6 Derece Isınan Dünyadaki Geleceğimiz

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
653 gösterim
"Britanya Kraliyet Akademisi 2008 Bilim Kitabı Ödülü"

Dünya 6 derece ısınınca neler olacak?

Zengin fakir fark etmez, bütün ülkeler yaşanılabilir olmaktan çıkacak. Dünya nüfusu ürkütücü şekilde azalacak. Bazı bölgeler kuraklıktan kırılacak, bazıları ise sellerde boğulacak. Elbirliğiyle yaratmakta olduğumuz geleceğimiz işte bu: Altı derece daha sıcak bir dünya. Bilimcilerin öngörülerine göre, 2100 yılına kadar atmosferin ortalama sıcaklığı 1,1 ila 6,4 C artacak.

Mark Lynas, bu irkiltici kitapta, her bir derecelik artışın nelere yol açacağını altı bölümde resmediyor. Kentlerimizin, kıyılarımızın, dağlarımızın, nehirlerimizin, ormanlarımızın, ekili topraklarımızın, kısacası, hayat sürdüğümüz ortamın küresel ısınmadan nasıl etkileneceğini inceliyor. Kendi kıyametimizi hazırladığımızı söylüyor ve uyarıyor: Ya hemen harekete geç ya da toplu yokolma riskini göze al.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786055813116
 • Orijinal Adı:
  Six Degrees
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Osman Yüksel 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mark Lynas konunun uzmanı değil ama çok iyi ve sağlam bir araştırmacı. Küresel ısınma ve sonuçları ile ilgili şu ana kadar yapılan bütün çalışmaları bir araya getirmiş ve gelecek yıllarda dünyayı ne gibi tehlikeler bekliyor bunları yazmış. Açık söylemem gerekirse okurken gerçekten içim karardı. Biz insanoğlu yavaş yavaş kendi sonumuzu hazırlıyoruz. Kitap gelecek yıllarda nerelerde yaşamın sona ereceğini nerelerin daha güvenli olduğunu okurları ile paylaşmış. Artık bu güvenli yerlerin neresi olduğunu bende biliyorum. Eğer sizde öğrenmek istiyorsanız hemen bu kitabı okumalısınız...

Dila. 
11 Oca 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Oldukça karamsar ama maalesef ki hepsi gerçek. Başımıza gelecekler bilimsel olarak ama herkesin de anlayacağı şekilde anlatılmış. Yüzümüze vuruyor yaşanacakları. Bu kadar korkunç olması, yüreğimi sıkması yüzünden yarım bıraktım. 6. dereceyi okuyabileceğimi sanmıyorum

Kitaptan 2 Alıntı

Osman Yüksel 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın en zengin ülkesi olan ABD 'nin dünya pazarında ki alım gücü, Amerikalılarin öngörülebilir bir gelecekte en zorlu kurakliklari bile atlatmasini garantileyecek. Tabi bu ancak dünya pazarlarında gıda olduğu sürece geçerli. Oysa ürün yetiştiren bölgeler, ısınan iklime adapte olma mücadelesi verirken, iki derece ısınan bir dünya büyük güçlüklerle karşılaşacak. Bu arada en büyük zorlukları yaşayacak ve alım gücü düşük ülkeler, geri dönüşsüz bir yapısal kıtlık ve ve krizin içine düşecek. Acımasız gerçek şu ki, bu ülkelerin çoğu, iklim değişimine en az katkısı olanlar.

6 Derece, Mark Lynas (Sayfa 94)6 Derece, Mark Lynas (Sayfa 94)
Osman Yüksel 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İklim modellemelerine göre kara yüzeyleri, 21.yüzyılda okyanuslardan çok daha hızlı ısınacaktır, bu da yaz musonlarını attırabilir. Bir derecelik bir küresel ısınmayla, bu muson, güç kazanmayla başlayabilir ve yine Afrika kıtasınıni içlerine kadar işleyip Sahra'yı yeşile bürüyebilir.

6 Derece, Mark Lynas (Sayfa 29)6 Derece, Mark Lynas (Sayfa 29)