rukíчє

rukíчє
@kaymus
¶Okumak için yaşama, yaşamak için oku.
Seyyid Muhammed Ruhi
Seyyid Muhammed Ruhi
¶ᴋᴀʟʙɪᴍᴅᴇ ᴋᴇʟᴇʙᴇᴋʟᴇʀ ᴜᴄᴜʀᴛᴀɴ ʏᴏʟᴅᴀʏɪᴍ.. #92087414
Sabitlenmiş gönderi
... kıymetli şeyin kadrini muayyen kimseler bilir. Zira kıymetli şeyler, ancak muayyen kimselere yaraşır. Herkese verilen şeyin kıymeti de azdır.
Reklam
rukíчє tekrar paylaştı.
"Okumadan önce eser seçmenin büyük önemi bilinmelidir. En çok kitap okuyan değil, okuduğu kitaptan görüşler çıkaran ve onu, bir tarlayı derinine kazıp didik didik eden âlet gibi işleyen kafanın çalışması değerlidir. Her çıkan kitabı okuduğunu söyleyen kimse, bir tehlikenin ve belki de bir uçurumun başına doğru yürüdüğünü unutmasın. Büyük düşünürler sonunda, birkaç kitabın, bir yazarın eserlerini, hatta belki yalnız bir kitabın ihtiraslı hayranı olarak yıllarını onun etrafında geçirirler ve o zirveden dehalarının eserini fışkırtırlar."
Sayfa 49 - Dergah Yayınları
rukíчє tekrar paylaştı.
Işk...
Işk, hem ayna, hem aynada gören, hem aynada görülen, hem de görmenin bizatihi kendisidir; aşkın bir birliğe sahip olan ışk'taki fark, mahiyette değil, tezahürdeki kesafettedir. Başka bir deyişle, ışk, saf bir birliktir ve küllidir; Tanrı'da ve mevcûdâť ta tek bir gerçekliktir; bu nedenle bir dişi ile bir erilin ışk'ı ile kulun Tanrı'ya, Tanrı'nın yarattıklarına ışkı mahiyetçe aynı gerçeklik düzlemindedir; fark, tecellinin yoğunluğunda, tecelli ediş tarz ve tavrındadır. Benzer biçimde, ışk, ilâhî bir öz olduğundan tecellisi sürekli güzel olacağından, güzellik de çeşitli derecelerde tezahür eden tek bir gerçeklik- tir. İşte bu nedenledir ki, türü ve cinsi dikkate alınmaksızın bir güzelin yüzünü teemmül, sûfiyi, ilâhî güzelliğin ihsâsına götüren yola koyar.

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
rukíчє tekrar paylaştı.
Okudukça değiştiremezsin, değiştikçe değiştirebilirsin. Cümleyi tekrar kurarsak Değişmek için okudukça, değişeceksin ve değiştirebileceksin.
rukíчє

rukíчє

, bir kitabı okumaya başladı
Yoldaki Mühendis 2 - Yaşayan Şehit
Abdullah Galib Bergusi
9.2/10 · 1.885 okunma
Reklam
Reklam
4.419 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.