MMT, Arsen Lüpen-İki Yüzlü Kadın'ı inceledi.
42 dk. · Kitabı okudu · 18 günde · 5/10 puan

Arsen serisinin okuduğum ilk kitabı. Kitap kurgusu bakımından fena sayılmaz. Fakat karakterler için aynı şey geçerli değil.

İlk başta kadının hareketleri çok garip ve yapmacık tasvir edilmiş. Arsen karakteri bir romana göre çok sığ kalmış. Komiser Gorgoret ve Büyük Paul çok beceriksiz resmedilmiş. Ve bunun gibi bir sürü karakter eksikliği.

Bütün bunların dışında son bölümdeki arazi tasviri çok zorlama ve havada kalmış. Yazar işin içinden sıyrılmak için sürekli bir şeyler eklemiş.

VAZGEÇEMEDİM
bıraktgın gibi duruyor hayla
kıyıpta resmini el süremedim
bu kadın kim diye seni sordular
sakladım ismini söyliyemedim
ayrılsak herşey biter sanmıştım
nedense birtürlü bitiremedim
sen çoktan unuttun vazgeçtin ama
nedense ben hala vazgeçemedim
görenler şaşırır oldu halime
kimseye aşkımdan söz edemedim
söylemek isterdim soran herkese
utandım gerçegi söyleyemedim

•••MERVE•••, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Böyle bir Türkiye'de genç bir Türk kadın yazarın (artık "kadın yazar" sözcüğünü kullanmam gerekiyor, çünkü erkek yazar olsaydı doksanında bile olsa on yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenmesine ses edilmezdi?) kendinden yaşça ufak bir yabancı erkekle evlenmesine yetkililer bir türlü izin vermiyor! Engeller çıkarılıyor; sorgular sualler, nedenler, nasıllar, ertelemeler... Tam iki yıl! İki yıl sonra pes ediyor Tezer, Zürih'e yerleşiyor. 2 Nisan 1984'te birkaç yılcık bile olsa, sevecenliği ve aşkı bir arada bulduğunu söylediği Hans Peter'le evleniyorlar. İsviçre, neden kendinden yaşça büyük bir Türk kadınla evlendiğinin hesabını sormuyor Hans Peter'e.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Tezer Özlü (Yapı Kredi Yayınları)
Mesut Aksu, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Ben gerçeği söylüyorum. Gerçek vahşi ve tehlikelidir.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 103 - metis yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 103 - metis yayınları)
Mesut Aksu, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Hiçbir şey beklemiyorum
Hiçbir şey istemiyorum
Hiçbir şeyden korkmuyorum
Özgürüm ben.

Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 91 - metis yayınları)Sıfır Noktasındaki Kadın, Nevâl es-Saadavi (Sayfa 91 - metis yayınları)

Derler ki kadın evde oturup çocuk terbiye etmelidir. İlginçtir ilim ve ma'rifetten habersiz bir insan evlat terbiye edebilir mi?
Dr. Ali Şeriati

Mesut Aksu, Sıfır Noktasındaki Kadın'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 4/10 puan

Ben gerçeği söylüyorum. Gerçek vahşi ve tehlikelidir.

Yaşanmış gerçek bir hikaye. Fahişe olan Firdevs'in hayatını anlatan bir kitap. Hayatı boyunca karşısına çıkan herkes Firdevs'in üstünden para kazanmış, aynı feminist yazarımız gibi; O' da başkalarının yaptığı gibi onun hayat öyküsü üzerinden para kazanmış. Firdevs olmasa bir başkası olacaktı.

Kanatır cezaevi Firdevs'in son konağıydı; önceki yaşamından pek bir farkı da yoktu üstelik.

Firdevs bir çok kez yıkılmasına rağmen hiç bir destek almadan ayağa kalkıp yaşamı ayaklar altına alıp; hayatı kendisine esir düşürmeyi hedefleyen ve başarılı olan bir kadın.
Ama ne var ki hayat ona karşı adil değildi.
Kitapta ki yaşam öyküsünün bir çok örneği ülkemde yaşandığından eminim.
Kitaptan fazla bir şey beklemeyin. size pek bir şey katacağını söyleyemem. Keyifli okumalar..