Gökhan Emre, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kusursuz insanlar bulmak için fnerini yakanalar şu özelliğe dikkat etmelidir: Kusursuz insanlar hep iyilik adına hareket eden ve hiç düşünmeden güzele ulaşanlardır.

İnsanca, Pek İnsanca 2. Kitap, Friedrich Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 2. Kitap, Friedrich Nietzsche

Kötülük olduğunu bildiğim şeylerden korkarım; ama iyilik olup olmadığını bilmediğim şeylerden hiçbir zaman ne korkarım ne de kaçarım.

Hala anlayamadınız değil mi? Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan,karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asıl olmak,bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, o sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.
"Albert Einstein"

bayan limon kekiği, Sineklerin Tanrısı'ı inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Lütfen önce kitabı okuyun sonra filmi seyredin.
Sineklerin Tanrısı, Nobel Edebiyat Ödülü almış romancı ve şair William Golding tarafından yazılmış alegorik bir romandır. Özgün adı Lord of the Flies olan roman Türkiye'de özgün adının tam çevirisi olan Sineklerin Tanrısı'nın yanı sıra bazı yayın evleri tarafından İşte Bizim Dünya adıyla basılmıştır.
William Golding, II. Dünya Savaşı'nda gördüğü had safhadaki vahşetin etkisiyle olsa gerek Robert Michael Ballantyne' in Mercan Adası kitabındaki gibi çocukların ve gençlerin iyilik potansiyellerinden bahsetmek yerine, kökenlerimizde olan vahşiliğe dönüşü göstermektedir.

İyi ya da kötünün öğrenilen bir duygu mu yoksa doğamızdan gelen dürtüler mi olup olmadığını bir güzel sorgulamamın ardından çocuklar bilinçli olarak kötü olabilirler mi diye düşünmeye başladığım bir çok çıkarımda bulunduğum bir kitap. Okurken bir sürü sembol olduğunu fark edeceksiniz. Otorite,erdem,insanlık,kötülük,düşünce özgürlüğü,umut

Hayatta saadeti yapan şeyler çok küçük parçalardır. Bir iyilik, bir gülümseme, tatlı bir bakış, iyi bir dilek... Aslında mutlu olanlar, bu küçük şeylerin huzuruna varmış olanlardır.

Sabır, sabır...
İçindeki o çarpıntılı dünya, ruhunun med ve cezir dalgalarına ragmen ; nefretini sevgiyle,kahredici gerçeklerini sabırla;kinini ısıtan ve ışıtan iyilik duygularınla dengeleyemezsen mahvolursun,bitersin.İnsan deniz gibidir.Bilirsin ki deniz bazen kudurur ve dev dalgalarıyla kendini ve sahili döver durur. Kımıldar ve kabından taşmak ister ama hiçbir zaman da bir denizin taştıgı görülmemiştir.Eger deniz bunu gerçekleştirmiş olsaydı her şey biterdi.

Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mümkün olan her şekilde iyilik yapın,
Mümkün olan tüm gücünüzle,
Mümkün olan her yerde,
Mümkün olan her an,
Mümkün olan herkese,
Mümkün olduğu sürece...

Mucize, R. J. PalacioMucize, R. J. Palacio
Zeynep Erdemir, Kusursuzlar'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadinlarin erkeklere hizmet etmeleri ici  yaratildigi bir dunyada butun kizlarin ilk gorevi guzel olmaktir. Artik dogal yollarla dunyaya gelmiyor ozel olarak tasarlaniyorlar. Sonra da resit olana kadar okullarda, gelecekteki eslerini memnun etmek icin yetistiriliyorlar.
Es olarak secilemeyenler icin ise geeiye kalan secenekler cariye veya Okul'da ogretmen olmak...

Konusu itibari ile zaten can sıkıcı olan kitap, bir de uzerine Freida eklenince iyice cekilmez oldu. Kadinlarin yapay ortamlarda muhendisler, genetik uzmanlari vs tarafindan dunyaya getirilmesi yetmezmis gibi, hanim kizlar arasindan bencillik, onyargi, kiskanclik, sadakatsizlik, ikiyuzluluk, yalancilik gibi butuuun kotu ozellikleri Freida nin kimselere kaptirmamasi ve basarisizligini birilerini arkasina saklanarak kapatmaya calismasi kucuk dusurucuydu. ama isabel oyle miydi? Iyilik yap denize at misali.. sessizligini koruyarak, sadakatini hic bozmadan Freida hak etmesede hep onun iyiligi icin kendinden vazgecti.. tabi biz bile bunlari ogrenmek icin son sayfalari beklemek zorunda kaldik. Ah isabel! Senin sonun uzucuydu.. Freida ise hak ettigi sona ulasmis oldu. . .