Giriş Yap
Kurallar, herkes için kanun niteliğindedir. Kendi koyduğunuz kurallarla ders vermenin herhangi bir anlamı olmamalı bence..
Reklam
Kime göre güzellik? Çağlar içinde konulmuş mu bir kanun? Hem nerede görülmüş? Tek başına güzellik Kendi ayakları üzerinde dursun?
Her hazanda birbiri üzerine dökülen ağaç yaprakları gibi insanlar da birbiri ardına toprağa yatarak yok oluyor. Bu değişmez, umumi bir kanun... Niçin endişe etmeli? Şu dünyada erilen başka ne var? Hayat yalan... Ölüm hakikat...
608 syf.
·
19 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Görmüştü ki, ahlaksızlığı erdeme, iftirayı gerçege, iktidarsızlığı cinsellikten kaçınmaya, kibri tevazuya, yağmayı hayırseverliğe, hırsızlığı onura, küfrü bilgeliğe, zulmü vatanseverliğe, sadizmi adalete dönüştürmek hiç zor değildi. Bunu herkes yapabilirdi; insanın kafasının çalışması bile gerekmiyordu. Tek gereken, karaktersiz olmaktı." (S.477) #madde22 kafamda bilim kurgu ile özdeş bir yayinevi haline gelen 1000kitap.com/ithakiyayinlari 'nın beni ters köşe yapan kitaplarindan biri oldu. Bu kitabın #ölmedenönceokunacak1001kitap tan biri olduğunu bilmeme ve savaş karşıtı kitaplar arasında en iyilerinden biri olduğumu hatırlamama rağmen kitabın adında gecen "madde" kelimesi bana hep kimyasal bir maddeyi çağrıştırmıştı Madde 22 bir kanun maddesi. İtalya'da bulunan ABD hava kuvvetlerine ait bir üstteki askerlerin hayal kırıkları, hayal kırıkları hayal kırıklıkları ve umutlarının yok oluşuna dair oldukça komik bir kitap. Aslan Asker Şvayk gibi tekrara düşmeden beni güldüren bu tarz bir kitap okumayalı hayli uzun zaman olmuştu. Yıllardır ertelediğime çok pişman oldum. Joseph Heller;"Ben Madde 22'yi yazarken J.P. Donleavy Zencefil Adam'ı, Jack Kerouac Yolda'yı, Ken Kesey Guguk Kuşu'nu, Thomas Pynchon V'yi, Kurt Vonnegut ise Kedi Beşiği'ni yazıyordu. Sanattaki eğilimi şekillendiren hangi güçlerse, yalnızca beni değil, hepimizi etkiliyordu." diyor. Bence Heller'i ötekilerden ayıran en büyük fark hicivle savaşı bu kadar ustalıkla birleştirmesi. Öyle ki her bir acımasız karakter bir ölçüde size sevimli gelmeyi başarıyor. Bu nedenle hangisini daha çok sevdiğime karar veremedim Kitabin bir de 6-7 bölümlük dizisi var. Google'da #catch22 olarak aratırsanız izleyebileceğiniz siteler karşınıza çıkacak. Olay örgüsü ve karakterleri biraz daha farklı olsa da diziyi de sevdiğimi söylemem lazım. Herkese mutlaka tavsiyemdir. Keyifli okumalar!
Madde 22
8.2/10 · 433 okunma
Reklam
DTCF'de komünizm propagandası yapan hocaları şikayet
Öğrenciler kendi aralarında bu konuda neler yapabileceklerini tartışırlar. Bazıları, bu komünistleri dövelim teklifinde bulunur. Osman Yüksel bu görüşe karşı çıkar. Fikre karşı kaba kuvvetle karşılık vermenin, kendi fikrinin zayıflığını peşinen kabul etmek olduğunu; onlarla fikir ve kanun yoluyla mücadele etmenin doğru olacağını savunur.
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48