10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
116 gösterim
At onun 1960 yılında, hapisteyken yazmaya başladığı bir oyundur. Hay, Bazı tarihçilerin yazdığı Caligula'nın konsüllüğüne bir atı getirmesi olayını, aksiyonun merkezi yaparak totaliter devlet anlayışını kara mizah yoluyla eleştirmiştir. Bir makalesinde belirttiği gibi, o, dünyayı insanlara zindan eden, insanlık tarihinin karanlık güçlerine karşı şakayla karışık, ciddi bir oyun yazmıştır. Hitler Almanya'sında ve Stalin Rusya'sında soluk alamayan Hay, her türlü totalitarizme karşıdır.
At, ezen ile ezileni naiv bir biçimde gösteren, ama değindiği gerçeklerle çağımızın ciddi sorunlarına yönelen bir oyundur. Hay'ın bu çocuksu görünümü ardında yılların acı deneyimlerinin ve dehşet verici olaylarının bir yankısı vardır. Bu oyunda kumar yoluyla devlet yönetimi, halkın körü körüne modaya uyması, yönetici kadronun yozlaşmışlığı, yalnızca paranın önem kazandığı bir düzen ve cinsel sapmalar yer alır. At'taki dramatik olay, duyguları kötüye kullanılarak uyutulan halkın, başına geçirilen bir atı bile konsül olarak kabul etmesi, bu atı putlaştırması ve hatta bu ata kızlarını peşkeş çekmek için birbirleriyle yarış etmesidir. Bu oyundaki tek suçsuz yaratık, olup bitenden haberi olmayan, otunu yiyip kaşağılanan konsül hazretleri attır. Ancak at bu suçsuzluğunda, suçlular tarafından kutüye kullanıldığından, bir "at olmanın" verdiği masum bir yaşam yerine, suçluların suç ortağı yaptıkları bir yönetici durumuna girir.
Oyunun amacı yalnızca güldürmek değildir; güldürürken, eğlendirirken çağımızın dehşet veren Caligula'larını da akıldan çıkarmamız gerektiğini bir kez daha anımsatmaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1991
 • Sayfa Sayısı:
  110
 • ISBN:
  2789757492273
 • Çeviri:
  Özdemir Nutku
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ilker Görkem 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oyun gibi oyun... Daha tiyatro sahnelerinde yeni nefes almaya başlamışken, tiyatromuz sahneye bu oyunu koymuştu. Rejisör oyunu biraz bozarak bize uygun hale getirdi. Bir şekilde oynadık! Roma'da İmparator Caligula bir atı konsül yapar ve olaylar gelişir. At da attır hani...
"Ben Selanus, babamın adı da Marcus. Taşrada, şerefli bir ailedenim. Roma'ya talihimi denemek için geldim..."