Andy Merrifield

Andy Merrifield

Yazar
7.8/10
27 Kişi
·
63
Okunma
·
8
Beğeni
·
929
Gösterim
Adı:
Andy Merrifield
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Liverpool, 1960
1960 yılında Liverpool, İngiltere'de doğan, Andy Merrifield Oxford Üniversitesi'nden doktorası var. O Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de Coğrafya öğretti ve Henri Lefebvre, Diyalektik Şehircilik ve Metromarxism yazarıdır. Marksist bir kuramcı ve Coğrafyası Aksesuvar üyesidir.
Eşekler mutluyken, mutsuzken, diğer eşeklerle sohbet ederken, kendilerini yalnız hissediyorken ya da yakınlarda bir yerde yiyecek olduğunu seziyorken anırırlar.
256 syf.
Şehir hayatından uzaklaşmak, kırlarda geziyormuş hissine kapılmak istiyorsanız ve doğanın sessizliğine, hayvanat ve nebatata kulak verip bilgece gözlemler istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Kitabı okurken beynimin içinde bir sükunet oluştu gerçekten. Eşeklerden öğrenebileceğimiz şeyler listesinin bu kadar kabarık olduğunu da bilmezdim. Ve kitabın içindeki anektodları çok sevdim. Bilgilendiren, bilgeleştiren bir havası var. Bir çok film ve kitaba yönlendiriş kısmı da hoşuma gitti. Okuduktan sonra hatta okurken siz de bir eşekle dağlarda bayırlarda bir yolculuğa çıkmak isteyeceksiniz.Keyifli yolculuklar ve keyifli okumalar :)
256 syf.
Bazı kitaplar vardır. Öylesine karşınıza çıkar ve hiç düşünmeden okumaya başlarsınız. Kitabın kendisini okutmak için tuhaf bir çekim gücü vardır. Biraz okuyup başka okuyan var mı diye kısa bir araştırma yapar, diğerlerinin fikirlerini almak istersiniz. Fakat o kadar da meşhur olmayan bir kitap olduğunu (en azından Türkiye'de veya daha da dar anlamda söylemek gerekirse 1K'da) görürsünüz. Ama okudukça gizli bir cevher olduğunu fark edersiniz. Iyi ki okumuşsunuzdur.

Işte böyle bir kitap benim için Eşeklerin Bilgeliği. Epub kitaplarda okumak istediğim yazarların eserlerini ararken karşıma çıkmış ve o gizli çekim gücüyle kendisini okutmuştu. Burada baktığımda ise (05.11.2018) 22 okunması vardı. Umarım daha da artar.

Andy Merrifield ve eşek dostu Gribouille ile çıktığı yolculuğu kaleme almış diyerek koca kitabı özetlersem sanırım yanlış demiş olmam. Yolculuklarını anlatıyor diyorum ama bu öyle sadece yolu anlatan bir kitap değil. Bu yolculukta yazarın insanın içini ısıtan, okurken yormayan, tam anlamıyla tertemiz diliyle size neler anlatıyor neler. Fransa'nın köy manzaraları geliyor önünüze , New York'un gürültüsü kulaklarınızda çınlıyor, Mısır'ın güneşi sırtınızı yakıyor. Elbette sadece betimlemelerle ilerlemiyor kitap. Bu yolculukta yazar birçok eser, yazar, film, filozof, ressam referanslarıyla sizi araştırmaya teşvik ediyor. Bu isimlerden birkaçı şöyle;
- Milan Kundera- Yavaşlık (kitap)
- Jacques Prévert
- Robert Louis Stevenson’a - Travels with a Donkey in Cévennes
- Robert Bresson - Balthazar
- Dostoyevski - budala
- Saint-Exupery - Küçük Prens
- Cervantes - Don Kişot
- John Fowles - Fransız Teğmenin Kadını
- My Dinner with André (1980 yapımı film)
- Gaston Bachelard
- Spinoza
- Yunan Mitolojisi
- Van Gogh
- George Orwell
- Rimbaud

Ben 15 yaşıma kadar köyde yaşadığım ve bizim de bir zamanlar eşeğimiz olduğu için Gribouille'yi (kitaptaki eşeğin ismi) canlandırmak daha kolay oldu benim için. Eşekler hakkında o kadar çok bilgi var ki, bu sizi korkutmasın, bu bilgileri size aktaran yazar asla sıkmıyor. Şöyle diyebilirsiniz; "Eşekler hakkında bilgim olsa ne olmasa ne. Neden okuyayım ki bu kitabı? Ne katacak bana?" Soruyu sorma da haklı olacaksınız fakat cevabını öğrenmek için 'mutlaka' okumalısınız diyeceğim ben de. Ve şöyle bir cümle bile kuracağım: Okuyun ve pişman olursanız bana ulaşın :)

Unutmadan bana göre kitaptaki tek eksik Nasrettin Hocadan bahsetmemiş olması. Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Eyüp, Klopatra, Çin Mitolojisi ve daha fazlası var. Yukarıda da birkaçını yazdım. Ama gözüm Nasrettin Hocayı aradı.

Ve daha da kişisel bir fikrim de; yazarın eşeği zaman zaman metafor olarak kullanmış olduğuna inaniyorum. Bazı bölümler de Gribouille (eşeğin) yerine bir insan figürü koyunca daha da anlamlı hale geliyor. Bütün kitap boyunca yazarın anlatmaya çalıştığı gibi metaforlarda eşeği akılsız, hakaret amacıyla kullanmıyor. Aksine insanlık tarihi boyunca hakkı verilmeyen bu canlıya geç kalınmış bir özür sunuyor bir nevi. Hani insanlara yaptıkları karşısında bazı hayvan isimleriyle hakaret ettiğimizi düşünürken aslında sadece insanlığımızı küçük düşürürüz. Çünkü o hayvanlar insandan daha da insandır. Andy Merrifield iste bunu anlatmaya çalışıyor genel olarak.

Velhasıl zoraki yazılmış, edebiyat yapmak için ağdalı cümleler içinde boğuldugumuz, tabiri caizse gaz vermekten başka işe yaramayan kişisel gelişim kitapları yerine; insanı alıp götüren betimlemelerle dolu, onlarca referansın olduğu, zaman zaman gülümseten, insanla hayvanların bağını samimi bir şekilde anlatan bu kitabı okumamak bana göre eksikliktir.

Son olarak Andy Merrifield'ın az da olsa bahsetmesini beklediğim bir şeyin linkini şuraya bırakıyorum.
https://youtu.be/p1lGR0LC_2s

Kitapla ve en önemlisi sevgiyle kalın.
256 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap sayesinde eşekleri pek bi sever oldum. İnsanlar kendini bir hayvana benzetirler bazen. Aslan gibi, koç gibi vs vs.. galiba ben kendimi eşeğe benzetmeye başladım. Ama siz şimdi beni anlamadınız. güldünüz belki... Bu kitabı okuyun o zaman. Çoğunuz kendinizi bir eşekle özdeşleşmiş bulacaksınız...
256 syf.
·9/10
Andy Merrifield, Liverpool Üniversitesinde coğrafya, felsefe ve sosyoloji alanlarında lisans ve Oxford üniversitesinde coğrafya alanında doktoraya sahip bir akademisyendir. Üniversiteden ve akademik kariyerden uzaklaşıp kendini ve hayatı sorgulamaya başladığı 2008 yılında kaleme aldığı bu eserinde Gribouille adını verdiği bir eşekle Fransa kırsalında yaptığı yolculuğu kaleme almıştır. Eşek gibi oldukça uysal, dingin ve akıllı bir hayvanla yaptığı bu yolculuk onu hayatın hızlı ritminin yıpratıcılığından bir süre için kurtarmış, ona iç gözlem yapma ve hayatını tekrar anlamlandırma fırsatı vermistir. Yolculuk boyunca halk arasında inatçı ve aptal bir hayvan olarak nitelenen eşeğin aslında hiç de öyle olmadığına şahit olmuş ve tam tersine onun son derece sabırlı ve bilge bir hayvan olduğunu gözlemlemistir. Ayrıca eşeğin sahip olduğu dinginliğin insanlar üzerinde sağaltıcı bir etkiye sahip olduğunu fark etmiştir. Andy Merrifield eserinde masallardan, hikayelere; şiirlerden romanlara ve hatta sinemaya değin eşekler hakkında yaptığı bir literatür taramasından elde ettiği anlaşılan bilgileri yolculuk öyküsünün arasına ustaca serpistirmiş ve bu hayvan hakkında olumlu olumsuz yaklaşımları ortaya koymaya çalısmıştır. Bunun yanında eşeklerin fiziksel ve karakteristik özellikleri ile ilgili bilimsel bilgileri okuyucularla paylaşıp onları bilgilendirmeye gayret etmiştir. Sonuç olarak o, en felsefi hayvan olarak nitelediği esekle yaptığı bu yolculuk sonucunda değişmiş, bilgelik kazanmış ve hayata dair yeni bir yorum geliştirmiş, başka bir kavrayış edinmistir. Felsefeye ve hayvanlara ilgi duyan okuyucuların bu kitabı beğeneceklerini düşünüyorum.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okurken,zaman zaman " yok artık " dediğim ve affedersiniz << eşeklerin dünyasının >> anlatıldığı,bu konularla ilgili olarak diğer yazar ve kitaplarla bağlantılar ( alıntılar ) içeren,mesajlarla dolu bir eser...

Sürükleyici ve bir solukta okuyabileceğiniz bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Okunması güzel , gayet sıcacık ve naif öykülerden oluşan bir kitap , çok da eğlenceli bilgiler içeriyor eşekler hakkında . . .
Eşekleri merak eden bir insan okursa eşekler hakkında bilmediği bir şey kalmaz diyebilirim. Çünkü yazar o kadar geniş bir çerçeveden bakmış ki ; fizyolojik , psikolojik , maddesel veya ruhsal her şeyine değinmiş eşeklerin . . .
Eleştirel bakarsak kitap sadece eşeklere değindiğinden dolayı , ben gibi başlayınca hemen bitirmek için çabalayan insanlara sıkıcı gelebilir. Ama ara ara okunursa çok sevileceğine eminim . . .
264 syf.
·6 günde·1/10
Bu Doruk Yayınlarının 'Marksizm ve Kültür' dizisinden okuduğum ikinci kitap. Hangisi daha fena karar veremedim! Bazı yazarların Marksizm ile alakası olmayan, postmodern zırvalıkları illa Marksizm olarak sunmaya neden bu kadar meraklı olduğunu da anlayamadım. Yani insan kendine başka isim bulmakta bu kadar kabız iken, Marksizmi yenilemek konusunda yaratıcı olmak iddiasına nasıl sahip olabiliyor onu da çözemedim.
Marx, ne diyalektiğin ne de materyalizmin mucidi değil. Bunu kendisi defalarca söylemiş, her iki yöntemi de özgün bir şekilde kullanmak dışında bir iddiası olmamış. Şimdi ne diyalektik ne de materyalist olan, sonuna kadar metafizik bir idealizmi niye, neden, nasıl Marksizmin yenilenmesi olarak sunma ihtiyacı hissedilir, hayretler içindeyim...
Marx, ne sınıfların ne de bu sınıflar arası mücadelenin varlığını ilk kez tespit etmiş değil. Bunu kendisi defalarca söylemiş, artık değer olgusunu ispatlamak dışında bir iddiası olmamış. Şimdi sınıf mücadelesinden açık açık vazgeçmeyi teklif eden bir metin, nasıl Marksizmi yenilemiş olabilir, çözemiyorum!
Bir şeyin yenilenmesi, onun ayırt edici özgün yanını sabit tutularak veya geliştirilerek yapılabilir. Ayırt edici unsurdan vazgeçmek, ne kadar yenilemeyse; 500 yıllık bir binayı yıkıp üstüne betondan bir gökdelen dikmek de o kadar restorasyondur...
Her şeyi merak edip böyle abuk sabuk kitaplar okuyorum ya, müstehakımdır!
256 syf.
·57 günde·Beğendi·10/10
Yazarının muhteşem kalemiyle yazdığı muhteşem bir konusu olan muhteşem bir kitap. Okurken bazen gülümser, bazen hayatınızı sorgular, bazen de kendinizi bulursunuz bu yol hikayesinde. Evet, kitap bir yol hikayesi ve kahramanın yol arkadaşı çok sevdiği eşeği Gribouille. Bu kitabı okurken her satırının altını çizmek isteyeceksiniz.
256 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Bu kitap bir yol hikaysei. Ama bildiğimiz yol hikayelerinden değil. Çağdaş hayatın hepimize dayattığı açmazlardan, şehir hayatının keşmekeşinden, bitmek bilmez koşuşturmacalardan, gelip geçici heveslerden kurtulmak için yollara düşen bir insanın yolculuk hikayesi. Üstelik yanında da bir yol arkadaşı, daha doğrusu bir klavuz var. Sevimli boz bir Eşek

Yazarın biyografisi

Adı:
Andy Merrifield
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Liverpool, 1960
1960 yılında Liverpool, İngiltere'de doğan, Andy Merrifield Oxford Üniversitesi'nden doktorası var. O Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de Coğrafya öğretti ve Henri Lefebvre, Diyalektik Şehircilik ve Metromarxism yazarıdır. Marksist bir kuramcı ve Coğrafyası Aksesuvar üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.