1000Kitap Logosu
Askeri Tarih Nedir?

Askeri Tarih Nedir?

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
10.0
1 Kişi
1
Okunma
0
Beğeni
63
Gösterim
224 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Islık Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786059018852
Tarihin kendisi kadar tarih yapmak hakkında bir kitap Askeri Tarih Nedir? “Kim, neden çalışır” sorularından hareketle askeri tarihi bir tür “savaş destekçiliğiyle” eşanlamlı gören bakış açılarına karşı güçlü bir polemik. Morillo ve Pavkovic İlyada gibi en eski tarih anlatılarında saklı askeri tarihten “askeri devrim” gibi güncel tartışmalara kadar uzanarak, büyük kahramanlıklara dayalı eski muharebe anlatılarının karşısına cephe gerisinin gündelik yaşamını, lojistiği, kadınların savaştaki rolünü ve askerlerin anılarını çıkarıyor. Tarihyazımının çoğul yapısına ve disiplin içi tartışmalara geniş yer ayıran inceleme, emekli askerlerden iktisatçılara kadar askeri tarih çalışmaları yürüten kişi ve kuruluşları, eğitimden medyaya kadar bir dizi tema dahilinde bir bütün olarak alanın kurumsal yapısıyla birlikte mercek altına alıyor. Günümüzde savaşın sınırlarını belirsizleştiren çatışmaların yaygınlığı karşısında sadece muharebelere odaklanan tarihin sınırlılıkları ortadayken elinizdeki kitap, savaşın Clausewitz’ten beri aşina olduğumuz siyaset ile girift ilişkisinin yanı sıra iktisat, sosyoloji gibi disiplinlerle melezleşme sürecini de derli toplu bir şekilde tartışıyor. Savaş olgusunu daha geniş bir çerçeveye yerleştirirken toplumsal cinsiyet, çevre, donanma tarihi, küresel tarih gibi alanların getirdiği yeni bakış açılarını da hesaba katıyor. Kavramsal haznesi gitgide genişleyen askeri tarih hakkında şimdiden alanın klasiklerinden biri olarak kabul edilen Askeri Tarih Nedir?, alana ilgi duyanlar için önemli bir rehber niteliğinde. Bu kitabın amacı yeni başlayanlar için bir yol haritası sağlamaktır: Öğrencileri askeri tarihin tarihiyle, onun mevcut biçimleriyle, uygulayıcılarıyla, izleyicileriyle ve ihtilaflarıyla, ayrıca kilit kavramları ve yönelimleriyle tanıştırmaktır. Kısacası, bu kitap “Askeri Tarih Nedir?” sorusunu yanıtlamaya girişiyor.
Black, hükümetlerin yeni teknolojilerinin potansiyelinden yararlanabilmelerinin, sadece Din Savaşları'nın ve bunların sürekli beslediği iç hizipçiliğin sona ermesiyle gerçekleşebilen Avrupalı krallarla onların aristokrasileri arasındaki siyasal ve toplumsal iktidarın tekrar sağlamlaştırılması sonrasında ancak mümkün olduğunu savunmuştur. Kısacası, teknolojinin etkili kullanımı için toplumsal ve siyasal değişimi zorunlu bir önşart haline getirir.
Michael Pavkovic
Sayfa 123 - Islık Yayınları
2
Büyük strateji savaş ile siyasetin kaynaştığı noktadır: Bir ülkenin savaştaki büyük stratejisi, katı askeri terimlerle değil ama siyasal, iktisadi ve hatta kültürel terimler üstünden onun hedeflerini askeri eylemle tarif eder; bu perspektiften diplomasi, rüşvet, evlilik yoluyla ittifak ve benzerleri yanında, büyük stratejinin bir aracı olarak görülen strateji de buna dahildir.
Michael Pavkovic
Sayfa 90 - Islık Yayınları
3
s.89-90
Strateji askeri eylemin ve analizin, belirli sahalarda operasyonların hedeflerine karar vermeyle alakalı düzeyi olup, genel siyasal hedefin peşinde bu operasyonların planlanmasına etki eden faktörleri hesaba katar. Basitçe söylersek, strateji bir muharebe ya da seferin aksine bir savaşı kazanmaya yönelik plandır.
Michael Pavkovic
Sayfa 90 - Islık Yayınları
3
s.87-88
Silahlı çarpışmalar bireysel düzeyde başlar ve taktiğin başladığı yer de burasıdır. Taktikler bireylerin göğüs göğüse çarpışmada silahlarını diğer kişilere doğrultmak için kullandıkları tekniklerdir; sözcük aynı zamanda, küçük asker gruplarının bir görevi (ya da askeri terimlerle, bir misyonu) yerine getirmek için muharebe alanında nasıl birlikte çalıştıklarını ve çeşitli küçük grupların, kendi kuvvetleri içindeki diğer gruplarla ve düşman kuvvetleri içindeki gruplara karşı birbiriyle nasıl etkileşime girdiklerini de tarif eder. Başka bir deyişle, taktikler silahlı kuvvetlerin çarpışma için kullandıkları şeylerdir. Bunlar saldırma (bir süvari hücumu, bir tank saldırısı vb.) veya savunma amaçlı (diğer taktikler yanında bir kalkan duvarı, bir siper kazma ya da bir tahkimatı işgal etme) olabilir.
Michael Pavkovic
Sayfa 88 - Islık Yayınları
2