Ağır tüy

8,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
175 gösterim
Dedesinin sesini Kafdağı’na götürüp atmışlar da yerine hiç dinmeyen bir rüzgâr getirmişler. Kısa uykularında bile konuşuyor. Ölemediği müddetçe susamayacağının
farkında değil. Kendine kalırsa türkü söylüyor. Cemile bakışlarını sokaktan kurtarabildikçe dedesinin yan odadan gelen sesine kulak kabartıyor. Çok tizleşti. Açlık nağmesi. Buğulu camda yüzünün yansısını bırakarak mutfağa yöneliyor. Çorbayı ısıtıp dedesine getiriyor. “Sen de kimsin ha?” diyerek bir yabancının elinden çorba içiyor ihtiyar. Kâseyle dudak arasındaki boşluğu da üç beş kelimeyle dolduruyor. Gözlerine bakıyor Cemile. Beyazı daha sarı, siyahı daha yeşil. Ne öteye göçmüş ne burada kalabilmiş. Çorba bitince “Git başımdan,” diyor, “Türkü söyleyeceğim.”
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9786051592664
 • Yayınevi:
  Eşik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Milya 
22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın içindeki öyküler sizi güneşli bir diyardan alıp yağmurlu ve rüzgârlı diyarlarda gezdirip eve getirip empati yaptırmaya kâdir olacak cinsten. İlk öyküsüne bayıldım. Ama incelemeyi ilk yapan ben olduğum için yani bunun gibi güzel bir kitap şimdiye kadar nasıl oldu da keşfedilmedi diye biraz üzüldüm.

Ahmet Kaya 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Genel olarak beğendim. Dili bazen ağırlaşıyor ama etkileyici, gözlerimin dolmasına sebep olacak hikayeler mevcut. Özellikle son iki hikaye kitabı sırtlamış bana göre.

Taha 
 12 Şub 23:50 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

AYNI ANDA BİRDEN FAZLA KİTABI NASIL OKUYABİLİRSİN?

Şiir - biyografi - arastırma-inceleme -roman okurken canın mı sıkıldı, yoruldun mu? Vereceğin arayı da değerlendirmek mi istiyorsun? O zaman söyleyeceğim tavsiyeye kulak ver!

Öncelikle okuduğum kitap ile ilgili bilgi vereceğim çünkü bu amaca hizmet edecek.

Kitap 5-6 sayfa uzunluğunda, 94 sayfadan ibaret 17 "minnak" olay hikayeciklerinden oluşuyor. Bu kısım hemen aradığımız soruya cevap oluyor. Mesela sen roman okurken canın mı sıkıldı bu tarz hikayeciklerden oluşan bir kitap yahut şiir kitabını açıyorsun. Birkaç parça okuyup romanına kaldığın yerden devam ediyorsun. Tebrikler artık kafan dağıldı, hem de dinlendin (bazılarında yan etki olusturabilir ;)) hem de birden fazla kitap okuyorsun. Bu kadar basit.

Kalan sağlarla yola devam
"Hayat kötü kitapları okumak için kısa" sözünün üzerine 'bazen de farklı kitaplar keşfetmek için uzundur' diyerek bu kitaba başladım. Kitabın türünün sadece hikaye olduğunu biliyordum desem yalan olmaz.

Fazla uzatmadan gelelim içeriğe. Öykülerin konuları; yalnızlık, ölüm, savaş, yoksulluk, hastalık vb idi. Gayet güzel betimlemeler, şiirsel bir dille ele alınmakta. Bazı hikâyelerde hayatı sorgulatmakta ve dersler çıkartmakta.
Bazılarında hikayeler çık kısa olmasından dolayı konuyu kavramakta sıkıntı çektim. Tam anladım diyorum hikâye bitiyor.

En sevdiğim iki öykü ise "Turnadan Kalan" ve "Düz Bir Hikâye" idi.

'Düz bir hikâye'den kısaca bahsedeyim: "Kadim bir kitaptı dünya. Pek yıpranmış bir sayfasına denk düştüm. Bir elifi okuyamadan satırın sonuna yaklaştım" diyerek başlıyor." Bir oğlan çocuğunun onda önceki 7 abisinin ölmesi ve onun başına gelen acıklı yaşam öyküsünü anlatıyor. "Bu yıpranmış sayfadan düştüm" diyerekte bitiyor.

Meral Büyük 
24 Oca 15:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

İçinde güzel kısa hikayeler var.
Bazen sizi alıp uzaklara götüren
Bazende hüzünden gözünüzden iki damla yaş düşüyor
Bazende hakikaten öyledir herhalde diyorum karga daki gibi
Güzel ve okunası bir kitap

Kitaptan 28 Alıntı

Taha 
11 Şub 23:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her acının gölgesi başka acıların üstüne düşer

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 47 - Eşik Yayınevi)Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 47 - Eşik Yayınevi)
Taha 
11 Şub 20:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Yeryüzünde adına şiir denebilecek tek şey, yaşamak zaten!"

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 26 - Eşik Yayınevi - " kesik hava ")Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 26 - Eşik Yayınevi - " kesik hava ")
Taha 
12 Şub 17:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanlardan oluşmuş acı bir dumandır
yalnızlık;
yamandır.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 55 - Eşik Yayınevi)Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 55 - Eşik Yayınevi)
Taha 
11 Şub 19:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Âlemi seyretmeye koyulduğumda fark ediyorum ki âlemin dışında kalmışım, kendim kendimi kovmuş, kendimi yine boşluğa, kaçışa, edilgenliğe sürgün etmişim.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 22 - Eşik Yayınevi - " pencere mektupları ")Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 22 - Eşik Yayınevi - " pencere mektupları ")
Taha 
12 Şub 20:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çıkarlar savaşında çıkmaza sürüklenenlerle doldu çağ. İnsan olmanın ağırlığı var ya, çok ağır geliyor bazan.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 92 - Eşik Yayınevi - " işbu sebebten ben bu hikâyeyi ")Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 92 - Eşik Yayınevi - " işbu sebebten ben bu hikâyeyi ")
Taha 
11 Şub 19:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

O yanındakilerin farkında, ben yalnız onun farkındayım.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 24 - Eşik Yayınevi - " pencere mektupları ")Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 24 - Eşik Yayınevi - " pencere mektupları ")
Taha 
11 Şub 21:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Çok zaman yalnızlık çektik, çok ağırlaştı omuzumuz.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 35 - Eşik Yayınevi - " Leylî Meccânî ")Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 35 - Eşik Yayınevi - " Leylî Meccânî ")
Ahmet Kaya 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ah dünya! Düşeni öz kardeşlerinin yediği...

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 92 - Eşik Yayınları)Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 92 - Eşik Yayınları)
Taha 
12 Şub 20:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Atan ve terkeden, satan ve çalan, dilenen ve ağlayan insanlar sabah olunca alan ve veren, gülen ve yürüyen, renklenip çiçeklenen bir kalabalığa nasıl dönüşüyordu.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 78 - Eşik Yayınevi - " Karganın seyir defteri ")Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 78 - Eşik Yayınevi - " Karganın seyir defteri ")
Ahmet Kaya 
 18 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir koyunun yünleri dikenli tellere dolaşır, çeker çeker de kendini kurtaramaz ya; seni de benden öyle çeke çeke aldılar. Kanamadık yer kalmadı.

Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 69 - Eşik Yayınları)Ağır tüy, M. Yücel Öztürk (Sayfa 69 - Eşik Yayınları)
3 /