Levent Göven, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

HAPİSTE YATACAK OLANA BAZI ÖĞÜTLER

Dünyadan memleketinden insandan
umudun kesik değil diye
ipe çekilmeyip de
atılırsan içeriye
yatarsan on yıl on beş yıl
daha da yatacağından başka
sallansaydım ipin ucunda
bir bayrak gibi keşke
demiyeceksin
yaşamakta ayak direyeceksin.

Belki bahtiyarlık değildir artık
boynunun borcudur fakat
düşmana inat
bir gün fazla yaşamak.

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 934 - Yapı Kredi)Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 934 - Yapı Kredi)
Rukiye Kaya, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okumayı düşünüyor

Dinlesen dünyayı, duyacaksın: Insanoğlu insan, siktir git buradan! Ama inat edersin. Yaşayacaksın. Yer çekimi var. Gidecek bir yer yok. Sürekli olarak kovulduğun, seni yutmak için sarsılıp yarılan bu dünyada yaşamaktan başka çaren yok. Mars çok uzak! İnsanın dünyaya üzerindeki yaşamı bir rodeo. Hortumlar, çığlar, sellee,depremler. Elinde kürek savaşırsın. Burası benim evim diye bağırırsın. Siktir! Burası bir ev değil. Burası hiçbir şey değil! Dünya, insanın kabuğu değil. Burası bizim yuvamız değil. Biz, yer çekimiyle dünyaya zincirlenmişiz. Kim bilir nerden kovulduk? Cennet mi? Hiç sanmıyorum! Hem de hiç?

Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 17 - Doğan Kitap)Ziyan, Hakan Günday (Sayfa 17 - Doğan Kitap)

Yoneticilere Nasihat..
Hz. Ali (radıyallahu anh) yöneticilere bir nasihatinde şöyle diyor: “Halka yaptığın iyilikleri başlarına kakma. İşlerini abartma. Sözünden dönme. Başa kakmak iyiliği ortadan kaldırır, abartmak gerçeğin görünmesine mani olur, sözden dönmek de Allah’ın gazabına ve halkın nefretine sebep olur. Allah Teâlâ şöyle buyurur: ‘Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında büyük bir nefretle karşılanır’ (Saf 61/3).

Bir işe sabırsızlık edip vaktinden önce başlama, vakti gelince de gevşeklik edip o işi erteleme. Açıklığa kavuşmamış konularda inat etme, açıklığa kavuşan konularda da ihmalkârlık etme. Her işin yerini ve zamanını doğru belirle. Herkesin ittifak ettiği hususlarda kendini bir köşeye çekme.

Görevlilerinin yanlışlarından habersizmiş gibi davranıp gerekeni yapmaktan kaçınma. Böyle yaparsan sen zararlı çıkarsın. Kısa bir zaman sonra olay açığa çıkar ve mazlumun hakkı senden alınır. Öfkene, eline ve diline hâkim ol. Bunları kontrol edebilmek için öfkelendiğin zaman öfken geçene kadar beklemeye özen göster. Böylece kendine hâkim olursun.”

Acı Bir Gerçek
Çok yorgunum, gecenin karanlığı değil de sanki yılların yorgunluğu çöktü üstüme.
Zamanın devinimi, ruhumunkinin yanında bir kaplumbağa misali. Saatin tik takları, zihnimin aynı noktada mıhlanıp kalışına inat ediyor.
İnsanlar arasındaki eşitsizliğe bir başkaldırış, ölüm gerçeği yankılanıyor zihnimin dört duvarında.

Acizim ben de diğer her fani gibi, ölümün karşısında. Suskunum da.
Oysaki daha dün nasıl da acı bir feryat yankılanmıştı evimizin duvarlarında.
Ölüm gerçeği, tüm odaları, evdeki nesneleri dolaşıp cansızlara çarpıp geri dönmüş, biz ölümlülerin bedeninde karar kılmıştı.
O korkuyu iliklerime kadar yaşamıştım. Bir sevdiğini kaybetme korkusunu. Koşar adım kaçmak, bu gerçeği ardımda bırakmak istemiştim. Duvarlarda yankılanan ses, benimdi. Kendime yabancılaştığım o ânlarda, kendi canımdan vazgeçmiştim.
Babamın canına can olsun istemiştim canım.
Acizdim ben de diğer her fani gibi, ölümün karşısında.

Dün bir kez daha anladım ki, insan yaşamla verdiği savaşta ölüme yazgılı ve her an onun soluğunu hissediyor ensesinde. Kimi insanın ensesi kalın, hissetmiyor bile. Kiminin de işte benim gibi ölüm gerçeğiyle yüzleşince inceliyor.

Evet, yaşam gelip geçici. Bütün hırsların, arzuların, kibrin tutsağı olmuşuz. Aynı zamanda güzelliklere de açmışız penceremizi. Bahar çiçeklerine, sevgiye, âşka, umuda, iyiliğe.
Geç olmadan, yaşamın o buğulu mahmurluğundan bu gerçekliğe uyandım.
Ölümün yanında diğer her şey, koca bir hiç. Bizler ölümü unutmak zorundayız, yaşayabilmek için. Ölümün o kekremsi tadını duymamak için.
Ama işte ölüm var, biz kaçsak da, o kapı duvar, tüm gerçekliğiyle dört başı mamur duruyor karşımızda.

Deneme / Deneme 1-2
Eylül sonu,
Pastırma yazının son demleri.. Ilık bir meltem yokluyor caddeyi,perdeyi.. Beyaza boyalı duvarlar geride bırakılmış hayallerle dolu, dikiz aynasının ardı sıra uzaklaşıyor şehir ve sen o lojman griliğine geri dönüyorsun.

Eylül sonu,
Oysa hep böyledir, hazansız kış, baharsız yaz olmaz. Bir kaç cümleyle dile gelir bazen her şey, bazen sayfalarca yazar da anlatamazsın derdini.
Derdini..
Oysa en iyi o bilirdi değil mi içini ? Yazlık sinemada o akşam anlamıştın ,onun gözlerinin içindeydi evren ve sen öylesine uzak bir galaksiye bakar gibi öylece bakakaldın gözlerine.


Eylül sonu,
Artık herşey öylesine uzak ki, arabanın arka camından seyreder gibi hayatı,upuzun bir yolun varmış gibi üstelik, binbir zahmetle gittiğin onca yolu ardına bakmadan dönüyorsun.Eylül sonu,
Neşet Ertaş’ın bozkırındasın, kulağında yanık bir gurbet türküsü, sıladan başka her şeye hasretsin. Sahi sıla neresiydi ? Son sigarandan aldığın o son nefes ve sen genzini yakan o gezgin tada alışkın, öylece durup sılaya bakıyorsun, sahi neydi sıla?


Eylül sonu,
Dökülen gazeller hazanın habercisi, her biri düş kırgını. Koca bir mevsim yaşadı oysa, elbet yeniden yeşerecek kökü sağlam, o da biliyor bu kara düzeni.
Ezberinde bir sürü şiir, upuzun ağaçlıklı bir yol, öylece gidiyorsun.. Ezberden bildiğin tüm gazellere inat, öylece gidiyorsun..

Ayşe Y., Nun Masalları'ı inceledi.
 21 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

YAZMAYA SUSAMAK
Nazan Bekiroğlu’nun "Nun Masalları" kitabının “Hattat ve Padişah” adlı birinci bölümü, “Hat ve Rasat, Kayıp Padişah, İri Kara Bir Leke ve Âyine-i Mücelllâda Nihanız” başlıklı dört ara bölümden oluşan bir hikâye. Bu hikâyenin “Hat ve Rasat” adlı birinci bölümü: “Kaç zamandır yazmak istiyordu. Şimdiye kadar hiç kimsenin söylemediği şeyleri, hiç kimsenin söylemediği bir biçimde söylemek, yazmak istiyordu. Yazmak istiyordu da kamış kalemi, âherlenmiş kâğıda eline alır almaz içinde bir yer bumbuz kesiliyor, aslında sımsıcak olan o şey, bir türlü kâğıda akamadan yok olup gidiyordu.” diye başlar.

Sevgili okur arkadaşım Yağmur M.’nin teşvikiyle "Nun Masalları" kitabıyla bir anda etkinliğe -biraz da gönülsüzce- dahil olunca ben de kara kara düşünmeye başladım. Dile kolay yaklaşık dört aydır tek bir satır bile yazmamış olan ben, hem de "Nun Masalları" gibi soyut bir kitap üzerine ne yazabilirdim ki. Kitabı yeniden okumaya başlayınca yazarın ilk cümleleri ruh halimi tam manasıyla paylaştığı için ruhuma çok iyi geldi. Bundan sonra yazacaklarım, ağırlıklı olarak ilk bölüm olan “Hattat ve Padişah / Hat ve Rasat” hakkındaki dağınık düşüncelerimden ibaret olmakla birlikte kitap hakkında da genel bir değerlendirme ve içeriğe dair detaylı bilgi de içermektedir.

Gökkubbe üzerinde söylenmemiş hiçbir söz yoktur. Belki bu sebepten olsa gerek, “Hattat ve Padişah” hikayesinin kahramanı Hattat-rasıt da yazma isteğiyle kamış kalemi ve âherlenmiş kâğıdı eline aldığında içinde bir yer bumbuz kesilir ve aslında sımsıcak olan o şey, bir türlü kâğıda akamadan yok olup gider. Oysa her şeyin bir zamanı vardır. Zamanı gelmediyse sözler zamana yenik düşer. Hattat-rasıt, mağribden maşrıka doğru, kocaman kuyruğundan etrafa ışıklar saçarak yürüyen yıldızı gördüğü o gece onun ışığında kendisini ve her şeyi görür ve beklenen anın geldiğini fark eder.
Eve döndüğünde artık içi sımsıcak ve kıpır kıpırdır, çünkü nasıl ve ne biçimde yazacağını bilmektedir. Bu defa içindekileri kaybetmeden, dondurmadan yazabilecektir, bunu hissetmektedir. Köşe minderine oturur, rahlesinin önünde diz çöker, bir kâğıt alır. Mühreyi kâğıt üzerinde gezdirmeye başlar. Maksadı kimsenin bilmediği şeyleri yazmaktır, sonra yazdıklarını insanlarla paylaşacak ve hatta kim bilir belki tüm bunları padişaha okuma bahtiyarlığına da erişecektir. Eğer içinden geçenleri yazmayı başarabilirse ruhu kanatlanacak, paylaştıkça çoğalacak, bölüştükçe varlığının anlamını idrak edecektir.

Hattat-rasıt, denizin hışırtısının meydana getirdiği fon müziği eşliğinde sabaha kadar durmaksızın ağlar ve yazar. Evvela, gelirken kapı önünde gördüğü filbahri çiçeğini anlatır. Sonra her sene baharın ilk gülünü nasıl beklediğini, hanımelleriyle birlikte gönlünün kanatlanmasını, sarayın has bahçesindeki lâle tarhlarını, şakayık güllerini, karanfilleri. Tüm bunları yazarken Hattat-rasıtın içi bir has bahçeye dönüşür, ömrünün, baharın ve İstanbul’un has bahçesi bir defteri dolduruverir.
Hattat-rasıt, sonrasında kendini insan kılan acılarını anlatır. “Varlıklarında bunca yok iken, yokluklarında bunca var olan tanıdıklarını” hatırlar teker teker. Ve böyle bir yığın acı bulup çıkarır ömründen ve bir defter de bunlarla doluverir.

Sonra düşlerini anlatmaya koyulur Hattat-rasıt. İnsan olmaya çalışan bir Peri kızının masalını anlatır. İnsan olmanın zorluklarına inat, insan olmaya azmeden ve türlü sınanmalardan sonra insan olmaya hak kazanan bir peri kızının masalını…

Yazdıkça yazar Hattat-rasıt. Son deftere aşkını yazar, bütün aşklarını. Sonra bütün sevinçlerini, kederlerini, erdemlerini, erdemsizliklerini. Yazdıklarını son bir kez gözden geçirdikten sonra kendinden memnun minderin üzerinde kıvrılıp uyuyuverir.

Hattat-rasıdın şimdiki dileği padişaha bir arzıhal yazmaktır. Divan-ı hümayunun toplanacağı gün, Bâb-ı Hümayun’un önüne gider ve hiç zorluk çekmeden padişaha yaklaşıp onun kara gözlerinin içine bakarak “Bu defterlerde hiç kimsenin daha evvel görmediği ve bilmediği şeyler var.” diyerek yazdığı defterleri eline verip oradan uzaklaşır.

Artık uykusuz kalma sırası padişaha gelmiştir. O gece padişah, Saray-ı Âmire’nin duvarları mavi çinilerle döşeli loş odalarından birinde, billur kandillerden dökülen sarı bir ışığın altında sabaha kadar bu defterleri okur. Sabah olduğunda Hattat-rasıdı saraya çağırtır ve defterleri bir kere de ona okutur. Hattat-rasıdın sesi sıcak, sımsıcak, seller, ırmaklar, yağmurlar gibi ağzından dökülür ve bir tek zerresi bile kaybolmadan padişahın gönlüne akar. Sonunda padişah mütebessim nazarlarla ondan isteğinin ne olduğunu sorar. Hattat-râsıt da defterleri bütün tebaa önünde okumak istediğini söyler.

Padişah, Hattat-rasıdın bu isteğini yerine getirecektir, ancak Padişaha göre; Hattat-rasıdın amacı paylaşmak, anlaşılmak ve anlaşıldıkça çoğalmaksa onu padişahtan daha iyi anlayan başka kimse çıkmayacaktır. Ancak Hattat-rasıt ısrarla reddeder tek kişinin yüreğinde var olmayı, o ısrarla çokluğu istemektedir, oysa çoklukta var olmak çok güçtür…

Hattat-rasıdın talebi yerine getirilir. Tüm Osmanlı tebaası Saray-ı âmire ile Ayasofya ve Sultanahmet’in arasını doldurur. Her kademeden halk, defterleri dinlemek üzere toplanır. Hattat-rasıt, padişahtan aldığı defterleri koltuğunun altında, Bâb-ı Hümâyun önüne yerleştirilmiş yüksek bir kaidenin üzerine çıkar ve “Ey Osmanlı” diye söze başlamak ister. Fakat boğazından sadece bir hırıltı yükselir. Halk onun bu haline kâh gülüşerek, kâh bağırıp çağırarak, kâh da ağlayıp dövünerek tepki gösterir. Ve sonunda kalabalık çözüle çözüle koca meydanda Hattat-rasıt yapayalnız kalır. Oysa bütün gece defterlerini padişaha okurken sesi ne de güzeldir.

Sonunda defterlerini koltuğunun altına sıkıştırıp taş kaideden iner. Surda açılmış kafesli pencerenin önünden geçerken kendisini izleyen bir çift kara gözün varlığını hisseder. Ancak o teklikte var olmayı seçmemiş, çokluğa meyletmiştir, bunun sonuçlarına katlanacaktır. Yol ayrımına geldiğinde rasathaneye değil evine doğru yollanır. Evine geldiğinde rahlesini ve yazı takımını önüne çeker ve “sesini padişahtan başka hiç kimseciklere duyuramayan hattat-rasıt bir adamın başından geçenleri” yazmaya başlar. Kelimeler, içinden “sıcak, sımsıcak, insan kanı kadar, gül mevsimi kadar, seller, yağmurlar kadar sımsıcak, mühresiz kâğıdın üzerine dökülür.”

Hikâye, bu minvalde devam eder ve biraz da şaşırtıcı şekilde sonlanır.
Nazan Bekiroğlu’nun hikâyesi bir masal üslubunda yazılmış. Hikâye bizi bir zaman makinesine bindirip Hicri 1176 yılına kadar götürüyor. Üslup öyle samimi, öyle sıcak, ayrıntılar öylesine yerli yerinde ki ister istemez zihinlerdeki tarihî şahsiyetler ortadan kalkıyor, padişah da hattat-rasıt da Osmanlı tebaası da ete kemiğe bürünüp aramızda dolaşan sıradan insanlar haline geliveriyor.

Padişah, tebaasından birinin defterlerini okuyup bunları ruhuna sindirirken, tarih kitaplarındaki azametli padişah imajından epeyce uzak çizilmiş. Hattat-rasıt ise zaafları, kusurları ve elindekiyle yetinmesini bilmemesiyle öyle insan ki. Tarihî metinlerde alışılmış olan abartılı –ya göklere çıkaran ya da yerin dibine batıran- uç ifadeler yok Nazan Hoca’nın hikâyesinde. Tersine her haliyle insan var.

Nazan Bekiroğlu’nun hikâyesi görünüşte tarihî bir hikâye hüviyetinde. Bu hikâyenin birinci katmanı olarak kabul edilebilir. Oysa hikâye dikkatle okunduğunda çok katmanlı bir yapıya sahip olduğu görülecektir. Hattat-rasıd bir sanatkârdır her şeyden önce. Sanatkâr, sanatının görülmesini, anlaşılmasını ister. Bir sanatkârı anlayan insan sayısı ise çok zaman bir elin parmaklarını geçmez. O halde bir sanatkârın çok sayıda insan tarafından anlaşılması yahut anlaşılmayı arzulaması ham bir hayalden ibarettir. Hikâyedeki Hattat-rasıd’ı anlayan padişah da bu bağlamda sanattan anlayan, ona kıymet veren sanattan anlayan kimselerden biri olarak düşünülebilir. Yine bu bağlamda Hattat-rasıdı dinlemeye gelen kalabalıklar da gerçek sanatkârın kıymetini bilmeyen, sanattan anlamayan kimseler olarak düşünülebilir. Hattat-rasıdın gönlünü kaptırdığı ve uğruna padişahtan vazgeçtiği cariye ise hikâye üzerine tasavvufî yorumlar yapmayı da mümkün kılmaktadır. Bu bağlamda padişah Allah’ı, cariye ise kulun Allah’a ulaşmasına engelleyen unsurları temsil ediyor olabilir.

“Nun Masalları” postmodern özellikler açısından da incelenebilecek yapıya sahip bir kitap. Bu bağlamda “üstkurmaca” (Metnin kurgusal olduğunu afişe eden her türlü uygulama-Yıldız Ecevit, “Türk Romanında Postmodern Açılımlar”) denilen yazarın eserinin kurgusallığını vurgulamak için esere kaleme alma sürecini de esere dahil etmesi (yer yer kahramanlarıyla yaptığı tatlı atışmalar, yazmaya dair serzenişleri de bu bağlamda düşünülebilir) ya da “metinlerarasılık” dediğimiz başka eserlerden yapılmış alıntılar -bu alıntılar gizli ya da açık olabilir ki kitap bu açıdan çok zengin malzeme içeriyor- da ilk bakışta dikkatimi çeken unsurlar.

Bir akademisyen olan Nazan Bekiroğlu’nun doçentlik tezi olan “Şair Nigar Hanım”a dair yazdığı “Nigar Hanım Sevgili” adlı metin de biyografik bir detay olarak zikredilebilir. Nazan Hanım’ın kitabın ismini seçerken kendi isminin ilk harfine gönderme yaptığı da gözönünde bulundurulduğunda kitabın biyografik okumaya da müsait olduğu sonucu çıkarılabilir.

Sonuç olarak, "Nun Masalları" farklı hikâyelerden oluşmasına rağmen bu hikâyelerin bir şekilde birbirine bağlandığı özgün bir kitap. Bu bağı sağlayan yazarın kendisi. Bir yerde hikâyesi biten ya da bittiği zannedilen bir kahraman başka bir hikâyede tekrar karşımıza çıkabiliyor bu da yaşamın tekrarlı yapısına bir gönderme olarak da düşünülebilir. “Nun Masalları” üzerine -yazımda çok yüzeysel olarak ifade ettiğim gibi- çok farklı okuma denemeleri yapılabilir. Bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız sabrınız için çok teşekkür ediyorum Sevgili °Yağmur M° arkadaşıma ve Burak Bey’e etkinlikle ilgili teşvikleri ve uzun bir aradan sonra yeniden yazmama vesile oldukları için de ayrıca çok teşekkür ediyorum.

Zeynep Eylem, bir alıntı ekledi.
Dün 16:15

Dünya tek bir şey söyler yalnızca, ilgilendirir, sonra bıktırır. Ama sonunda, inat zoruyla baskın çıkar. Her zaman haklıdır.

Yaz, Albert Camus (Sayfa 33)Yaz, Albert Camus (Sayfa 33)

.. yolu denize çıkan kentler lazım bize !
Ve hüzne, kedere inat ...
Bir fincan kahve...

Murat Bozoglu....

mürekkepateşi, bir alıntı ekledi.
Dün 11:43 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben bugün çok mutlu oldum zaten bana yazdığın o şey . . . "
derken gözümden düşen damlalara inat , dudaklarımda büyük bir gülümseme vardı

Senli, Merve Akıncı (Sayfa 143)Senli, Merve Akıncı (Sayfa 143)