominguez (Sayfa 20 - Jaguar Yayınları)

Ünlü İntihar Notları;
-Kurt Cobain: “Ben çok ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir.”
-Nilgün Marmara “Hayatın neresinden dönülse kardır.”
-Virginia Woolf: “Yaşamak neden böyle içler acısı, neden bir uçurumun yanıbaşından geçen daracık bir yol gibi”
-Hunter Thompson “Artık bana ihtiyaç yok. Sıkıcıyım ve huysuzum.Yaşımın olgunluğunda davranacağım.Bu acıtmayacak.”
-Heinrich Von Kleist: “Yeryüzünde artık öğrenip edineceğim hiçbir şey kalmadığı için ölüyorum. Elveda!”
-Romain Gary: “Çok eğlendim, hoşçakalın ve teşekkürler!”
-İlhami Çiçek: “Yalnız hüznü vardır, kalbi olanın.“

Şu iki insanı hiç unutmayın;
İhtiyaç anında yanında olanı,
Zor zamanda yanlız bırakanı...

Hz. Ali

Didem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Asker selamı vermeyi ve asker gibi yürümeyi becerdiğim zaman desteklerdin beni, ama ben geleceğin askeri değildim ya da iştahla yemek yiyebildiğim, hatta yanı sıra bir bira da içebildiğim zaman desteklerdin ya da anlamadığım şarkıları tekrar edebildiğim veya senin en sevdiğin lafları senin peşinden geveleyebildiğim zaman, ama bunların hiçbiri benim geleceğimin bir parçası değildi. Ve aslında bugün bile, herhangi bir konuda, ucu ancak sana da dokunuyorsa, zedelediğim veya benim şahsında zedelenen (Örneğin Pepa beni azarladığı zaman) senin onurunsa destekliyorsun beni. O zaman destekleniyorum, bana değerim hatırlatılıyor, yapmaya hakkım olan hamlelere dikkatim çekiliyor ve Pepa mutlak bir biçimde mahkûm ediliyor. Ama şimdiki yaşımda artık desteğine neredeyse hiç ihtiyaç duymadığımı bir kenara bıraksak bile, ancak öncelikle söz konusu olan ben değilsem, gelen desteğin bana ne faydası olacak?

Babaya Mektup, Franz KafkaBabaya Mektup, Franz Kafka
S. Ali, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

‘1940 yılında piliçler market ağırlığına (2.5 kg) ulaşmak için 12 haftaya ihtiyaç duyarken, şimdi doğal olmayan unsurlar içeren endüstriyel üretim yöntemleri sayesinde bu ağırlığa 6 haftalıkken ulaşıyor ve öldürülüyorlar..'

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 266 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 266 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)
S. Ali, bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

1925’te İngiltere’den koyu ırkçı Winston Churchill, biyolojik harp olanaklarını destekleyen yorumlar yaptı ve “İnsanlar ve hayvanlar üzerinde bilinçli olarak kullanılabilecek salgın hastalıkları, mahsulleri yok edecek bakterileri, at ve sığırları öldürecek şarbonu sistemli bir şekilde üretebilen” bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu yazdı. Sene 1925’di.

Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 255 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)Ölüm Tohumları, F. William Engdahl (Sayfa 255 - Bilim + Gönül Yayınları - 3.Basım 2010)