45lik Dergisi - Sayı 3

·
Okunma
·
Beğeni
·
174
Gösterim
Adı:
45lik Dergisi - Sayı 3
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Merkez üssümüz 45lik Bar. Eskileri yad ederken, yeniliklerle buluşturmayı seviyoruz. Şeftali operasyon takımını 45lik Dergi’de daha çoğalarak büyütmeye karar verdik, keyifli okumalar.
64 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
45'lik derginin 3.sayısı da yayımlandı. Bu da diğerleri gibi ilgi çekici ve okunmaya değer. Bu derginin yavaş yavaş daha fazla kişinin dikkatini çekeceğine de inanıyorum. Bu sayı da baştan sona okumaya ve bilgilenmeye değer nitelikte yazılara sahip. Okudukça vay be diyebileceğimiz yerler de mevcut. Ayrıca 'Barış Manço'nun tek filmi olan 'Baba Bizi Eversene'nin poster olarak verilmesi de gerçekten güzel olmuş. Televizyonda, internette seyretmenin yanında VCD olarak da CD'sini yıllar önce alan birisi olarak bu hediye için de ayrıca teşekkür ederim.

Tabii ki hatalar, eksiklikler oluyor. Ama onlar da zaman içinde düzelecek ve herşey yerine oturacak. Bu mizanpajla, bu kaliteyle yola devam edilsin yeter.

Derginin içinde neler var dersek:

Çizgi roman: Barış Manço

Pencere 35 yıl önce açıldı: İlhan İrem

Bir Rock Star tarifi: Seyyal Taner

Koleksiyonuclar teyakkuzda: Erkin Koray

Yerlisi de makbul: Star Wars

Kadıköy'ün öncesi ve sonrası: Akmar Pasajı

Ona 'Ringo Mesut' derler: Mesut Aytunca

ve daha onlarca konu bu sayıda sizleri bekliyor.

Ezcümle: Derginin üçüncü sayısını da beğendim. Alınmaya değer. Tavsiye ederim.
Böylece artık "kükreyen" 90'lara hazırız.. Kapitalizmin kükreyişi varsa Kadıköy'ün de tutunacak rocker ruhu var!

Hikmet Temel Akarsu
"Pencere", "Köprü", "Ve Ötesi"nin 35. Yılı. Bu üç albüm sadece müziği ile değil, kişiliği, tarzı ve entelektüel kimliği ile farklı bir boyuttan bize seslenen İlhan İrem'in kariyerinde en önemli üçleme olarak müzik tarihine damgasını vurdu, ilhan İrem 70'lerin romantik prensi, yetmişlerin Tarkan'ı ve genç kızların sevgilisi. Uzun süren Bursa - İstanbul hattının sonunda müzik pazarına giren, ilk 45lik plağı nerdeyse hiç satmayan bir usta.

Bu ustanın ikinci plağından itibaren yakaladığı başarılı ivme onu kısa sürede zirveye taşıdı ve o yetmişlerin en popüler müzik yorumcusu oldu. İlhan İrem o kadar kısa sürede o kadar büyük başarı yakaladı ki, hangi yurdum insanı bunu yaşasa şöhreti taşıyamaz sapıtırdı. Ama İlhan İrem bu şöhretten hiç etkilenmedi ve adım adım aydınlanma dönemine giderek popüler kültürden uzaklaştı.
Kolektif
Sayfa 4 - Michael Kuyucu
80'ler neo-liberalizmin zaferlerini adım adım yayarak tüm dünyaya kabul ettirdiği karanlık bir dönem. Bu dönemin sonlarına doğru ilk rock itirazları popüler, endüstriyel kalıplarla olsa da yine de baş gösteriyor. "Hair Metal" devrede. Mötley Crüe, Skid Row, Tvvisted Sisters, RATT, Cinderella, Bon Jovi, Europe, Guns'n Roses başta olmak üzere tüm rock gruplarının saçları bellerinde.

Popüler-endüstriyel rock balladları yapsalar da, MTV için metal yapıyor olsalar da, hedonist tarzda uyuşturucu partilerinde grupie kızlarla bir arada olsalar da cool duruşları, hoyratlık, sertlik, yanı sıra derinlik ve hırçınlıklarından dolayı memnuniyetsizlikleri hemen anlaşılıyor. Bu dalgaların Türkiye kıyılarına ilk vurduğu yer yine Kadıköy.

Derhal saçlar uzamaya, kara montlar ye parkaların yerini almaya ve reddi ön plana çıkar;
Kolektif
Sayfa 7 - Hikmet Temel Akarsu
Pencere albümü ilk olarak 1983 yılında kaset ve plak olarak Türküola etiketi ile yayınlandı. Albüm yakaladığı başarılı satış rakamıyla İlhan İrem'e altın plak kazandırdı. Pencere, iki binli yıllarda "Uçuk Mavi Pencere" adıyla Emi Müzik tarafından CD olarak yayınlandı. 2018 yılında albüm tekrar LP olarak yayınlanacak.
Kolektif
Sayfa 5 - Michael Kuyucu
Eski bir sanat eserine nostaljiyle bakmak için 20 sene yeterli midir?
Tam 20 sene önce bu ay Kargo "Yalnızlık Mevsimi" isimli magnum opusunu yayımladı. Pop dinleyicileri "fazla rock" ve rock dinleyicileri de "fazla pop" bulduğu için hiçbir safa ait olamamış, şahsına münhasır grubun bu albümü, retrospektif bir bakışla, birçok yayın, eleştirmen ve bendeniz tarafından Türk müzik tarihinin en nitelikli albümleri arasında satılıyor.

20. Yılında "Yalnızlık Mevsimi"
Emre Karacaoğlu
İlhan İrem'in 1983 yılında yayınlanan "Pencere" albümü, yorumcunun "Bezgin" adlı albümünden yaklaşık üç yıl sonra yayınlandı. Üç yıl süren bir sessizliğin sonrasında yayınlanan bu albüm o dönem için devrim niteliğinde bir albümdü. Birbiri ile bağlantılı olan şarkıların oluşturduğu bir hikâyeyi anlatan albümde yer alan şarkılar da birbirlerine bağlı biçimde sıralanmıştı. Albümün açılış şarkısı "Dünya Penceresi" nin ilk notaları, önceki albümü "Bezgin''de sık sık duyduğumuz kanunun sesi ile İlhan İrem'in daha sonraki yıllarda bize sıklıkla dinleteceği tasavvuf tınılarını içeriyordu.
Albümde sadece bir tane yetmişlerin İlhan İrem'ini çağrıştıran şarkı vardı; "İster İnan ister İnanma". Bu şarkı sadece albümün değil, İlhan İrem'in müzik kariyerinde yaptığı en iyi aşk şarkılarından biri olarak tarihe geçmiştir.
Kolektif
Sayfa 4 - Michael Kuyucu

Kitabın basım bilgileri

Adı:
45lik Dergisi - Sayı 3
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Merkez üssümüz 45lik Bar. Eskileri yad ederken, yeniliklerle buluşturmayı seviyoruz. Şeftali operasyon takımını 45lik Dergi’de daha çoğalarak büyütmeye karar verdik, keyifli okumalar.

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • ozakiabi
  • S. Ali

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0