Sevdiğiniz Şeyleri Yapmanın Hazzı

Amatör

Andy Merrifield
8/10
2 Kişi
7
Okunma
4
Beğeni
583
Görüntülenme
Amatör ruhun özgürleştiriciliğine dair tutkulu bir manifesto! Kendisini amatör bir şehir kuramcısı ve büyülü Marksist olarak niteleyen Andy Merrifield’ın kaleme aldığı Amatör: Sevdiğiniz Şeyleri Yapmanın Hazzı, Delidolu’nun “Ne Yapmalı?” temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonundaki yerini alıyor. Latince “sevmek” (amare) kökünden türeyen amatör (seven) sözcüğünün küçümseyici çağrışımlarını tersyüz ederek Baudelaire, Dostoyevski, Edward Said gibi özgün şair, yazar ve düşünürlerden örnekler sunan bu zihin açıcı kitap; amatör ruhun barındırdığı üretken tutkuya, devrimci potansiyele ve kural tanımaz yaratıcılığa dair düşünmeye sevk ediyor. Ofis kültürünün yarattığı sıkışmışlık hissi, sınırlı alanlarda uzmanlaşmanın getirdiği mekaniklik, merakı körelten profesyonellik gibi günümüz çalışma hayatına yönelik çokkatmanlı bir kapitalizm eleştirisi getiren Merrifield, bu kitabıyla “iş”in kutsallaştırılmasının ardında yatan kurnazlıkları ve gizli gerçekleri ifşa ediyor. Amatör, otoriteyi sorgulayan bakış açısıyla profesyonelliğin kusursuz tekdüzeliğinden kaçıp zikzaklı yollarda özgürce ilerleyen bir yaşamın manifestosunu sunuyor. Yaşamımızın pek çok alanının nasıl da kontrolümüzün dışında seyrettiğini fark etmemizi sağlayan bu aydınlatıcı metin, kabul görmüş düşüncelere kafa tutan bağımsız düşünürlere, dikbaşlı şairlere ve amatör aktivistlere sayfalarında yer açarak okuru kendi tutkusunu bulmaya çağırıyor. Amatörlük, kişinin muhafazakârlıkla, yani dar bir uzmanlık alanını, kendi akademik çöplüğünü savunmakla meşgul olmaması; daha geniş ve eklektik bir gerçeklik görüşünü savunması demektir. Amatörlük, sözcüğün eski Fransızca anlamında olduğu üzere, sırf zevk aldığı işle uğraşan kişinin sevgisidir. Çoğu durumda amatörler profesyonellerden daha yetkindir; çünkü yaptıkları işle daha samimi bağları vardır. Yaptıkları şey, oldukları şeydir. Amatörler, profesyonel otoritelere karşı çıkan fikirleri savunur. Profesyonellerin görmezden geldiği, umursamadığı, sık sık da kabullenmediği meseleleri dillendirirler. Amatörün suyu bulandıran kişi olma ihtimali yüksektir. Amatör, kimsenin maaşlı çalışanı değildir; hiçbir zaman da olmayacaktır.
Yazar:
Andy Merrifield
Andy Merrifield
Çevirmen:
Kadir Yiğit Us
Kadir Yiğit Us
Tahmini Okuma Süresi: 8 sa. 3 dk.Sayfa Sayısı: 284Basım Tarihi: Nisan 2019Yayınevi: Delidolu YayıneviOrijinal Adı: The Amateur: The Pleasures of Doing What You Love
ISBN: 9786052349267Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
284 syf.
6/10 puan verdi
Tam olmamış Andy; Kusura baktım!
Kitaptan yana bir (belki de herşeyi etkileyen) sorun dışında; çok çok iyi. O sorun da; -Tüm Dünya’yı İngiltere ve Amerika olarak almayı sorun etmiyorsanız. Doğu dünyasında hiç profesyonel yok. Tüm profesyoneller Batı’da ve diğerleri orada değilse; profesyonel de değiller. Bu güzel metinlerin, fakir bakış açısında, sözcüklerle zenginliğe ulaşmanın keyfini süren bir yazarımız var diyelim. Ve küçük dünyasından da hayli şikayetçi. Kitabım başında çarpıcı tespitlerden, ortasına yani akademi kısmına geldiğinizde eser yok. Onun harici: amatörler hakkında güzel fikirler bulabileceğiniz bir yan kaynak -belki- olabilir. Fakat; yarısı yok diye düşünün.
Amatör
AmatörAndy Merrifield · Delidolu Yayınevi · 20197 okunma
Reklam
284 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Havalı ofis hücrelerinde varlık gösteren beyaz yakalılar; "iş"in kutsallaştırılmasında bityeniği arayanlar; Çember'in dışına çıkanlar, Sırça Köşk'ten kovulanlar; eski ve yeni akademisyenler; Yeraltı ve Yerüstü insanları; şehir çalışmalarına ilgi duyanlar; "yaşayan şehirleri" savunanlar; profesyonelliği, iş tatminini sorgulayanlar; gardını asla düşüremeyen uzmanlar ve mesleğini değil Oyuncak At'ını arayan coşkulu amatörler için... Yazarın kitapları genel olarak mekân siyasetiyle ilgili, şehir çalışmalarına Marksist perspektiften yaklaşan kitaplar. Amatör’ün özellikle modern dünyanın keşmekeşinden kaçan insanın yolculuğunu anlatan Eşeklerin Bilgeli kitabına yakın durduğunu söyleyebilirim. Amatör de profesyonel dünyanın tekdüzeliğinden kaçarak bir eşeğin izlediği zikzaklı yolları izliyor. Kitapta güncel akademik ve siyasi bilgiler yanında edebiyat, felsefe, sinema, tiyatro gibi alanlardan; ünlü düşünür ve yazarlardan (Dostoyevski, Kafka, Baudelaire, Edward Said, Annah Arendt, Jean Paul Sartre, Jane Jacobs, Guy Debord vd.) seçilen örneklerin olması okumayı zevkli hâle getiriyor.
Amatör
AmatörAndy Merrifield · Delidolu Yayınevi · 20197 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.